• Odbierz prezent
Jak kurs funta będzie reagował w poniedziałek? Dalsze umocnienie euro? Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Jeśli ryzyka wojen handlowych i brexitu przygasną, rynki mogą znaleźć pretekst do podtrzymania pozytywnych nastrojów. Jednak dane o koniunkturze na świecie (PMI z Eurolandu/USA, indeks Ifo z Niemiec, zamówienia na dobra trwałe z USA) prawdopodobnie przypomną, że jeszcze daleko do pełnego optymizmu. Interesujące będzie też, jak sytuację widzą bankierzy centralni w Eurolandzie, Szwecji i Norwegii.

Przyszły tydzień: brexit, EBC, Ifo z Niemiec, PMI z Eurolandu/USA, zamówienia na dobra trwałe z USA, Norges Bank, Riksbank, wybory w Kanadzie

Dla kursu funta (GBP) wszystko zależy do tego, czy w najbliższą sobotę brytyjski parlament przyjmie projekt porozumienia brexitu. Premier Johnson nie ma wystarczającej liczby głosów swojej partii, a północnoirlandzka partia DUP nie chce poprzeć umowy. Wynik może się rozbijać o indywidualne głosy posłów opozycji. W poniedziałek kurs funta może być w niebie lub piekle, a implikacje (pozytywne lub negatywne) będą dotyczyć wszystkich europejskich rynków.

Strefa euro

W strefie euro dane dostarczą aktualizacji stanu aktywności gospodarczej. Odbicie w indeksach PMI (czw.) oraz w niemieckim Ifo (pt.) wydają się warunkiem koniecznym dla podtrzymania umocnienia kursu euro (EUR) i wzrostów na rynku akcji. Posiedzenie EBC (czw.) nie powinno przynieść zapowiedzi nowych narzędzi po tym, jak dopiero co otrzymaliśmy obszerny pakiet stymulacyjny. Prezes Draghi będzie miał ostatnią szasnę, by zaapelować o włączenie się polityki fiskalnej do wzmocnienia ożywienia i inflacji, ale bardziej będzie to przekaz symboliczny niż mogący ruszyć rynkami.

W USA zamówienia na dobra trwałe (czw.) powinny potwierdzić słabość, która wcześniej przebijała się z indeksów ISM. Patrzące w przyszłość indeksy PMI (czw.) mogą być trudne do zinterpretowania, gdyż dane były zbierane zanim jeszcze usłyszeliśmy o częściowym porozumieniu USA-Chiny. Dodatkowo strajk w sektorze motoryzacyjnym będzie zaburzał wyniki. Sądzimy, że nawet pozytywne zaskoczenia nie powinny odwieść Fed od decyzji o obniżce stóp procentowych w następnym tygodniu, ale jest to już częściowo ujęte w wartości kursu dolara USD.

Sceptycyzm

Norges Bank powinien pozostawić stopę depozytową bez zmian na 1,50 proc. (czw.). Będzie to spójne z przekazem, jaki otrzymaliśmy po wrześniowej podwyżce oraz z przedstawioną wówczas projekcją. Choć ostatnie dane o aktywności gospodarczej miejscami rozczarowały, większym problemem dla Norges Banku może być podtrzymywana przecena NOK. Jednak w obecnym otoczeniu jest mało realne, aby bank centralny wysyłał jastrzębie sygnały i w ten sposób zawrócił trend korony.

W Szwecji Riksbank (czw.) do niedawna miał jeszcze plany podwyżki stopy procentowej nawet w tym roku. Jednak spowolnienie uwidaczniające się w danych makro nakazuje odłożyć te plany na bok. Jeśli Riksbank zamierza się trzymać ambitnych planów zacieśniania będzie to niespodzianka dla sceptycznie nastawionego rynku.

Zawieszenie broni

Z Polski napłyną ostatnie dane za wrzesień: sprzedaż detaliczna (pon.), podaż pieniądza (wt.) i stopa bezrobocia (śr.). Pomimo spodziewanego spadku sprzedaży m/m w szerszym ujęciu trendy w konsumpcji pozostają stabilne, a spadek stopy bezrobocia przemawia za wzmocnieniem dochodu rozporządzalnego. Dla złotego większe znaczenie będzie miał ogólny klimat w Europie wynikający z rozstrzygnięć w sprawie brexitu. Im szybsze porozumienie, tym większe szanse na mini-rajd ulgi złotego w stronę 4,27 za euro.

W wojnie handlowej USA i Chin zapanowało zawieszenie broni, ale dopóki ostateczne podpisy pod częściowym porozumieniem nie zostały postawione, zawsze jest pole do skomplikowania relacji. Jednak biorąc pod uwagę, że prezydent Trump jest obecnie zaangażowany w spór z Turcją, przynajmniej krótkoterminowo Chiny nie powinny być źródłem negatywnym informacji.

Nowe dane

Kurs dolara australijskiego AUD odbił w minionym tygodniu, znajdując wsparcie w niższym od oczekiwań odczycie stopy bezrobocia. Szanse na cięcie stopy kasowej przez RBA w listopadzie znacząco spadły. Jeśli czynniki globalne pozostaną sprzyjające, kurs dolara australijskiego AUD zyska paliwo do dalszego umocnienia. W Nowej Zelandii mamy dane o bilansie handlowym (wt.). Spodziewane skurczenie deficytu będzie korzystnym argumentem za podtrzymaniem odbicia kiwi.

W poniedziałek Kanada przeprowadza wybory parlamentarne. Partia Liberalna premiera Justina Trudeau oraz Konserwatyści pod wodzą Andrew Sheera idą łeb w łeb. Reelekcja Trudeau jest spodziewanym wynikiem, ale gdyby wygrał Sheer CAD może zareagować negatywnie w związku z niepewnością o kształt przyszłej polityki gospodarczej. Z drugiej strony rządzący w latach 2006-2015 r. Konserwatyści prowadzili pragmatyczną politykę ze wsparciem otwartego rynku i wolnego handlu, więc w dłuższym terminie ryzyko polityczne powinno wyparować. W szerszym ujęciu kurs dolara kanadyjskiego CAD będzie podlegał pod sentyment globalny.  

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk