• Odbierz prezent
Jak inwestować w amerykańskie spółki? Analiza techniczna sektorów i akcji z potencjałem. Czego można spodziewać się po spółkach typu „value”?
fot. freepik.com

- Dużo ostatnio mówi się o spółkach konopnych na popularnej grupie WallStreetBets na portalu Reddit. Inwestorzy indywidualni w styczniu doprowadzili do ponadprzeciętnych wzrostów akcji spółki GameStop, doprowadzając do zjawiska typu short squeez. Teraz na ich radarach są firmy takie jak Aphria, Tilray czy Sundial Growers – mówią analitycy TMS Brokers w nowym przeglądzie spółek

Na koniec zeszłego tygodnia na giełdach widoczny był brak kierunku. Rynki nie reagowały na dane – jednego dnia świetna sprzedaż detaliczna i rekord indeksu Dow, drugiego duży wzrost bezrobocia. Pozostałym indeksom ciążyły i nadal ciążą spółki technologiczne.

Ponadto koniec miesiąca zwykle przynosi przetasowania i porządkowania portfeli inwestycyjnych,

ale czasami są one dodatkowo wspomagane. Tym razem skok rentowności obligacji skarbowych wprowadza dodatkowe zamieszanie. Oprocentowanie długu wraca na akceptowalne poziomy dla stopy zwrotu bezpiecznych, a to wywiera presję na spółki trzymane dla celów dywidendowych. Wall Street przewodzi w pogromie sektora technologicznego, w którego dodatkowo uderza wizja wyjścia z pandemicznego strachu. Ale reflacyjna hossa nie jest zaprzepaszczona, gdyż ożywienie gospodarcze i poprawa zyskowności będzie motorem dla dalszego wzrostu. Zmieniać się jednak będą przewodnicy, w tym przypadku na spółki, które mocniej skorzystają na otwieraniu gospodarek (turystyka, transport, działalność związana z aktywnością poza domem). Ale żeby znalazły się pieniądze na kupno akcji, skądś trzeba je najpierw wyciągnąć.

Dowód,

że nie mamy do czynienia z powszechnym wzrostem awersji do ryzyka, znajduje się w wyższych cenach surowców przemysłowych oraz stabilności rynku walutowego. 

Inwestorzy niepokoją się o rosnące oczekiwania inflacyjne, a także analizują najnowsze wyniki spółek.

Z pomocą w odnalezieniu zależności na tak zmiennym rynku przychodzą eksperci TMS Brokers. W nowym ebooku analizują trudny okres dla rynków, w którym wstępna szczepionkowa euforia minęła, a odbicie gospodarcze jest przed nami.

POBIERZ EBOOK BEZPŁATNIE

Eksperci TMS piszą też m.in. o spółkach wzrostowych,

dywidendowych oraz o potencjale spółek zajmujących się m.in. komunikacją oraz energetyką – również tą niekonwencjonalną. Z raportu dowiesz się też czego można spodziewać się po spółkach typu „value”? W ebooku znajdziesz też analizę rynkowego tła, która pozwoli lepiej zrozumieć jak środowisko zewnętrzne wpływa na wyceny poszczególnych spółek.

Jak takie otoczenie wpływa na wycenę spółek?

Szczególnie podatny na wahania koniunktury jest sektor energetyczny, za którym podążają ceny surowców. Analizę sektora na przykładzie spółek tj. Exxon Mobil znajdziesz w ebooku.

- 2020 rok był trudny dla przedstawicieli sektora paliwowego. Spadek ceny ropy naftowej do rekordowo niskich poziomów spowodował tąpnięcie w wynikach finansowych wielu spółek, których biznes opiera się o wydobycie czy rafinację ropy naftowej. W 2020 Exxon Mobil zanotował pierwszą od wielu lat stratę netto, z wynikiem na poziomie -22 mld USD. Wynik wydaje się być fatalny jednak biorąc pod uwagę, że we wcześniejszych latach spółka generowała zysk na podobnym poziomie oraz fakt, że jest zdolna do generowania ponad 300 mld USD przychodu, nieco zmienia wizję. Firma chętnie dzieliła się z inwestorami zyskiem, a stopa dywidendy nierzadko przekraczała 6 proc. Dla wyników grupy ważne są przede wszystkim wahania ceny ropy naftowej, a te mają przed sobą dobry okres – oceniają eksperci TMS.

W raporcie o amerykańskich spółkach eksperci TMS poruszają kwestie wpływające na prognozy w kontekście trzeciej fali pandemii, postępu w szczepieniach, a także perspektyw ożywienia gospodarczego.


Pobierz ebook i dowiedz się więcej!


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk