Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,02%
EUR / USD1,08+0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak handlować na rynku miedzi z dźwignią i możliwością obstawiania wzrostów i spadków? Futures i CFD na miedź

Darek Dziduch | 19:15 22 marzec 2022
Jak handlować na rynku miedzi z dźwignią i możliwością obstawiania wzrostów i spadków? Futures i CFD na miedź | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miedź to w ostatnim czasie bardzo gorący rynek, który daje sporo okazji spekulantom. Co warto wiedzieć o miedzi, zanim zaczniesz na niej tradować?

 

 

 

Reklama

 

Rynek miedzi - co warto o nim wiedzieć?

Zaczynamy kolejny odcinek serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB. Po tym jak w poprzednich odcinkach omówiłem najważniejsze metale szlachetne, nadszedł czas na metale przemysłowe i możliwości tradingowe, jakie dają nam na tych rynkach instrumenty pochodne. Zacznę oczywiście od rynku miedzi, skupiając się na tym, w jaki sposób możemy uzyskać na niego ekspozycję z wykorzystaniem dźwigni finansowej i możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków. Choć akurat od pandemicznego krachu w 2020 roku notowania miedzi wzrosły ponad dwukrotnie.

Miedź jest jednym z najważniejszych metali przemysłowych, co oczywiście zawdzięcza swoim właściwościom - jest świetnym przewodnikiem elektrycznym i cieplnym. 

Miedź w 60% jest wykorzystywana do produkcji wszelkiego rodzaju kabli i przewodów, zarówno dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej czy konstrukcyjnej. Miedź wykorzystuje się też do produkcji klamek, rur, układów scalonych, no i oczywiście również niższych nominałów monet, które nie bez powodu nazywane są “miedziakami”.

Największe złoża miedzi znajdują się w Ameryce Północnej i od lat najwięcej wydobywa się jej w Chile (w zeszłym roku 5,6 mln ton), na drugim miejscu zazwyczaj znajduje się Peru (2,2 mln ton w 2021 roku). Duże złoża miedzi są też eksploatowane w Kongo, Chinach, USA, Australii i Rosji. 

Reklama

Zapotrzebowanie na miedź regularnie rośnie - w 2010 roku wynosiła ona globalnie 19 mln ton, a w 2021 roku było to już 24,4 mln ton (jedyny spadek rok do roku miał miejsce w 2020 roku z 23,6 ton rok wcześniej do 23,5 ton). Za ponad połowę globalnego popytu na miedź (ok. 70%) odpowiadają Chiny, co nie powinno dziwić, skoro większość koncernów przeniosła tam swoje zakłady produkcyjne. Na drugim miejscu znajduje się Unia Europejska. 

Zobacz także: Jak handlować na rynku platyny z dźwignią i możliwością obstawiania wzrostów i spadków? Futures i CFD na platynę

 

Co wpływa na cenę miedzi?

Miedź, podobnie jak większość surowców przemysłowych w ostatnim czasie, jest bardzo zmienna. Na notowania tego surowca wpływają przede wszystkim czynniki ryzyka związane z zaburzeniem równowagi pomiędzy popytem a podażą. Wydobycie miedzi jest mocno scentralizowane geograficznie (aż 4 z 5 największych kopalni miedzi na świecie znajduje się w Chile), a czynnikami które mogą zaburzać podaż i tym samym podnosić ceny są awarie w kopalniach i przestoje wydobycia, kończące się złoża, protesty pracowników czy problemy ekologiczne (wysokie zużycie wody, często na terenach pustynnych). Istotna jest też sytuacja w Chinach, które są największym producentem miedzi rafinowanej. Nie bez zbaczenia pozostaje też ryzyko embarga na rosyjskie surowce przemysłowe - Rosja wprawdzie nie jest jednym z największych producentów surowca, ale ma strategiczne zasoby, które obniżą ogólną podaż.

Zobacz także: Cena miedzi bije nowy rekord! Atak Rosji na Ukrainę winduje ceny metali przemysłowych

 

Instrumenty pochodne na miedź - kontrakty terminowe futures

Jeśli chodzi o instrumenty pochodne na miedź, to standardowo zacznę od rynku regulowanego, czyli od kontraktów futures. Zacznijmy od tego, że benchmarkiem cenowym dla europejskiego rynku miedzi jest LME, czyli Giełda Metali w Londynie, na której ceny podawane są w tonach. Futuresy amerykańskie, notowane na giełdzie CME, mają notowania podawane w funtach.

Reklama

Jeśli chodzi o kontrakty terminowe na LME, podstawowym futuresem jest ten z tickerem CA, który można by nazwać “dużym kontraktem”. Wartość lota to aż 25 ton miedzi klasy A, czyli jeśli kurs wynosi 10 230 dolarów, to wartość nominalna pojedynczego kontraktu to aż 255 750 USD. Duży futures na LME jest też rozliczany fizycznie, dlatego jest przeznaczony dla inwestorów instytucjonalnych. Dla potrzeb mniejszych graczy notowany jest futures mini z tickerem MC.

Wartość lota w jego przypadku to 5 ton miedzi, w dodatku jest on rozliczany w pełni gotówkowo. Przy kursie 10 230 USD wartość nominalna 1 kontraktu to 51 150 USD, a przy założeniu że depozyt minimalny to 7,5% (jest to zależne od brokera, z którego korzystamy) najmniejszą pozycję otworzymy blokując kwotę 3836,25 dolarów, czyli ok. 16 285 PLN.

Jeśli chodzi o futuresy na CME, to duży kontrakt na miedź ma mnożnik 25 000 funtów, a futures e-mini o połowę mniej: 12 500 funtów.

Zobacz także: Złoto z dźwignią finansową - jak spekulować na najpopularniejszym z metali szlachetnych? CFD i futures na złoto

 

Kontrakty CFD na miedź

Miedź jest najpopularniejszym metalem przemysłowym wśród spekulantów, dlatego też w ofercie w zasadzie wszystkich brokerów CFD znajdziemy kontrakty różnicowe na ten surowiec. Oczywiście, chociażby ze względu na różne rynku futuresów (USA i Wielka Brytania), specyfikacja CFD na różnych platformach może mocno się od siebie różnić. Europejski nadzór finansowy ESMA narzuca na brokerów maksymalny limit dźwigni na poziomie 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego.

Reklama

Na platformie xStation 5 od XTB znajdziemy kontrakty na miedź pod angielską nazwą Copper. Wartość lota to 30 ton miedzi, czyli więcej niż w “dużym” futuresie na LME, chociaż w przypadku CFD mamy większą elastyczność w zarządzaniu wielkością pozycji, bo możemy otworzyć transakcje o wolumenie ułamka lota, aż do 1/100 jego części, czyli potocznie zwanego mikro lota. I taką właśnie pozycję przy kursie 10 230 USD za tonę miedzi otworzymy z depozytem lekko ponad 1302 PLN, już wliczając w to koszty transakcji.

Oczywiście, korzystając z CFD, musimy wziąć pod uwagę koszty utrzymania pozycji w czasie (między sesjami), bo ujemne punkty swapowe są naliczane zarówno dla długiej, jak i krótkiej pozycji. Kontrakty różnicowe są natomiast wygodne pod kątem rolowania, które jest wykonywane automatycznie i nie ma wpływu na wynik transakcji (różnice są kompensowane swapami), oprócz tego mamy gwarantowaną ochronę rachunku przed ujemnym saldem i stop out, gdy nasz depozyt całkowity zabezpieczający spadnie poniżej 50%.

Zobacz także: Co to jest depozyt zabezpieczający Forex

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

miedź notowania miedziCFD od A do Z miedź jak inwestować jak kupić miedź cena miedzi w skupie cena miedzi za kg cena miedzi za 1kg jak zainwestować w miedź miedź cena miedź kurs cena miedzi na złomie CFD na miedź kontrakty różnicowe na miedź miedź zastosowanie cena złomu miedzi skup miedzi cena cena skupu miedzi cena miedzi skup cena miedzi złom cena miedzi giełda miedź pierwiastek cena miedzi wykres gdzie kupić miedź zlecenie stop out futuresy na CME cfd od a do z nowy odcinek Rynek miedzi - co warto o nim wiedzieć? jakie jest zastosowanie miedzi złoża miedzi skąd pochodzi miedź zapotrzebowanie na miedź eksport miedzi Co wpływa na cenę miedzi? cena miedzi od czego zależy wydobycie miedzi kopalnie miedzi kopalnie miedzi na świecie Instrumenty pochodne na miedź miedź jak zainwestować kontrakty na miedź Giełda Metali w Londynie kontrakty terminowe na LME Kontrakty CFD na miedź Europejski nadzór finansowy ESMA copper notowania CFD na miedz ryzyko miedź depozyt zebezpieczajacy futures e-mini futures e-mini na miedź depozyt minimalny CFD na miedź jak spekulować na miedzi inwestowanie w CFD na surowce kontrakty futures na COPPER największa kopalnia miedzi na świecie czy warto inwestować w miedź miedź czy warto zainwestować metale przemysłowe CFD CFD na metale przemysłowe trading na miedzi spekulowanie na miedzi futuresy na miedź miedź kontrakty futures miedź jak zagrać na spadki cena miedzi za 1kg 2022 jak grać na miedzi cfd czy futures na miedź
Reklama

Czytaj dalej