Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,41-0,28%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak kurs franka wpływa na kredyt we frankach szwajcarskich? Frankowicze, ważne informacje!

Dawid Augustyn | 09:30 11 lipiec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Polsce w XXI wieku nie brakuje afer finansowych. Wydaje się, że obok Amber GoldGetback'u to właśnie afera z tzw. frankowiczami (Frankowicz - potocznie nazwana osoba, która zaciągnęła kredyt we frankach szwajcarskich) jest jednym z najbardziej dyskusyjnych oraz skrajnych przypadków braku odpowiedniego szacowania ryzyka. Jak wiemy doprowadziła ona do ogromnych strat finansowych. W przypadku frankowiczów największą rolę odegrały wahania kursu franka do polskiego złotego CHFPLN. 

 

Ryzyko kursowe - notowania kursu franka do złotego CHFPLN

Zaciągając kredyt w walucie innej niż zarabiamy oprócz ryzyka związanego ze zmianami stóp procentowych ponosimy również ryzyko oparte o kurs walutowy. W końcu naszą ratę musimy spłacić w innej walucie, co oznacza, że musimy dokonać jej zakupu i tutaj pojawia się dość istotny argument osób walczących z bankami - kredyt spłacali w polskich złotych po kursie walutowym, który dyktował im bank.  Idealnym rozwiązaniem byłoby natychmiastowe zabezpieczenie się przed wahaniami kursu franka do złotego CHFPLN od razu po zaciągnięciu kredytu. W końcu warunki kredytowe w porównaniu do kredytu w polskim złotym były zdecydowanie lepsze. Skupmy się jednak na ryzyku walutowym.

 

Reklama

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Stabilność notowań kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego

Jednym z argumentów przemawiającym za wzięciem kredytu we frankach szwajcarskich była względna stabilność notowań kursu franka do złotego CHFPLN. Jeżeli popatrzylibyśmy na notowania jakiejkolwiek pary walutowej to w większości przypadków patrząc z perspektywy długoterminowej zaobserwujemy bardzo długi trend boczny. Taka sytuacja daje złudzenie bezpieczeństwa i stabilności notowań kursu. W końcu zmiany o kilkanaście procent rocznie nie powinny stanowić dużego problemu dla naszego portfela. W porównaniu do rynku akcyjnego gdzie kurs spółki może zmienić się o kilkanaście procent w zaledwie jedną sesją rynek walutowy wydaje się być rynkiem spokojnym (pomijamy działanie dźwigni finansowej i spekulacje na rynku Forex).

Jeżeli podejmujemy decyzje o wzięciu kredytu nie tyle we frankach, co powiedzmy w walucie obcej to powinniśmy poddać dokładnej analizie aktualną i przeszłą sytuację, a także zbadać relację pomiędzy walutą krajową a określoną walutą obcą.

 

Dlaczego cena franka szwajcarskiego wzrosła

Szwajcaria to kraj żyjący głównie z eksportu. Co oznacza, że zbyt mocna waluta krajowa zmniejsza konkurencyjność lokalnych produktów, a tym samym może negatywnie wpływać na PKB Szwajcarii. Dodatkowo frank szwajcarski uznawany jest za walutę bezpieczną, należąc do tzw. safe- heaven, co powoduje, że w przypadku kryzysów nie tylko finansowych kapitał inwestorów lokowany jest w aktywach bezpiecznych co wywołuje wzrost ich wartości. 6 września 2011 roku Szwajcarski Bank Centralny (SNB) zdecydował się wprowadzić kurs minimalny wymiany euro na franka szwajcarskiego na poziomie 1.20. To miało uchronić eksporterów i gospodarkę Szwajcarii przed nadmiernym umacnianiem się kursu franka.

Reklama

Wprowadzenie kursu minimalnego na EURCHF

Wprowadzenie kursu minimalnego na EURCHF

Wykres 1. Wprowadzenie kursu minimalnego 6 września 2011 roku przez Szwajcarski Bank Centralny. Kurs franka spadł o około 20% w przeciągu pojedynczej sesji i utrzymywał stabilność przez następnych kilka lat. Źródło tradingview.com/pl

Taka decyzja wywołała gwałtowne osłabienie się franka do wspomnianego poziomu. Wprowadzenie kursu minimalnego franka było jedną z najdrastyczniejszych decyzji banków centralnych w XXI wieku. Takie otoczenie makroekonomiczne pozwalało wierzyć, że o ile Szwajcarski Bank Centralny SNB będzie utrzymywał kurs minimalny o tyle powinniśmy być świadkami stabilności waluty szwajcarskiej nie tylko w stosunku do euro, ale w zasadzie w relacji do wszystkich walut krajowych.

 

Czarny czwartek - gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego

15 stycznia 2015 roku wydarzyło się to co wydarzyć się nie miało prawa - przynajmniej w oczach osób, które zaciągnęły zobowiązania w walucie szwajcarskiej. Szwajcarski Bank Centralny postanowił znieść obronę kursu euro franka EURCHF na poziomie 1.20. W przeciągu zaledwie godziny kurs franka zanurkował z okolic 1.20 w okolice 0.96, notując ponad 20% przecenę.  Jest to na ten moment największa dzienna zmiana na rynku walutowym w XXI wieku.

Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego

Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego

Reklama

Wykres 2. Notowania EURCHF. 15 stycznia doszło do uwolnienia kursu minimalnego a tym samym ogromnej przeceny na instrumentach powiązanych z walutą Szwajcarii. Źródło tradingview.com/pl

W rezultacie uwolnienie kursu euro do franka szwajcarskiego polski złoty stracił do waluty szwajcarskiej w tym samym dniu ponad 40% (kurs wzrósł z poziomu 3,5 w okolice nawet 5 złotych).

Wzrost kursu CHFPLN podczas czarnego czwartku

Wzrost kursu CHFPLN podczas czarnego czwartku

Wykres 3. Wzrost kursu franka do złotego CHFPLN podczas sesji 15 stycznia 2015 roku. Źródło tradingview.com/pl

Dla osób, które zaciągnęły kredyt we franku oznaczało to ponad 40% wzrost zobowiązania. Osoba, która 14 stycznia miał zobowiązanie w wysokości 100 000 CHF co oznaczało, że do spłaty zobowiązania 14.01 potrzebował 350 000 PLN, już dzień później miał do spłacenia prawie 500 000 PLN. Im większy kredyt tym większa była skala problemu. To spowodowało, że problem kredytów we frankach nabrał medialnego wymiaru, a w pomoc frankowiczom zaangażowali się politycy walcząc o głosy wyborców.

 

Jak wygląda kurs franka do złotego CHFPLN po 3 latach od dramatycznych wydarzeń z 15 stycznia?

Reklama

W pierwszym kwartale 2018 roku kurs franka do złotego CHFPLN (aktualny wykres franka do złotego możesz sprawdzić tutaj) po raz pierwszy wrócił poniżej poziomu 3.50, co oznacza, że w 100% zniwelowana została dramatyczna podwyżka rat od zaciągniętych kredytów.

Notowania CHFPLN po 15 stycznia 2015 roku

Notowania CHFPLN po 15 stycznia 2015 roku

Wykres 4. Notowania kursu franka do złotego CHFPLN trzy lata po uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego. Źródło tradingview.com/pl

 

Czy frankowicze mogą spać spokojnie i kurs franka do złotego CHFPLN spadnie poniżej 3,50?

Reklama

Powrót kursu franka CHFPLN w okolice 3,50 nie oznacza, że wyeliminowane zostało ryzyko kursowe, ono cały czas występuje a  kurs franka do złotego CHFPLN w ujęciu miesięcznym waha się o około 1,5 do 3,0%.

 

Ryzyko krachu finansowego i wpływ na notowania kursu franka

Biorąc pod uwagę, że od ostatniego kryzysu finansowego mija już prawie 10 lat to ryzyko zakończenia hossy na rynku akcyjnym, a tym samym pojawienia się jakiegoś kryzysu, jest z roku na rok coraz większe. Pomimo zwiększonej zmienności i zamieszania związanego z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego cały czas szwajcarska waluta uważana jest za bezpieczną przystań do której powinien napłynąć kapitał w obliczu globalnego kryzysu. Napływ kapitału do franka powinien spowodować wzrost kursu franka do złotego CHFPLN. Jeżeli masz kredyt we frankach powinieneś zastanowić się czy to nie jest odpowiedni czas na przewalutowanie swojego kredytu bądź skorzystanie z instrumentów finansowych, które zabezpieczą Cię przed nadmiernymi wahaniami.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama

Czytaj dalej