• Odbierz prezent
Jak działa wpłatomat? Instrukcja obsługi wpłatomatu. Co musisz wiedzieć przed skorzystaniem z urządzenia
fot. freepik.com

Większość osób pracujących w Polsce, otrzymuje regularnie wynagrodzenie na wskazany w umowie regulującej stosunek pracy numer konta. Wciąż jednak zdarzają się takiej miejsca pracy, gdzie pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie w gotówce. Mimo wszystko obecnie większość opłat jest dokonywana przelewem, a polacy zdecydowanie przywykli do płacenia kartą płatniczą. Aby nie trudzić się wizytami w placówce banku, czy dokonywać zleceń przelewu za pośrednictwem poczty, banki umożliwiły nam korzystanie z tak zwanych wpłatomatów.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wpłatomat,
  • Jak korzystać z wpłatomatu,
  • Jak długo trwa operacja od skorzystania z urządzenia do wpływu na konto,
  • Jak w poszczególnych bankach wyglądają opłaty za korzystanie z wpłatomatu oraz
  • O innych opcjach wpłaty gotówki na konto

Co to jest wpłatomat?

Wpłatomat jest to urządzenie, wyglądem przypominające zwykły bankomat, służy do dokonywania odwrotnej czynności, a mianowicie wpłaty gotówki na konto bankowe. Operacje dokonywane są przez klientów samodzielnie z użyciem karty płatniczej przypisanej do rachunku bankowego. Urządzenia coraz częściej są rozmieszczane, zwłaszcza w większych miastach. Jednak dokładną lokalizację wpłatomatów w Twoim mieście możesz sprawdzić na stronie internetowej banku.

Jak korzystać z wpłatomatu?

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, wystarczy przygotować środki które mają znaleźć się na Twoim koncie bankowym, a następnie w celu wyznaczenie dokładnego rachunku włożyć kartę płatniczą do urządzenia. Po rozpoznaniu karty, na ekranie wpłatomatu może pojawić się prośba o wpisanie PINu, jest to zależne od banku w jakim posiadasz konto i od wybranego urządzenia. Niektóre z nich nie wymagają podania PINu, innej wręcz odwrotnie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie banknotów w szufladce, która zostanie automatycznie otwarta. Należy pamiętać, aby banknoty były wyprostowane, nieuszkodzone i niepogięte. W przeciwnym razie urządzenie może ich nie przyjąć, jeżeli wyliczona przez wpłatomat kwota, która ukaże się na wyświetlaczu będzie zgodna z kwotą operacji wystarczy zatwierdzić operację i odebrać kartę oraz potwierdzenie.

Kto może korzystać z wpłatomatu?

Z wpłatomatu może korzystać każda osoba posiadająca konto bankowe i przypisaną do niego kartę płatniczą, o ile bank, w którym konto jest założone umożliwia dokonywanie takich operacji. Każda karta przypisana jest do danego konta, a konto do osoby, dlatego dokonywanie wszelkich operacji na rachunku możliwie jest tylko przez osobę uprawnioną. Jednak dokonywanie operacji we wpłatomacie wygląda nieco inaczej niż w przypadku osobistej wizyty w placówce. Urządzenie nie weryfikuje Twojej tożsamości, a środki są księgowane nie na koncie osoby wpłacającej a na rachunku przypisanym do karty. Oznacza to że każdy z nas może poprosić osobę znajomą, czy członka rodziny o dokonanie czynności w naszym imieniu. Jednak trzeba pamiętać, że karta płatnicza jest przedmiotem, który powinniśmy chronić i używać jedynie we własnym imieniu.

Zalety funkcjonowania wpłatomatu

Główną zaletą funkcjonowania urządzeń takich jak wpłatomaty jest oszczędność czasu. Aby dokonać wpłaty gotówki na rachunek bankowy, nie jest konieczna wizyta w placówce banku, a jedynie znalezienie odpowiedniej lokalizacji urządzenie. Prawdopodobieństwo wystąpienie kolejki również jest mniejsze, niż w przypadku odwiedzenia oddziału banku.

Opłata za korzystanie z wpłatomatu

W zależności czy korzystasz z urządzenia przypisanego do danego banku, czy do ogólnodostępnych wpłatomatów np sieci Euronet lub Planet Cash, prowizja za dokonanie operacji może różnić się od siebie. Niektóre z banków oferują darmowe usługi z zakresu wpłat i wypłat gotówki niezależnie od wyboru urządzenia, inne pobierają prowizje za korzystanie nawet z własnych wpłatomatów. Wszystko zależne jest od wybranej oferty i przypisanego do niej cennika usług.

Wpłatomaty w poszczególnych bankach

Tak jak zostało to wspomniane powyżej banki mogą narzucić różne opłaty związane z wpłacaniem gotówki na konto bankowe. Poniżej przedstawiliśmy kilka z nich.

Wpłatomat mBank

Wpłata gotówki we wpłatomatach sieci Planet Cash, mBank oraz Cashline jest darmowa, za korzystanie z wpłatomatów sieci Euronet klient poniesie koszt w wysokości 0,5%, min 5PLN.

Wpłatomat PKO BP

Klienci PKO Banku Polskiego mogą dokonywać wpłat gotówki jedynie we wpłatomatach sieci PKO BP, a operacja jest darmowa.

Wpłatomat Santander

Klienci banku Santander mogą wpłacać gotówkę w bankomatach sieci Santander całkowicie za darmo. W bankomatach obcych koszt wpłaty wynosi 1% wpłacanej kwoty, minimum 20 PLN.

Wpłatomat Millennium

Wpłaty w oddziale banku oraz we wpłatomatach sieci Millennium są darmowe. We wpłatomatach obcych prowizja wynosi 1% kwoty, przy minimum 30 PLN.

Wpłatomat Pekao S.A.

Wpłaty w urządzeniach sieci Pekao są darmowe, we wpłatomatach obcych prowizja wynosi 0,75%, minimum 5 PLN.

Wpłatomaty Eurocash i Planet Cash

Wspomniane wcześniej wpłatomaty obce to dobrze nam znane bankomaty i wpłatomaty sieci Euronet oraz Planet Cash. Przy dokonywaniu wpłat przez pośrednictwo wpłatomatów sieci Euronet, czy Planet Cash większość banków pobiera opłatę za dokonanie transakcji. Jeżeli masz możliwość wyboru, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów lepiej wybieraj urządzenia, które oferuje Twój bank.

Gdzie znajdę wpłatomat?

Większość instytucji finansowych udostępnia urządzenia (zarówno bankomaty, jak i wpłatomaty) w różnych lokalizacjach w Polsce, aby były łatwo dostępne dla klientów. Niektóre oddziały posiadają umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz placówki urządzenia. Jeśli jednak nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiedni dla Twojej lokalizacji wpłatomat, wystarczy odwiedzić stronę internetową banku, a tam powinny znajdować się informacje dotyczące położenia najbliższych bankomatów i wpłatomatów.

Bankomat, a wpłatomat

Podstawową różnicą między bankomatem, a wpłatomatem jest droga jaką przebywają środki. W przypadku bankomatu możemy wypłacać pieniądze z konta, aby wejść w posiadanie gotówki. W przypadku wpłatomatu dokonujemy odwrotnej operacji, to znaczy wpłacamy gotówkę, aby stan dostępnych środków na rachunku bankowym był wyższy. Niekiedy wpłatomaty posiadają także funkcję bankomatu, co oznacza, że możemy dokonywać operacji w obie strony.

Ile można jednorazowo wpłacić do bankomatu?

Kwota jaką chcesz wpłacić przy pomocy wpłatomatu najczęściej ogranicza się jedynie do ilości banknotów. Jest to zależne od tego jakie urządzenie wybierzesz, przykładowo wpłatomaty sieci Euronet dopuszczają 150 banknotów, natomiast wpłatomaty sieci Planet Cash - 100. Należy pamiętać, że wpłatomaty nie akceptują bilonu.

Jak długo trzeba czekać aż wpłacone pieniądze znajdą się na koncie bankowym?

Czas realizacji operacji jest zależy od wybranej sieci wpłatomatów oraz od Twojego banku, najczęściej jednak pieniądze widnieją na koncie bankowymi już po upływie godziny. Niektóre punktu realizują operacje dopiero na drugi dzień, aby tego uniknąć można zdecydować się na poniesienie opłaty, zazwyczaj w wysokości kilku złotych aby wpłata została dokonana natychmiastowo.

BLIK, a wpłatomat

Jedną z opcji, które możesz wybrać jest dokonanie wpłaty gotówki na konto z użyciem BLIKa, do dokonania operacji nie potrzebna jest karta. Nie wszystkie urządzenie umożliwiają transakcję z użyciem kodu BLIK. Jak zrealizować operację? Na ekranie urządzenia wystarczy wybrać opcję BLIK, następnie w swojej aplikacji mobilnej banku wygenerować kod i wpisać go przy użyciu klawiatury widocznej na wpłatomacie. Kolejna czynności wyglądają tak samo jak przy realizacji operacji przy użyciu karty.

Inne opcje wpłaty gotówki na rachunek bankowy

Pierwszą, lecz najbardziej czasochłonną możliwością jest udanie się do placówki pocztowej i dokonanie polecania przelewu, poprzez wypełnienie odpowiedniego druku i przekazanie go osobie obsługującej w oddziale. Kolejną opcją jest wizyta w placówce banku i zlecenie dokonania transakcji doradcy. Podobnie jak w przypadku pośrednictwa poczty, może to być czasochłonna operacja.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk