• Odbierz prezent
Jak inwestować w rynki wschodzące?
fot. freepik.com

Każdy początkujący inwestor wcześniej czy później spotyka się z pojęciem rynków wschodzących, które rozpala wyobraźnię. Kojarzą się one z dynamicznym rozwojem i wysokimi stopami zwrotu. Czym są rynki wschodzące? Jakie kraje są do nich zaliczane? Jak można w nie zainwestować? Jak radziły sobie w ciągu ostatnich lat?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

Czym są rynki wschodzące?

Mianem rynków wschodzących (ang. emerging markets) określa się kraje, które znajdują się w trakcie przejścia z poziomu gospodarki rozwijającej się do gospodarki rozwiniętej. Pojęcie to obejmuje regiony świata charakteryzujące się szybkim tempem rozwoju gospodarczego i wysoką aktywnością rynków finansowych. Kraje zaliczane do rynków wschodzących mogą pochwalić się wysoką dynamiką wzrostu PKB. Wskaźnik ten nie jest jednak już tak duży w przeliczeniu na osobę (PKB per capita), gdyż kraje te cechuje jednocześnie wyż demograficzny. Wzrost PKB, przy jednoczesnym przyroście populacji, sprawia, że PKB w przeliczeniu na obywatela zwiększa się lub utrzymuje na zbliżonym poziomie w stosunkowo wolniejszym tempie.

Rynki wschodzące są dzielone na dwie grupy: zaawansowane i drugorzędne. Rynki wschodzące zaawansowane cechują się wyższym średnim dochodem narodowym i dobrze rozwiniętą infrastrukturą rynkową. Zaliczają się do nich takie kraje, jak Brazylia, Meksyk, Tajwan, RPA i Węgry.

Rynki wschodzące drugorzędne, w porównaniu do rynków wschodzących zaawansowanych, charakteryzują się natomiast niższym średnim dochodem narodowym i mniej zaawansowaną infrastrukturą rynkową. Zaliczają się do nich następujące kraje: Argentyna, Chiny, Chile, Peru, Filipiny, Egipt, Indonezja, Kolumbia, Indie, Maroko, Malezja, Rosja, Czechy, Turcja, Pakistan i Tajlandia.

Podział na poszczególne grupy rynków jest raczej względny. Niektórzy analitycy uważają Polskę za rynek wschodzący, inni natomiast (w tym również agencja FTSE Russell) zaliczają ją do rynków rozwiniętych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Korei Południowej.

Do rynków wschodzących zaliczane są zarówno kraje, które dopiero zaczęły dynamicznie się rozwijać, jak i kraje stanowiące jedne z największych potęg gospodarczych na świecie, jak Chiny i Rosja. Rynkami wschodzącymi są również wszystkie kraje BRICS, których celem jest dorównanie największym gospodarkom świata, takim jak Stany Zjednoczone. Do grupy BRICS należy 5 państw, od których wzięła ona swoją nazwę: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA.

Charakterystyka wybranych rynków wschodzących

Turcja

Od ostatnich 30 lat kraj ten dynamicznie się rozwija pod względem gospodarczym. Sytuacja na rynku tureckim cechuje się jednak dużą zmiennością. W okresie dobrej koniunktury na rynku, stopy zwrotu sięgające kilkunastu procent rocznie nie są niczym zaskakującym. Jednocześnie rynek ten jest podatny na zawirowania związane z sytuacją polityczną. Duża zmienność wynika także z polityki banku centralnego. W ostatnich latach duże spadki na rynku akcji w Turcji były spowodowane obniżeniem wartości liry tureckiej. Kraj ten cechuje się także wysoką inflacją.

Na giełdzie w Turcji (Borsa Istanbul) notowanych jest blisko 400 spółek. Giełda ma własne indeksy obejmujące akcje spółek z pierwszej trzydziestki (BIST30), pierwszej pięćdziesiątki (BIST50) i pierwszej setki (BIST100), a także indeksy sektorowe skupiające spółki z sektora bankowego, producentów żywności itp. Przykładowe spółki notowane na giełdzie w Stambule to: producent stali Kardemir, konglomerat przemysłowo-finansowy Sabanci Holding, holding petrochemiczny Petkim, spółka zajmująca się sprzedażą elektroniki Bimeks i firma energetyczna Zorlu Enerji. Poniższy wykres przedstawia główny indeks giełdy w Stambule na tle amerykańskiego indeksu S&P500 w ostatnich 5 latach:

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 1

Rosja

Rosyjska gospodarka opiera się w dużym stopniu na sektorze naftowym, który odpowiada za 35% PKB i 70% eksportu. W tym kraju znajdują się także potężne zasoby innych surowców naturalnych takich, jak węgiel, metale i kamienie szlachetne. Sytuacja gospodarcza Rosji cechuje się dużą stabilnością i jest pozytywnie oceniana przez analityków. Na początku 2021 r. Bank of America wybrał najbardziej obiecujące spółki notowane na rosyjskiej giełdzie. Wśród nich znajdują się: gigant internetowy Yandex, koncern surowcowy Norylski Nikiel, sieć handlowa X5, największy koncern paliwowy Rosnieft oraz koncern diamentowy Alrosa. Zwrócono również uwagę na dobre perspektywy znanych koncernów gazowych, takich jak Gazprom i Novatek.

W dłuższym terminie istnieje jednak ryzyko spadku globalnego popytu na surowce energetyczne ze względu na politykę klimatyczną.

Poniższy wykres przedstawia zachowanie indeksu RTS na tle amerykańskiego indeksu S&P500 w ostatnich 5 latach. Jest to indeks 50 największych spółek notowanych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wśród nich znajdują się m.in. Sberbank, spółka paliwowa Łukoil czy Gazprom.

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 2

Indie

Od lat 90. ubiegłego wieku gospodarka Indii dynamicznie się rozwija. Opiera się ona przede wszystkim na usługach i rolnictwie. W ciągu ostatnich 10 lat PKB rosło o ok. 8,5% rocznie. Na początku 2021 r. agencja ratingowa S&P przedstawiła prognozę, sugerującą, że najbliższym roku Indie będą najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród rynków wschodzących. Na terenie Indii znajduje się kilka giełd papierów wartościowych, z których największe znaczenie mają Bombay Stock Exchange i National Stock Exchange of India.

Poniższy wykres przedstawia indeks BSE Sensex, obejmujący 30 największych spółek notowanych na giełdzie w Bombaju. Skupia on spółki z różnych sektorów, m. in. State Bank of India, Infosys, Nestle India, Bajaj Auto.

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 3

Chiny

Chiny są drugą największą po Stanach Zjednoczonych gospodarką na świecie. To również czołowy światowy eksporter. Kraj obfituje w różne surowce, jak węgiel, ropa naftowa, metale i minerały. Duże znaczenie ma także produkcja w różnych branżach, takich jak elektronika, włókiennictwo czy przemysł spożywczy. Wielu analityków uważa, że kwestią czasu jest prześcignięcie przez Chiny Stanów Zjednoczonych i przejęcie miana największej gospodarki świata. Chiny mogą pochwalić się trzema giełdami papierów wartościowych, które mają swe siedziby w Szanghaju, Shenzhen i Hongkongu. Wykres 4 przedstawia indeks giełdy w Szanghaju na tle amerykańskiego indeksu S&P500. W skład indeksu wchodzą m. in. takie spółki, jak Foxconn Industrial Internet z branży elektronicznej, koncern petrochemiczny Sinopec czy Bank of China.

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 4

Singapur

Singapur to jeden z najbardziej rozwiniętych pod względem gospodarczym krajów Azji. Słynie także jako jedno z największych centrów finansowych na świecie. Wyprzedzają go jedynie Londyn, Nowy Jork i Tokio. Kraj ten jest także liderem w zakresie innowacyjnych technologii. Może pochwalić się znakomicie rozwiniętym przemysłem, zwłaszcza elektronicznym. To również znaczący eksporter towarów na świecie. Poniższy wykres przedstawia zachowanie indeksu giełdy w Singapurze (STI) na tle indeksu S&P500. Indeks ten zawiera takie spółki, jak CapitaLand (nieruchomości i inwestycje), Genting Singapore (hotelarstwo) czy Singtel (telekomunikacja).

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 5

Tajlandia

Mocnymi stronami gospodarki Tajlandii są rolnictwo i turystyka. Pod koniec 2020 r. Tajlandia znalazła się na szczycie listy Bloomberga, jako najbardziej obiecujący rynek w najbliższym roku. Kraj ten może pochwalić się sporymi rezerwami finansowymi i napływem inwestycji. Giełda Papierów Wartościowych ma siedzibę w stolicy kraju – Bangkoku. Posiada indeksy 50 oraz 100 największych spółek, a także kilka innych, mniej znaczących indeksów. Do spółek o największych obrotach należą m. in. KCE Electronics Public Company Limited, Kasikornbank Public Company Limited czy HANA Microelectronics Public Company Limited. Zachowanie indeksu SET na tle S&P500 przedstawia wykres 6.

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 6

Jak inwestować w rynki wschodzące?

Inwestorzy dostrzegają potencjał rynków wschodzących i liczą na to, że ich dynamiczny rozwój może przełożyć się na wyższe stopy zwrotu niż w przypadku rynków, które uzyskały stabilną pozycję i okres największego wzrostu mają już za sobą. Jeśli chcemy inwestować w rynki wschodzące, mamy do wyboru wiele możliwości, w tym fundusze inwestycyjne z ekspozycją na te rynki, akcje spółek notowanych na zagranicznych giełdach, ETF-y oraz kontrakty CFD.

W rynki wschodzące najłatwiej można zainwestować, zakładając konto umożliwiające dostęp do zagranicznych giełd, np. we Frankfurcie i w Londynie. Europejscy rezydenci mogą nabyć europejskie odpowiedniki licznych ETF-ów, notowanych na amerykańskim rynku. Fundusze ETF odwzorowują zachowanie indeksów z różnych regionów świata, w tym również rynków wschodzących. Wśród licznych ETF-ów możemy znaleźć takie, które obejmują spółki z konkretnych krajów, np. iShares MSCI China (największe chińskie spółki giełdowe). W przypadku rynku tureckiego będą to przykładowo iShares MSCI Turkey ETF, a indyjskiego iShares MSCI India ETF. Te oraz podobne ETF-y oferują takie domy maklerskie, jak DM mBanku, BOŚ, Santander, Degiro. Do wyboru jest też wiele innych ETF-ów, także w obrębie danego rynku, np. skupiających się na małych lub największych spółkach czy też określonym sektorze.

Istnieje także możliwość kupna akcji spółek na poszczególnych giełdach krajów rynków wschodzących, jednak może się to wiązać z niższą płynnością niż w przypadku funduszy ETF. Dostęp do giełd rynków wschodzących oferuje Citi Handlowy (giełda w Hongkongu) oraz Exante (giełdy w Turcji, RPA i Singapurze). Należy pamiętać, że akcje niektórych spółek, takich jak np. chiński gigant e-commerce Alibaba, są notowane również na amerykańskiej giełdzie. Warto wspomnieć również o ADR (American Depositary Receipt) i GDR (Global Depositary Receipt). ADR-y to papiery wartościowe emitowane przez banki amerykańskie w celu ułatwienia inwestorom lokowania kapitału w akcje zagraniczne. Bank kupuje akcje na rynkach kapitałowych poza Stanami Zjednoczonymi, a następnie wypuszcza do obrotu zamienniki tych akcji w postaci kwitów depozytowych, które podlegają obrotowi na rynkach kapitałowych. Podobną rolę pełnią GDR - międzynarodowe kwity depozytowe. Mają one na celu ułatwienie obrotu akcjami na zagranicznych rynkach. Kursy tych papierów są zbliżone do kursów akcji na rynkach pierwotnych i są szczególnie popularne w odniesieniu do rynków wschodzących.

Przykładowe koszty w ofercie domów maklerskich oferujących akcje i ETF-y dostępne na rynkach zagranicznych, zwłaszcza na rynku amerykańskim, przedstawia poniższa tabela:

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 7

Inną możliwością jest zakup jednostek tradycyjnych funduszy inwestycyjnych z ekspozycją na rynki wschodzące, co wiąże się z wyższymi kosztami, niż inwestowanie w ETF. Przykładowe fundusze przedstawia poniższa tabela:

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 8

Do dyspozycji inwestorów są też fundusze inwestycyjne, poświęcone konkretnym rynkom, jak m. in. Investor Rosja czy Investor Turcja. Opłaty za nabycie jednostek w obu wymienionych funduszach wynoszą maksymalnie 5%, a za zarządzanie ok. 2% rocznie.

Na platformach brokerów Forex możemy inwestować w akcje syntetyczne i kontrakty CFD. Akcje syntetyczne to produkt pochodny, którego kurs zachowuje się tak samo jak instrument bazowy, a więc jak prawdziwe akcje. W przypadku tego instrumentu nie występuje dźwignia finansowa. Kontrakty CFD (Contract for Difference) to instrumenty pochodne, których kurs zmienia się tak samo jak cena instrumentu bazowego, którym mogą być np. akcje, indeksy, surowce, towary czy kursy walut. Cechują się one wysoką dźwignią finansową. Warto także pamiętać o punktach swapowych, które zwiększają koszty utrzymania pozycji w czasie, stąd też przeznaczone są przede wszystkich do inwestycji krótkoterminowych.

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 9

Jak sobie radzą rynki wschodzące?

Najpopularniejszym indeksem skupiającym akcje rynków wschodzących jest MSCI Emerging Markets Index, opracowany przez Morgan Stanley Capital International (MSCI). Obejmuje on ponad 1000 spółek, jednak największy udział w nim stanowią te z Chin, Korei Południowej i Tajwanu, w tym tacy giganci, jak Alibaba, Tencent, Meituan, Samsung Electronics oraz Taiwan Semiconductor (TSMC). Zachowanie indeksu MSCI Emerging Markets na tle indeksu rynków rozwiniętych – MSCI Developed Markets Index przedstawia poniższy wykres:

Jak inwestować w rynki wschodzące? - 10

Można zauważyć, że indeks rynków wschodzących osiąga większy wzrost niż indeks rynków rozwiniętych w sytuacji dobrej koniunktury na rynku, natomiast w sytuacji wystąpienia spadków traci mocniej. Stopy zwrotu za okres ostatnich 5 lat w przypadku obu indeksów są dodatnie, jednak indeks rynków rozwiniętych przyniósł inwestorom zysk w okolicach 49%, a indeks rynków wschodzących aż 82%.

Warto mieć na uwadze, że każdy z rynków wschodzących ma swoją specyfikę. Niektóre z nich są bardziej podatne na wpływ sytuacji politycznej lub inne zawirowania, stąd też zdarzają się w ich przypadku zarówno dynamiczne spadki, jak i wzrosty. Inne natomiast cechują się bardziej stabilną ścieżką rozwoju.

Źródła:

https://www.gpwinfostrefa.pl/czym-sa-rynki-wschodzace-emerging-markets/

https://www.tradingforaliving.pl/

https://www.rp.pl/Gielda/210119737-Najbardziej-pozadane-rosyjskie-akcje-wedlug-Amerykanow.html

https://www.thehindu.com/business/Economy/india-likely-in-fastest-growing-emerging-market-economies/article33864543.ece

https://thainews.prd.go.th/en/news/detail/TCATG201220095335123

https://monitorfx.pl/

Materiały informacyjne SET (https://marketdata.set.or.th/)

Materiały informacyjne funduszy inwestycyjnych i brokerów

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk