• Odbierz prezent
Jak i dlaczego inwestować w srebro?

Jesień 2019. Amerykańska gospodarka pod wpływem niekorzystnej globalnej koniunktury dostaje zadyszki. Fed, który początkowo udawał, że wszystko jest świetnie nagle tnie stopy procentowe. Trzy razy z rzędu. Rynkom to jednak nie wystarcza, chcą więcej. Największe banki symulują kryzys płynnościowy. Fed wdraża quasi QE. Gospodarka radzi sobie przeciętnie, zyski firm w gospodarce stoją od kilku kwartałów, ale giełda szybuje w górę. Misja zakończona sukcesem.

Dlaczego inwestorzy zwracają się w kierunku metali szlachetnych?

Ubiegły rok jest idealnym przykładem utraty wiarygodności banków centralnych jako strażników stabilności makroekonomicznej i wartości pieniądza. Oczywiście nie chodzi jedynie o ubiegły rok, ten proces zaczął się znacznie wcześniej, tak naprawdę jeszcze przed globalnym kryzysem finansowym w pewnym momencie polityka pieniężna prowadzona przez Alana Greenspana była zbyt luźna, a Bank Japonii po raz pierwszy zerowe stopy procentowe wprowadził już w roku 1999. Jednak dopiero od roku 2009 bankierzy zaczęli przechodzić samych siebie. Widząc sukces pierwszych programów ilościowych zaczęli stosować je w zdecydowanie zbyt dużej skali i wzbraniali się przed normalizacją, kiedy było to konieczne. Doszło do tego, że banki centralne za drogowskaz dla swojej polityki zaczęły przyjmować nie rozwój sytuacji ekonomicznej, a zachowanie rynków. Każda większa nerwowość, uzasadniona czy nie, stawała się pretekstem do luzowania. 

Nie jest intencją tego artykułu rozważać szczegółowe motywy takiego działania. Faktem jest, że w efekcie inwestorzy mierzą się z dwoma konsekwencjami. Po pierwsze, na rynku w zasadzie nie są dostępne pozytywne realne stopy procentowe. Po drugie, brakuje wiary w to, że banki centralne chcą jeszcze dbać o wartość pieniądza. Obydwie mają bezpośrednie przełożenie na zainteresowanie metalami szlachetnymi.  

FXMAG surowce jak i dlaczego inwestować w srebro? srebro silver srebro  złoto  gold silver ratio 1

Na rynkach rozwiniętych dominują ujemne stopy procentowe. Są one powszechne w Europie i Japonii, w Ameryce Północnej i na Antypodach stopy są dodatnie, ale nieznacznie tylko przekraczają 0%. To jednak stopy nominalne. Realne stopy, po uwzględnieniu inflacji są jednak w zasadzie wszędzie głęboko negatywne. W Polsce jest to obecnie ok. -3% i wcale nie jest to ewenement. W takim tempie pieniądze tracą rocznie swoją wartość. To zaś oznacza, że nawet przetrzymanie gotówki lub niskooprocentowanego depozytu w PLN (nie mówiąc o funduszach rynku pieniężnego w euro, które regularnie tracą) skazane jest na utratę wartości przez pieniądz. A to oznacza, że inwestorzy muszą szukać alternatyw. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: SREBRO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SILVER/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk