• Odbierz prezent
Jak kupić akcje na kredyt 0%? Słów kilka o zleceniu giełdowym z odroczonym terminem płatności OTP

Dźwignia finansowa i akcje na nieoprocentowany kredyt na warszawskiej giełdzie? To możliwe dzięki zleceniu OTP.

 

Co to jest zlecenie z odroczonym terminem płatności (OTP)?

Dość oczywistym jest, że chcąc złożyć zlecenie maklerskie kupna jakiejś liczby akcji za konkretną cenę, musimy wcześniej posiadać wystarczająco dużo środków na naszym rachunku maklerskim, żeby do takiej transakcji w ogóle doszło. W innym przypadku nasze zlecenie po prostu nie zostanie przyjęte do realizacji.

To samo tyczy się zleceń oczekujących - jeżeli składamy ofertę kupna akcji z limitem ceny, która trafia do arkusza zleceń, czyli oczekuje na realizację, to na naszym rachunku maklerskim zostanie zablokowana kwota odpowiadająca wartości transakcji. Czyli, jeśli chcemy kupić 100 akcji z limitem ceny 10 PLN, to na naszym koncie zostanie zablokowana kwota 1000 złotych. Jeśli zlecenie zostanie zrealizowane, to z naszego rachunku zniknie kwota, za którą kupiliśmy akcje (max. 1000 PLN, ale może być niższa, a jeśli nie wiesz dlaczego, to zapraszam do obejrzenia 13. odcinka kursu poświęconego zleceniu limit), a jeśli ważność zlecenia oczekującego wygaśnie lub anulujemy je “z ręki”, to wspomniana kwota zostanie automatycznie odblokowana. 

Czytaj także: Co to jest zlecenie z limitem ceny? Jak działa zlecenie maklerskie LIMIT?

Jak złożyć zlecenie kupna lub sprzedaży akcji w taki sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy albo później nie zastanawiać się dlaczego zostało ono zrealizowane w sposób, który był inny od naszych założeń?  Odpowiedź jest prosta: skorzystać ze zlecenia limit, czyli inaczej z limitem ceny. Czym jest zl.. Czytaj
Co to jest zlecenie z limitem ceny? Jak działa zlecenie maklerskie LIMIT?

Jest jednak jeden dość mało znany sposób na to, aby kupić akcje za pieniądze, których nie mamy, a w zasadzie, które nie należą do nas.

Tym sposobem jest zlecenie maklerskie OTP, czyli z odroczonym terminem płatności.

Jak sama nazwa wskazuje, takie zlecenie pozwala nam na zakup akcji, płacąc za nie w późniejszym terminie. 

Dzięki zleceniu OTP możemy wykonać transakcję kupna z niepełnym pokryciem gotówkowym jej wartości, co daje nam możliwość uzyskania dźwigni finansowej (polegającej na tym, że mamy możliwość kupna akcji za wyższą kwotę niż tę, którą obecnie posiadamy).

Brakującą kwotę założy za nas dom maklerski.

 

Jakie jest ryzyko korzystania ze zleceń OTP?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że zaciąganie zobowiązań kredytowych (czyli po prostu pożyczanie pieniędzy) i wynikające z tego korzystanie z dźwigni finansowej niosą ze sobą ryzyko. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku zleceń OTP.

Po pierwsze, takie zlecenie pozwala nam zaciągnąć kredyt na zakup akcji na bardzo krótki termin - jest to dokładnie tzw. D+2, czyli maksymalnie na dwa dni sesyjne od daty realizacji transakcji.

Gdy zlecenie OTP zostanie zrealizowane we wtorek, mamy czas na pokrycie brakującej kwoty do czwartku (do ok. godz. 18); gdy zlecenie zostanie wykonane w piątek, to mamy czas do wtorku następnego tygodnia.

Jeżeli nie spłacimy należności na czas, dom maklerski będzie musiał zareagować, ale o tym później.

 

Oprócz tego, zlecenie OTP zapewnia nam dźwignię finansową, co oznacza że musimy dysponować jakąś kwotą zabezpieczenia - inaczej mówiąc, nasze konto nie może być puste.

Większość domów maklerskich oferujących OTP wymaga od nas posiadania nie mniej niż 30% depozytu zabezpieczającego, co w praktyce zapewnia nam maksymalną dźwignię na poziomie lekko ponad 3:1.

Dla przykładu: mając na rachunku maklerskim ulokowaną kwotę 10 tys. złotych, przy założeniu minimalnego depozytu zabezpieczającego na poziomie 30%, możemy kupić akcje w ramach transakcji OTP o wartości maksymalnie 33 330 PLN.

 

Co się stanie, gdy nie spłacę transakcji OTP w wyznaczonym terminie D+2?

Jest to najistotniejsze ryzyko transakcji OTP. Może bowiem doprowadzić do ujemnego salda na naszym rachunku, czyli sytuacji w której będziemy winni pieniądze naszemu brokerowi.

Jeżeli nie spłacimy kredytu OTP w terminie D+2, to nasz dom maklerski automatycznie na rozpoczęciu kolejnej sesji giełdowej sprzeda wszystkie zakupione przez nas akcje PKC.

Jeśli w tym czasie akcje gwałtownie stracą na wartości, to uzyskamy ujemne saldo rachunku.

Dlaczego?

Dla przykładu: mam na rachunku maklerskim 3500 PLN, kupiłem akcje z OTP za kwotę 10 tys. PLN (1000 akcji po 10 PLN), w ciągu dwóch kolejnych sesji ich kurs w wyniku rynkowej paniki spadł o połowę, do 5 PLN. W międzyczasie minął czas spłaty mojego kredytu i na kolejnej sesji dom maklerski automatycznie sprzedaje zakupione przeze mnie akcje po rynkowej cenie 5 PLN, odzyskując tym samym 5000 PLN, czyli połowę pożyczonej przeze mnie kwoty. Dom maklerski blokuje środki, które mam na koncie i które były depozytem zabezpieczającym, czyli 3500 PLN, łącznie odzyskując 8500 PLN. No ale ja w ramach zlecenia OTP pożyczyłem 10 tys., co oznacza że moje ujemne saldo rachunku wciąż wynosi 1500 PLN. I właśnie taką kwotę będę musiał oddać, co pokazuje jakie jest ryzyko korzystania z dźwigni.

 

Oczywiście, w przypadku w którym akcje w międzyczasie urosną, możemy zmaksymalizować nasze zyski. Większe zyski jednak zawsze wiążą się z większym ryzykiem.

 

Które domy maklerskie oferują zlecenie OTP?

OTP jest typem zlecenia, które każdy dom maklerski przetwarza na indywidualnych zasadach, ze względu na to, że to on bierze na siebie ryzyko kredytowe. 

Nie jest ono dostępne u każdego - obecnie oferują je m.in. Biura Maklerskie PKO BP, Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, czy BNP Paribas.

Każdy dom maklerski posiada własną, na bieżąco aktualizowaną listę spółek, dla których oferuje zlecenie OTP - najczęściej są to spółki o dużej płynności i relatywnie niskiej zmienności, w ramach OTP raczej nie złożymy zlecenie np. na spółkach z NewConnect.

W większości domów maklerskich depozyt zabezpieczający dla OTP wynosi 30%, choć na tym tle wyróżnia się BM ING, który oferuje dźwignię na poziomie 5:1, czyli depozyt zabezpieczający 20%.

BM PKO BP wybranym klientom oferuje opcję zlecenia OTP bez wymaganego zabezpieczenia kapitału na rachunku maklerskim (0% depozytu zabezpieczającego), warunki są jednak ustalane indywidualnie z każdym inwestorem.

 

Większość biur maklerskich oferujących odroczony termin płatności za zakup akcji nie daje nam dostępu do tej funkcji od ręki - musimy najpierw podpisać aneks do umowy korzystania z rachunku maklerskiego i potwierdzić, że rozumiemy i przyjmujemy ryzyko związane z kupowaniem akcji na kredyt.

 

Ile kosztuje transakcja OTP? 

Wszystkie biura maklerskie, które oferują odroczony termin płatności naliczają jedynie standardową prowizję transakcyjną, bez dodatkowego oprocentowania pożyczonej kwoty, co w praktyce oznacza że jest to kredyt 0%. Dodatkowe odsetki i przede wszystkim prowizja maklerska mogą pojawić się natomiast w przypadku, gdy nie spłacimy kredytu w terminie D+2.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk