• Odbierz prezent
Jak działa broker STP? Czym charakteryzuje się model STP i na czym zarabia broker STP (Straight Through Processing)?
fot. freepik.com

Niektórzy brokerzy chwalą się tym, że działają w modelu STP. Co kryje się pod tym tajemniczym akronimem i czy rzeczywiście jest się czym chwalić?

 

Jak działa model   (Straight Through Processing)?

Zaczynamy kolejny odcinek naszego cyklu CFD od A do Z, w którym w merytoryczny sposób podejmuję tematy związane z kontraktami różnicowymi. Partnerem cyklu jest znany wszystkim Dom Maklerski X-Trade Brokers.
W poprzednich odcinkach omawiałem najbardziej znane modele działalności brokerów CFD, z market makerem na czele, w tej lekcji zajmę się typem brokera, który jest swego rodzaju pomostem pomiędzy dwoma omawianymi wcześniej, choć znacznie bliżej mu do brokera ECN.

Mowa o brokerze działającym w modelu STP, czyli z j. angielskiego Straight Through Processing, co można przetłumaczyć jako bezpośrednie przetwarzanie zleceń. Samo rozszyfrowanie tego akronimu już wiele mówi o tym jak funkcjonuje taki broker. Określenie STP jest dość powszechnie wykorzystywane w szeroko pojętych finansach i na rynkach finansowych i bezpośrednio dotyczy sieci komunikacyjnych realizujących m.in. płatności czy zlecenia maklerskie. Jedną z pierwszych takich sieci był istniejący od lat 70. ubiegłego wieku międzybankowy system SWIFT, pozwalający na komunikację pomiędzy bankami z całego świata i działający do dziś, choć w zupełnie innej formie niż prawie 50 lat temu.

Jeśli natomiast chodzi o brokera CFD, który działa w modelu STP to jego zadaniem jest natychmiastowe i bezpośrednie przekazanie zleceń swoich klientów innemu podmiotowi, takiemu który nie obsługuje bezpośrednio małych klientów detalicznych, czyli traderów indywidualnych. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju dostawcach płynności, którymi są w zależności od rynku: banki inwestycyjne, fundusze czy instytucjonalni animatorzy rynku. Broker STP ma umowy najczęściej z co najmniej kilkoma takimi dostawcami, od których otrzymuje kwotowania konkretnych instrumentów bazowych i przynajmniej w teorii powinien wybierać takie ceny bid i ask, które są najbardziej korzystne dla klientów (czyli gwarantują najniższy spread i największą wierność odwzorowania aktualnej ceny instrumentu bazowego, czyli np. pary walutowej, indeksu giełdowego, surowca).


Na czym zarabia broker STP?

Broker STP, podobnie zresztą jak ten działający w modelu ECN, nie jest drugą stroną naszych transakcji, a jedynie pośrednikiem, który wysyła zlecenia swoich klientów dalej. Można więc powiedzieć, że konflikt interesów znany z modelu Market Maker, w którym nasz zysk to potencjalna strata brokera, w przypadku STP nie występuje. Na czym więc zarabia taki broker? Podobnie jak ECN, brokerzy STP doliczają prowizję za otwarcie każdej transakcji i jest to ich podstawowe źródło przychodu jako pośrednika. Część brokerów STP, podobnie jak Market Makerzy dolicza też swój dodatkowy narzut do spreadu, co raczej nie zdarza się w przypadku brokerów ECN, a już na pewno nie w przypadku True ECN. Dlatego też brokerowi STP powinno zależeć na jak największej liczbie dostawców płynności i kwotowań dla danego instrumentu bazowego - wybierając najkorzystniejsze w danym momencie oferty jest w stanie sprawić, że markup będzie niezauważalny dla klienta.


Czym model STP różni się od Market Makera (MM) oraz ECN?

Niestety, podobnie jak w przypadku brokerów ECN, nie wszyscy brokerzy STP są sobie równi i realizują zlecenia klientów w podobny sposób. Jak pamiętasz z poprzedniej lekcji dotyczącej ECN, spora część brokerów przetwarzająca zlecenia w tym modelu wysyła zaledwie niewielki odsetek transakcji swoich klientów na rynek międzybankowy, a większość z nich zostaje realizowana w obrębie platformy ECN, z której korzysta. Jedynie brokerzy True ECN mają rzeczywisty dostęp do rynku międzybankowego i wysyłają na niego zlecenia bez pośrednictwa dostawców płynności. W przypadku modelu STP transakcje zawsze są przekazywane zewnętrznym dostawcom płynności, w tym przypadku najważniejsze jest jednak to ilu tak naprawdę ich jest dla konkretnego instrumentu, zgodnie z zasadą - im więcej, tym lepiej. Wielu brokerów STP posiada jednego instytucjonalnego market makera (funkcjonującego jako dostawcę płynności) dla konkretnego instrumentu, szczególnie jeśli jest on mało płynny, co może być potencjalnie niekorzystne dla klientów. Nie tylko dlatego, że w normalnych warunkach rynkowych ceny oferowane przez jednego dostawcę płynności mogą być mniej atrakcyjne ze względu na to, że nie ma konkurencji. To jednak może być najbardziej dotkliwe w sytuacjach wyjątkowo dużej zmienności, kiedy ceny u takiego dostawcy płynności mogą się znacząco rozjechać w stosunku do samego instrumentu bazowego.

Problem z tym, że jako klienci takiego brokera nie jesteśmy w żaden sposób w stanie sprawdzić z ilu dostawców płynności korzysta na danym instrumencie i czy nie jest to przypadkiem jeden instytucjonalny market maker.

 

Zalety oraz wady modelu STP

Na sam koniec myślę, że warto zebrać w całość wady i zalety broker STP. Największą zaletą jest fakt, że podobnie jak w przypadku ECN, broker STP jest tylko pośrednikiem naszych transakcji, co nie tworzy konfliktu interesów. Oprócz tego, brokerzy STP najczęściej mają niższe wymagania depozytowe, dotyczące np. minimalnego wolumenu pozycji czy wartości konta handlowego niż w przypadku ECN. Brokerzy STP mają też najczęściej niższe prowizje niż ECN i więcej instrumentów w ofercie, ale to akurat nie jest regułą.

Wadą brokerów STP jest fakt, że jako klienci nie mamy możliwości sprawdzenia z ilu dostawców płynności korzystają, a w przypadku gdy jest to tylko jeden, to może okazać się, że w pewnych sytuacjach rozjazd spreadu czy skoki cenowe będą większe niż nawet u dobrych brokerów Market Maker. W przypadku brokerów STP możliwe są też poślizgi cenowe.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk