Dźwignia finansowa (inaczej lewar, z ang. financial leverage) to jeden z pierwszych parametrów, które należy ustawić otwierając konto handlowe. Rozwiązanie to oferuje możliwość zwiększenia zyskowności operacji przy zaangażowaniu mniejszej ilości środków finansowych niż standardowo wymagałaby tego transakcja.
Fizycznie środki nie są przekazywane w całości między stronami. Ostatecznie rozliczana jest tylko różnica między kupnem a sprzedażą. Zabezpieczeniem transakcji jest tzw. depozyt zabezpieczający (z ang. Margin).
Przykładowo, posiadając na rachunku inwestycyjnym lewar w wysokości 1:100, chcąc otworzyć pozycję na EURUSD o wolumenie 1.0 lota (100 000 EUR), wystarczy że przekażemy na ten cel depozyt zabezpieczający w wysokości 1% (100 razy mniejszy) wartości tej transakcji, czyli 1 000 EUR. W przypadku dźwigni 1:200 analogicznie będzie to dwa razy mniej, czyli 500 EUR.
Tym samym, jeśli kurs EURUSD zmieni się o 1%, to na tej operacji zarobimy lub stracimy 1 000 EUR. W przypadku zmiany wartości tego instrumentu o 0,5% zysk bądź strata wyniesie 500 EUR. [...]
Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?