• Odbierz prezent
Play już niedługo zniknie z giełdy? Francuski gigant chce przejąć spółkę z WIG20

Na poniedziałkowej sesji, która rysuje się w czerwonych barwach, Play Communications zyskuje ponad 36%, będąc zieloną wyspą w indeksie WIG20. Tak gwałtowne wzrosty to reakcja akcjonariuszy na plany przejęcia spółki przez francuski telekom Iliad Purple. Francuzi chcą zapłacić 39 złotych za każdą akcję Play, co jest oczywistym uzasadnieniem mocnych wzrostów jednego z trzech największych telekomów. Już w pierwszych kilkunastu minutach trwania poniedziałkowej sesji kurs akcji Play Communications przekroczył 38,5 złotego, dynamicznie zbliżając się do ceny, jaką chce zapłacić za nie Iliad.

 

Przejęcie ze sporą premią dla akcjonariuszy  

W poniedziałek 21 września francuska spółka Iliad Purple ogłosiła wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Play Communications znajdujących się w obrocie. Cena na wezwaniu została ustalona na 39 PLN za pojedynczą akcję spółki. Liczba akcji wyemitowanych przez Play wynosi 254 225 491 sztuk, co oznacza że francuska spółka chce przejąć notowany na GPW telekom za 9 914 794 149 PLN.

Play przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji opublikował komunikat, w którym poinformował że Iliad Purple złożył ofertę przejęcia 100% akcji Play już 10 sierpnia 2020 r. Francuski telekom w międzyczasie podpisał umowę przejęcia ponad 44% akcji od dwóch największych akcjonariuszy - funduszy Tollerton Investments Ltd (24,66% akcji) oraz Kenbourne Invest II S.a.r.l. (20,12% akcji).

Zapisy na sprzedaż akcji Play Communications rozpoczną się w poniedziałek 19 października i potrwają do 17 listopada. Samo otwarcie zapisów na sprzedaż akcji przez Iliad Purple nie jest jednak równoznaczne z tym, że dojdzie do przejęcia Play Communications i wycofania spółki z obrotu na warszawskim parkiecie giełdowym. Najpierw Iliad musi uzyskać zgodę na dokonanie transakcji przejęcia przez Komisję Europejską i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oprócz tego, francuska spółka w ramach wezwania na sprzedaż musi odkupić przynajmniej 95% wszystkich akcji Play, aby mogła zarządzić przymusowy wykup 100% akcji i wycofać telekom z obrotu na giełdzie. Jeśli w ramach pierwszego wezwania nie uda się zachęcić do odsprzedaży akcji posiadaczy przynajmniej 95% z nich, to Iliad będzie mógł zarządzić kolejne wezwanie na sprzedaż pozostałej części nieobjętych akcji, jednak taki scenariusz jest mało realny.

Cena za akcję Play ustalona na wezwaniu (39 PLN) jest o ponad 20% wyższa od kursu rynkowego z dnia 10 sierpnia (32,2000 PLN) i aż o niemal 39% wyższa od kursu odniesienia z ostatniej, piątkowej sesji (28,1000 PLN).

Nietrudno zatem dziwić się dzisiejszym gwałtownym wzrostom (o 36,5%) - notowania Play „dostosowały się” do ceny z wezwania, oferowanej przez Iliad Purple, co jest sytuacją podobną do tej z połowy kwietnia, kiedy to Orlen podwyższył cenę zakupu akcji Energi na wezwaniu z wcześniejszych 7 PLN do 8,35 PLN za sztukę.

Czytaj także: Orlen zapłaci dużo więcej za akcje Energi. Koncern mocno przepłaci i da zarobić głównie... Skarbowi Państwa

Orlen tuż po zakończeniu środowej sesji (15 kwietnia) poinformował o podwyższeniu ceny w wezwaniu na akcje Energi z dotychczasowych siedmiu złotych za sztukę. Co ciekawe, nowa cena odkupu akcji Energi jest o ponad 20% wyższa od obecnego kursu i przeszło 19% wyższa od pierwotnej oferty.   Orlen na .. Czytaj
Orlen zapłaci dużo więcej za akcje Energi. Koncern mocno przepłaci i da zarobić głównie... Skarbowi Państwa

Play Communications zniknie z giełdy?

Informacja o tym, że jeden z czołowych polskich telekomów, w dodatku notowanych w ramach indeksu dwudziestu największych spółek WIG20, ma zostać przejęty przez francuskiego konkurenta z branży i to zaledwie na niewiele ponad trzy lata po debiucie była dość niespodziewana. Zarząd nie dawał wcześniej sygnałów, wskazujących na to że prowadzone są jakiekolwiek negocjacje w sprawie odsprzedaży spółki. W jakim celu zatem francuski operator telekomunikacyjny chce przejąć wszystkie akcje Play Communications? Iliad Purple jest spółką w pełni zależną od Iliad SA, notowaną na giełdzie Euronext Paris. Jak wynika z komunikatu zarządu Play, francuski telekom chce zwiekszyć udział cyfrowej dystrybucji w sprzedaży operatora (nie zostało sprecyzowane czy będzie to wiązać się z likwidacją części stacjonarnych salonów sprzedaży), a także kontynuować rozpoczęty w lutym proces wydzielenia i sprzedaży pasywnej infrastruktury szerokopasmowej (obejmującej m.in. światłowody, stacje sygnałowe, nadajniki i maszty sygnałowe) z aktywów Play. Do tego celu powołana została spółka zależna TowerGo, która ma przejąć infrastrukturę telekomunikacyjną.

Jeżeli przejęcie dojdzie do skutku Iliad SA, aktualnie obecny głównie na rynkach francuskim i włoskim, stanie się czołowym dostawcą usług mobilnych w Polsce, a także zajmie szóste miejsce w Europie wśród najwiekszych telekomów pod względem liczby klientów (pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno: Deutsche Telekom, Vodafone i Telefonica).

Obecnie nie wiadomo jeszcze czy francuski operator planuje kontynuację działalności pod marką Play. Iliad w dość lakonicznym komunikacie nie zaprzeczył, że w przypadku odkupienia od akcjonariuszy przynajmniej 95% udziałów będzie rozważał wycofanie Play z obrotu giełdowego na GPW.

 

Jak odpowiedzieć na wezwanie i sprzedać akcje Play po 39 PLN?

Wzięcie udziału w wezwaniu na sprzedaż i dopisanie się do „listy chętnych” wygląda trochę inaczej niż standardowe składanie zleceń maklerskich sprzedaży. Zapisy na sprzedaż akcji Play Communications rozpoczną się w poniedziałek 19 października i potrwają do 17 listopada, wcześniej (ani później) nie będziemy mieć możliwości złożenia dyspozycji. W zależności od domu maklerskiego z którego korzystamy, procedura zapisów na sprzedaż może się od siebie różnić - koordynatorem wezwania będzie BM Santander Bank Polska, co oznacza że klienci posiadający konto maklerskie właśnie tam najprawdopodobniej będą mogli zapisać się na sprzedaż akcji Play bezpośrednio z poziomu platformy inwestycyjnej. Klienci pozostałych domów maklerskich powinni skontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem czatu z obsługą swojego DM i poinformować o chęci zapisania się na sprzedaż akcji. Cena sprzedaży na wezwaniu jest stała dla każdego i wynosi 39 PLN za akcję.

Notowania: PLAY Communications SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PLY/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk