Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,11%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak długo potrwa spór gospodarczy między USA i Chinami - ryzyko polityczne dla rynków

Estera Włodarczyk | 13:30 20 lipiec 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To na co czekają dziś inwestorzy, to przede wszystkim decyzja, jaka zapadnie w Europejskim Banku Centralnym. Polityka zejdzie na drugi plan, co nie oznacza, że rynki nie odczują jej skutków. Od początku tygodnia amerykańska polityka nie jest przychylna dla dolara. Wczorajsze spotkanie negocjacyjne między USA a Chinami utrzymuje niewygodny dla obu stron impas. Niepewnie i w powolnym tempie zanika ryzyko polityczne związane z blokadą Kataru przez cztery państwa znad Zatoki Perskiej.

 

W Pekinie i Waszyngtonie bez zmian

Odkąd Donald Trump został Prezydentem USA, to relacje amerykańsko – chińskie zmierzają w niepożądanym dla obu gospodarek kierunku. Spór ma swój początek w oskarżeniach, jakie wysuwał Donald Trump wobec Państwa Środka. Rząd Xi Jinpinga miałby manipulować kursem juana, by zmniejszyć koszty wymiany handlowej. Zarzuty Prezydenta USA wobec Chin utrzymywały się przez dłuższy czas, aż do momentu szczytu dwóch prezydentów w kwietniu tego roku. Co stało się po spotkaniu? Tego prawdopodobnie nikt się nie spodziewał – amerykański atak na bazę lotniczą Baszara el–Asada. Reakcja rynków była natychmiastowa. Po spotkaniu prezydentów i wystrzeleniu pocisków, zdrożały surowce, takie jak ropa i złoto. Co więcej, po ich spotkaniu zmieniła się retoryka Xi Jinpinga względem kontrowersyjnego partnera handlowego, jakim nadal jest Korea Północna.

Wracam do tamtych zdarzeń, ponieważ chcę zobrazować, jak w ciągu ostatnich miesięcy kształtowały się relacje gospodarcze na linii Pekin – Waszyngton. Wczoraj w stolicy USA doszło do spotkania negocjacyjnego między przedstawicielami dwóch państw. Negocjacje miały ustabilizować relację i zakończyć spór handlowy. Obie strony konfliktu nie osiągnęły porozumienia, ani też nie wystąpiły na wspólnej konferencji prasowej dla dziennikarzy. Sekretarz Skarbu USA podtrzymuje zdanie, że ralacje gospodarcze między dwoma państwami mogą ulec polepszeniu jedynie gdy „stosunki będą bardziej uczciwe i zrównoważone”. Tu zapewne Mnuchin miał na myśli nadwyżkę Chin w handlu z USA.

Reklama

Analitycy Brookings Institution nie przewidują, że państwa dojdą do szybkiego porozumienia gospodarczego. Chiny nie ugną się pod presją USA i nie szybko otworzą swoje rynki dla zagranicznych inwestorów. Zresztą Państwu Środka nie tylko USA zarzucają ograniczenie dostępu do rynku, Komisja Europejska w zeszłym tygodniu również poruszyła tę kwestię. Konflikt gospodarczy może doprowadzić do wojny handlowej (m.in. ze względu na plan administracji Trumpa na nałożenie ceł na import stali), co nie jest przesadnym określeniem według agencji Associated Press.

Rosnące ryzyko nie jest dobrym sygnałem dla amerykańskiego dolara. Od początku tygodnia ulega politycznej presji, niemożności przeprowadzenia reform i pogarszającym się relacjom amerykańsko-chińskim.

 

Łagodniejsi wobec Kataru

Jeszcze niedawno cztery państwa: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt i ZEA utrzymywały 13 żądań wobec Kataru. Dziś już wiemy, że po spotkaniu ministrów zagranicznych tych państw ustalono, że Katar ma spełnić 6 głównych założeń w walce przeciw terroryzmowi. Na tę decyzję mogły mieć również wpływ Stany Zjednoczone. W opinii publicznej niektóre z 13 żądań mogą zostać zrealizowane jeśli przeprowadzone zostaną nad nimi debaty. Dla względnej stabilności i zniesienia blokady Kataru, najważniejsze pozostają kwestie walki z terroryzmem i ekstremizmem. Saudyjski minister przy ONZ al-Mualimi skomentował, że Katarczycy nie powinni mieć problemu z zaakceptowaniem tych 6 zasad. To ważne, aby państwa z rejonu Zatoki Perskiej doszły do porozumienia. Blokowanie Kataru zaostrza i tak już napiętą sytuację w tamtym regionie świata. Działanie wymierzone przeciwko Katarowi dało się także we znaki rynkom surowcowym w okresie ogłoszenia blokady i wyznaczenia 13 żądań, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama

Czytaj dalej