Advertisement Advertisement
 • Odbierz prezent
Jak działa kredyt gotówkowy?
fot. freepik.com

Kredyt gotówkowy może być kluczem do realizacji marzeń, planów, czy niespodziewanych wydatków. Choć dla wielu jest to popularne rozwiązanie finansowe, to decyzja o zaciągnięciu takiego zobowiązania nie powinna być podejmowana pochopnie.

 

Kredyty gotówkowe to jedne z najczęściej wybieranych usług bankowych w Polsce. Każdego roku wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie tego typu zobowiązania, aby sfinansować różnego rodzaju potrzeby — od niespodziewanych wydatków, przez remont mieszkania, aż po spełnienie marzeń o luksusowych wakacjach.

Ale co dokładnie oznacza kredyt gotówkowy? Jakie są jego zalety i wady? I jak wybrać najlepszą ofertę kredytową? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, dając Ci wiedzę potrzebną do podjęcia świadomej decyzji.

 

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest rodzajem umowy finansowej, którą bank zawiera z klientem. Na jej podstawie, klient otrzymuje określoną sumę pieniędzy, którą następnie jest zobowiązany zwrócić w określonym czasie, wraz z dodatkowymi odsetkami.

Sprawdźmy dodatkowe pojęcia, które przybliżą istotę kredytu gotówkowego:

 1. Pieniądze na dowolny cel: jedną z głównych cech kredytu gotówkowego jest to, że pieniądze można przeznaczyć na każdy wydatek. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ich na remont mieszkania, zakup samochodu czy na wakacje. Środki z finansowania zazwyczaj są wypłacane w dowolny sposób — gotówką lub na rachunek osobisty.

 2. Zdolność kredytowa: kwota, którą możesz pożyczyć w ramach kredytu gotówkowego, zależy od Twojej zdolności kredytowej. Bank oceni w tym celu Twoją sytuację finansową, historię kredytową oraz stałe dochody, jakie otrzymujesz co miesiąc.

 3. Wysokość raty i oprocentowanie: kredyt gotówkowy jest zazwyczaj spłacany w miesięcznych ratach przez określony okres, a ich wysokość zależna jest od całkowitego kosztu kredytu oraz czasu spłaty. Najdłuższy okres kredytowania może trwać nawet 120 miesięcy. Rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Oprocentowanie kredytu jest z góry ustalane w umowie kredytowej i może być stałe lub zmienne.

 4. Umowa kredytowa: udzielenie kredytu gotówkowego następuje poprzez podpisanie umowy kredytowej między klientem banku a samym bankiem. Umowa ta określa wszystkie warunki kredytu, w tym wysokość kredytu, oprocentowanie, RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), harmonogram spłat oraz ewentualne opłaty dodatkowe.

Czym kredyt gotówkowy różni się od pożyczek?

Choć kredyty gotówkowe i pożyczki wydają się podobne, istnieją między nimi zasadnicze różnice.

 • Kredyt udzielany jest przez bank na podstawie umowy kredytowej, podczas gdy pożyczka gotówkowa może być oferowana również przez firmy pozabankowe i osoby fizyczne.

 • Kredyt gotówkowy, dzięki niższemu oprocentowaniu i większej elastyczności warunków spłaty, jest często korzystniejszym rozwiązaniem. Choć na rynku pozabankowym odnajdziemy oferty chwilówek z RRSO 0%.

 • Kredyty podlegają Prawu bankowemu, z kolei pożyczki pozabankowe reguluje Kodeks cywilny.

 • Umowa o kredyt musi zostać zawarta w formie pisemnej. W przypadku pożyczek do 500 zł mogą przyjąć formę ustną.

 

Jakie są wymagania kredytu gotówkowego?

Decyzja o udzieleniu kredytu gotówkowego przez bank zależy od kilku kluczowych czynników, które są podstawą oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. W tym celu bank bierze pod uwagę wiele elementów.

Najważniejsze z nich to:

 1. Stałe dochody: Dochody są gwarancją spłaty kredytu i mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, emerytura, czy z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 2. Historia kredytowa: Jeśli kredytobiorca wcześniej zaciągał kredyty i spłacał je terminowo, jest to dla banku sygnał, że potrafi odpowiedzialnie zarządzać zobowiązaniami finansowymi. Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) mogą utrudnić uzyskanie kredytu.

 3. Wiek i status prawny: Osoba starająca się o kredyt gotówkowy musi być pełnoletnia i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

 4. Posiadanie rachunku bankowego: Zazwyczaj bank wymaga od klienta posiadania konta bankowego, gdzie zgodnie z zawartą umową są przekazywane środki z kredytu gotówkowego.

 5. Dokument tożsamości: Zwykle jest to dowód osobisty lub paszport.

 6. Zdolność kredytowa: Ocena zdolności kredytowej przez bank obejmuje analizę stałych kosztów życia klienta oraz jego zobowiązań finansowych. Bank sprawdzi, czy po odjęciu tych wydatków od dochodów, potencjalny kredytobiorca będzie miał wystarczająco dużo środków na spłatę rat kredytu gotówkowego.

Pamiętaj, że te wymagania mogą nieznacznie różnić się w zależności od banku, dlatego zawsze warto zorientować się w konkretnych warunkach, jakie oferuje bank, z którego usług chcemy skorzystać.

 

 

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego może być dla wielu osób dobrą opcją finansową, ale ważne jest, aby w pełni zrozumieć jego zalety i wady. Zastanówmy się nad najważniejszymi z nich.

 

Zalety kredytu gotówkowego:

 1. Szybkość uzyskania środków: Kredyty gotówkowe są zazwyczaj szybko przyznawane, a pożyczone pieniądze można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia.

 2. Elastyczność celu: Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, bez konieczności informowania banku o jego przeznaczeniu.

 3. Dostępność: Są dostępne dla szerokiego zakresu osób, niezależnie od ich statusu zatrudnienia czy wynagrodzenia, o ile zdolność kredytowa jest na odpowiednim poziomie.

 4. Prosty proces składania wniosku o kredyt: Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć online, w oddziale banku lub na infolinii.

 5. Możliwość renegocjacji warunków: W niektórych przypadkach, można negocjować warunki kredytu gotówkowego, takie jak okres kredytowania, oprocentowanie czy warunki wcześniejszej spłaty.

 

Wady kredytu gotówkowego:

 1. Wysokie oprocentowanie: Kredyty gotówkowe zazwyczaj mają wyższe oprocentowanie w porównaniu do innych rodzajów kredytów, takich jak np. kredyt samochodowy.

 2. Dodatkowe opłaty: Często poza oprocentowaniem, banki naliczają różne opłaty dodatkowe, które mogą znacznie zwiększyć całkowity koszt kredytu, np. ubezpieczenie.

 3. Ryzyko zadłużenia: Jeśli klient nie jest w stanie regulować rat kredytu, może to prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.

 4. Wpływ na zdolność kredytową: Zaciągnięcie kredytu gotówkowego może wpływać na zdolność kredytową osoby i utrudnić uzyskanie kolejnych pożyczek w przyszłości.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinna być dobrze przemyślana i oparta na pełnym zrozumieniu warunków umowy kredytowej oraz zdolności do spłaty zadłużenia.

 

 

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

Najtańszy kredyt gotówkowy odnajdziesz, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka czynników. Mamy tu na myśli niskie oprocentowanie i marżę banku, brak ukrytych opłat, elastyczność spłat oraz szybki proces wnioskowania i wypłaty środków. W tym celu warto skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych: https://czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe

 

Podsumowując, kredyty gotówkowe to wygodne narzędzie finansowe, które może służyć do realizacji różnych celów. Przy ich wyborze warto jednak dobrze przyjrzeć się dostępnym ofertom i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom.


Artykuły sponsorowane

Artykuły/publikacje sponsorowane  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk