• Odbierz prezent
Jak działa zdecentralizowana giełda (DEX)? | #26 Kurs BTC od Zera

Z dwudziestego szóstego odcinka dowiesz się czym jest i w jaki sposób funkcjonuje zdecentralizowana giełda kryptowalut oraz czym różni się od swojego scentralizowanego odpowiednika. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Giełda giełdzie nierówna

W ósmej lekcji kursu bitcoina od zera opowiadałem o tym, jakie są cechy scentralizowanych giełd kryptowalut.

Przypomnę, że taka giełda ma swojego operatora, który prowadzi platformę handlową i przyjmuje od klientów wpłaty w kryptowalutach i walutach fiducjarnych. Giełda scentralizowana wymaga od nas zaufania i powierzenia jej naszych środków, co oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem. Scentralizowane giełdy nie dają nam dostępu do kluczy prywatnych zakupionych kryptowalut - żeby stać się ich realnym posiadaczem, musimy je najpierw wypłacić z giełdy na nasz portfel. Giełda tego typu może zostać np. okradziona, zbankrutować lub po prostu jej właściciele mogą uciec ze środkami ulokowanymi przez swoich klientów (exit scam). Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości. Oprócz tego, obecnie większość giełd scentralizowanych ma obowiązek weryfikacji naszej tożsamości, co również nie jest zbyt dogodne, ani specjalnie bezpieczne dla naszych wrażliwych danych osobowych.

Czytaj także: Jak najlepiej kupić bitcoina (BTC) za polskiego złotego (PLN)?

W ósmym odcinku dowiesz się jak kupić bitcoina za polskiego złotego. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty,.. Czytaj
Jak najlepiej kupić bitcoina (BTC) za polskiego złotego (PLN)?

 

Czy mamy jakąś alternatywę?

Jak najbardziej. Taką alternatywą jest korzystanie ze zdecentralizowanych giełd kryptowalut, czyli DEX-ów (ang. Decentralized Exchange). 

 

Czym jest zdecentralizowana giełda?

Jak sama nazwa wskazuje, taka giełda funkcjonuje bez pośredników w postaci operatora i właściciela giełdy, jest więc przeciwieństwem scentralizowanej giełdy kryptowalut.

Zdecentralizowana giełda nie przyjmuje depozytów w kryptowalutach i tokenach od swoich klientów, a jedynie umożliwia powiązanie ze sobą osoby, która chce coś kupić z osobą, która chce to samo sprzedać na warunkach, które odpowiadają obu stronom transakcji. Dlatego też zdecentralizowana giełda daje jedynie narzędzie do dokonania transakcji wymiany, ale nie jest jej pośrednikiem.

 

Jak działa zdecentralizowana giełda?

Skoro zdecentralizowana giełda nie przyjmuje od nas kryptowalut i tokenów, to w jaki sposób dochodzi do wymiany? Korzystając z giełdy tego typu cały czas jesteśmy w posiadaniu kluczy prywatnych do naszych środków, zaś giełda nie ma do nich dostępu, co jest bardzo istotne. Z tego względu zdecentralizowana giełda wymaga od nas synchronizacji bezpośrednio z naszym portfelem, w którym to my podpisujemy transakcję wymiany. Większość giełd obsługuje najpopularniejsze portfele, w tym również sprzętowe, niektóre też oferują własne rozwiązania, w których mamy pełen dostęp do środków. Sama transakcja obsługiwana jest na zasadzie smart kontraktu, który gwarantuje, że obie strony wywiążą się z jej założeń. Oznacza to, że obie strony prześlą sobie wzajemnie ustaloną liczbę kryptowalut lub tokenów. W ten sposób ryzyko tego, że ktoś prześle swoje środki i zostanie z niczym, bo druga strona go oszukała, zostało wyeliminowane. Dzięki smart kontraktowi nie ma też potrzeby wprowadzania pośrednika, który odpowiadałby za nadzorowanie prawidłowego przebiegu transakcji pomiędzy użytkownikami. 

 

Czym jest smart kontrakt?

W największym możliwym skrócie jest to rodzaj instrukcji opisanych za pomocą kodu, który gwarantuje bezwzględne wykonanie konkretnych czynności, przy spełnieniu określonych warunków. Mówiąc prościej, jest to taka umowa, która nie musi być przez nikogo kontrolowana, bo jej realizację gwarantują ścisłe reguły określone w kodzie, dzięki czemu strony transakcji nie muszą sobie wzajemnie ufać. W teorii działanie smart kontraktu jest całkowicie autonomiczne, a jego reguły są niemożliwe do modyfikacji. Dobrym przykładem smart kontraktu jest właśnie mechanika działania DEX-ów, które dają gwarancję bezpieczeństwa użytkownikom bez kontroli ze strony pośredników. 

 

W kolejnej lekcji Kursu Bitcoina od Zera skupię się na wadach i zaletach korzystania ze zdecentralizowanych giełd kryptowalut. Postaram się też odpowiedzieć czy w ogóle warto.

Czytaj także: Segwit, czyli dlaczego przepłacasz za transakcje w bitcoinie? | #24 Kurs BTC od zera

Z dwudziestej drugiej lekcji dowiesz się skąd biorą się opłaty transakcyjne w sieci bitcoina i jak wybrać ich odpowiednią wysokość. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniej.. Czytaj
Segwit, czyli dlaczego przepłacasz za transakcje w bitcoinie? | #24 Kurs BTC od zera

 

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk