• Odbierz prezent
GPW Rynek Dietl

Przyglądając się statystykom GPW, można stwierdzić, że akcjonariusze stali się ostrożniejsi, przynajmniej w ostatnim miesiącu 2017 roku. Mimo to, warto przeanalizować, jak wyglądała aktywność akcjonariuszy w perspektywie całorocznej.


Świąteczna rozwaga

Wyniki obrotu akcjami w grudniu 2017 roku świadczą, że akcjonariusze zdecydowali się wstrzymać ze swoimi inwestycjami. Łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW w grudniu 2017 roku wyniosła 17,8 mld zł, czyli o 22,8% mniej niż w grudniu 2016 roku. Na rynku NewConnect również odnotowano spadek, w grudniu 2017 r. łączny obrót akcjami spadł o 43,1%. Dodatkowo łączny wolumen obrotu instrumentami pochodnymi wyniósł 623,3 tys. szt., czyli o 34% mniej niż rok wcześniej. Obrót gazem ziemnym wyniósł w grudniu 2017 roku 7,6 TWh (terawatogodzin), o 40,7% mniej niż rok wcześniej. Pocieszać może łączny wolumen obrotu energią elektryczną. Na rynkach spot i terminowym w grudniu 2017 roku wyniósł 13,3 TWh, co oznacza wzrost o 51,2% rdr. Co ciekawe, ze złej grudniowej passy wyrwał się także rynek Catalyst. Wartość notowanych na rynku Catalyst emisji obligacji nieskarbowych wyniosła 95,8 mld zł na koniec grudnia 2017 roku, wobec 81,8 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość obrotu obligacjami nieskarbowymi na rynku Catalyst w ramach arkusza zleceń wzrosła w grudniu o 55,9% rdr, do poziomu 241,7 mln zł. Spoglądając na wyniki za grudzień, warto pamiętać, że rok ma 12 miesięcy, jak zatem obrót wygląda w ujęciu rocznym?

 

Perspektywa roczna

W całym 2017 r. wartość obrotu wzrosła o 28,9% do poziomu 261 mld zł. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń w 2017 roku wzrosła o 24,7% do poziomu 236,4 mld zł. Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń roku 2017 wyniosła 945,8 mln zł, o 25,2% więcej niż w 2016 r. Wartość indeksu WIG na koniec grudnia 2017 r. wyniosła 63 746,20 pkt i była o 23,2% wyższa niż przed rokiem. Można wysunąć śmiały wniosek, że rynek akcji wciąż rośnie w siłę. Nawet dziś, pomimo licznych zawirowań światowych. Kolejne wzrosty w perspektywie rocznej odnotowano na rynku Catalyst. Wartość obrotów sesyjnym w 2017 roku wyniosła 2,4 mld zł, co oznacza wzrost o 1,8% w stosunku do roku poprzedniego.

 

 FXMAG akcje rozwaga czy niepewność inwestorów? spadki w obrotach gpw gpw decyzje inwestycyjne obrót akcjami newconnect 1

Porównanie wartości obrotu. Źródło: raport GPW. 

 

Miesiąc debiutów

Grudzień 2017 roku obfitował również w debiuty. Na Głównym Rynku zadebiutowały spółki Marvipol Development, NanoGroup, Tower Investments,  R22 oraz Hollywood, których łączna wartość ofert wyniosła 117,7 mln zł. Na NewConnect w grudniu ubiegłego roku zadebiutowały spółki Dook, Govena Lighting i Huckleberry Games, których łączna wartość ofert wyniosła 6 mln zł. Ostatnia spółka – Huckleberry Games mogła poszczycić się zdobytym dofinansowaniem w ramach programu GameINN. Na Catalyst w grudniu 2017 roku zadebiutowały obligacje spółki Arche o wartości emisji 30 mln zł.
W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że w grudniu na GPW odbyło się 19 sesji giełdowych, o dwie mniej niż rok wcześniej, a w całym 2017 r. 250 sesji, wobec 251 w 2016 r. Inwestorzy mieli więc mniej okazji na podejmowanie istotnych decyzji.  Ciekawie wygląda również kapitalizacja spółek.
Na Głównym Rynku kapitalizacja 432 spółek krajowych wyniosła na koniec grudnia 2017 roku 710,34 mld zł (170,31 mld EUR). Łączna kapitalizacja 482 spółek krajowych i zagranicznych notowanych na Głównym Rynku sięgnęła na koniec grudnia tego roku 1 419,22 mld zł (340,27 mld EUR).

 

Skąd takie statystyki?

Rok 2017 można określić rokiem hossy. Wzrosty WIGu były niepohamowane. Jednak część inwestorów obawiała się plotek o zbliżających się spadkach. Presja potencjalnie złych wieści mogła wzniecić większą rozwagę wśród akcjonariuszy. Jak sytuacja może wyglądać pod koniec tego roku? Większość zapewne pamięta informacje o historycznych maksimach ze stycznia 2018 roku. Wtedy też okres pewnych wzrostów został przycięty przez spadki w lutym. Od tego momentu główne informacje o giełdzie obfitują w tendencje spadkowe. Giełda to także gra emocji, w wolnej chwili warto zastanowić się, czy decyzje, które podejmujemy, są racjonalne. Dobre podejście pozwala przetrwać nawet największe kryzysy. Jak dobrze wiadomo, czasami, kiedy rynek opanowany jest przez czerwień, warto podjąć śmiałą, lecz przemyślaną decyzję o inwestycjach.

 

Wizja przyszłości

Być może rynek akcyjny przeżyje swój renesans. Część inwestorów z giełdy przerzuciła swój kapitał na rynek kryptowalut, jednak szerzące się plany o regulacjach rynku mogą zaszkodzić tej nowoczesnej metodzie inwestowania. Z drugiej strony wizja wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami, jak i napięta sytuacja między głównymi mocarstwami, może wzniecić pewien chaos na rynkach akcyjnych. Dobrym wyjściem mogłyby okazać się obligacje, jednak pojawiają się kolejne głosy o wątpliwym sensie inwestowania w ten instrument finansowy. Inwestowanie w kruszce? To może być pewne rozwiązanie, szczególnie że ostatnio zapowiadane jest potencjalne odbicie na rynkach złota i srebra. Można zapytać, co właściwie robić? Odpowiedź na to pytanie pozostaje dzisiejszą zagadką.

Więcej informacji o statystykach GPW można odnaleźć w komunikacie o obrotach. Dane liczbowe można odnaleźć w tym zestawieniu.


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk