Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Jak dojść do siebie po serii strat na rynku?

nial fuller
Z artykułu dowiesz się:

- Z czego mogą wynikać stratne transakcje

- Jak radzić sobie w obliczu serii stratnych transakcji

- Dlaczego warto robić sobie przerwy od handlu

Nial Fuller - How to Bounce Back After a Losing Streak in the Market 

Wszyscy mamy okresy zaliczania strat. Co decyduje o tym, czy destrukcyjny okres strat sprawi, że wyczyścisz konto, czy będzie to tylko 'normalna' seria strat? Jak w obu przypadkach dojść do siebie? Emocje będą szaleć i możemy szybko sprawić, że zyski znikną, jeżeli nie będziemy ostrożni.

 

W dzisiejszej lekcji chcę podzielić się tym jak nauczyłem się obchodzić ze stratami przez ponad 15 lat bycia traderem. Bez względu na to jak tniesz straty, nie są one miłe i oczywiście nie są zabawne, lecz jeśli odpowiednio je rozpracujesz, nie powinny stanowić zagrożenia dla Twojego długoterminowego sukcesu w tradingu.

 

Po pierwsze: zrozum 'naturę' swoich przegranych

Pierwszą rzeczą którą powinieneś zrobić, to zrozumienie istoty własnych porażek. Co nam na myśli pod tym określeniem?

To naprawdę proste: istnieją dwa główne rodzaje strat, jakie ponoszą traderzy; pierwszy nazywam 'normalną' porażką, a drugi stratą emocjonalną lub wywoływaną przez emocje. A więc pierwszą rzeczą o jaką powinieneś zapytać samego siebie, to: "Czy strata była normalna czy emocjonalna?".

 

- Normalna strata jest nieodłączną częścią Twojej drogi i strategii. Oznacza to, że w serii zleceń (bez względu na metodę handlu) pewna ich część będzie stratna, nawet jeśli robisz to z konsekwencją i dyscypliną. Nie istnieje metoda, która da 100% zysku przez cały czas, bo zdajesz sobie chyba sprawę, że w takim razie każdy mógłby zostać miliarderem. A więc zrozum, że normalne straty będą miały miejsce i są one naturalną częścią każdej strategii.

- Emocjonalna strata to strata wynikająca z działania pod wpływem silnych emocji. Chodzi o stratę spowodowaną przez over-trading (przyczyną którego są takie emocje jak chciwość, złość, zemsta itp.) lub straty o wiele większe niż te, które możesz przyjąć, ponieważ ryzykujesz za dużo motywowany chciwością, nadmierną pewnością siebie albo chęcią odegrania się (chcąc, by rynek oddał ci stracone pieniądze). Ten typ porażki jest niebezpieczny. Może być przyczyną dużej straty, a nawet spowodować spalenie konta.

Teraz, kiedy już rozumiesz istotę utraty pieniędzy na rynku, pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, to szczera rozmowa z samym sobą oraz ustalenie, czy Twoje straty są normalne, czy spowodowane emocjami. Jeśli to te drugie, z pewnością masz wiele do zrobienia, a więc czytaj dalej...

 

Po drugie: zrozum, że Twoja strategia potrzebuje czasu, by dawać rezultaty

Kolejną ważną sprawą w podnoszeniu się z porażek jest uświadomienie sobie, że każda strata lub ich ciąg jest nieistotna, biorąc pod uwagę długoterminowy plan tradera. Jak pisałem w pierwszym punkcie, strata jest wpisana w trading, bez względu na metodę. Innym aspektem jest to, że nigdy nie wiesz, kiedy w serii trade’ów mogą się pojawić straty.

Dla przykładu: wyobraź sobie 100 zleceń w ciągu roku. Teraz wyobraź je sobie jako niebieskie i czerwone kulki zmieszane razem losowo w słoiku. Jeżeli wyciągniesz rękę bez patrzenia na kulki i wyciągniesz jedną z nich, nie wiesz, czy będzie niebieska czy czerwona, prawda? Zanim na nią nie spojrzysz, to nie będziesz wiedział, to oczywiste.

A teraz wyobraź sobie, że niebieskie kulki to udane zlecenia, a czerwone – nieudane. Jeżeli Twoja metoda tradingu ma 60% skuteczność, oznacza to, że 40% kulek w słoiku będzie czerwonych, nieudanych. W serii 100 kulek (zleceń) możesz oczekiwać wyciągnięcia 40-tu czerwonych. Nie możesz z góry wiedzieć, czy kulka (trade) będzie niebieska lub czerwona, zanim jej nie wyciągniesz i nie spojrzysz.

Jednym z celów tego artykułu jest przekonanie, że Twoja strategia wymaga dużej ilości zleceń, by zarabiać i jest zupełnie normalne, że wystąpi okres przegranych.

Wyobraź sobie rzut monetą: masz 50% szansy na wyrzucenie orła lub reszki. Może się zdarzyć, że wyrzucisz reszkę 10 razy pod rząd, ale podczas SERII, powiedzmy 100 rzutów, powinno istnieć 50% prawdopodobieństwa na orła i 50% na reszkę. A więc nie możesz kierować się emocjami z powodu strat będących normalnymi, takimi jak opisane powyżej; nie powinieneś przejmować się każdym niepowodzeniem, bo w ciągu większej ilości zleceń to nie jest istotne.

 

Po trzecie: uświadom sobie, że negatywne emocje nie pomagają Ci w zarabianiu

Następnie musisz sobie uświadomić, że jeśli wpadniesz w pułapkę porażek spowodowanych emocjami i będziesz się coraz bardziej wściekał z powodu straty lub całej serii strat, to takie zachowanie nie pomoże Ci przezwyciężyć porażek, a ty będziesz jeszcze bardziej zły.

Wiem, że nawet jeśli rozumiesz pierwszy i drugi punkt, będzie ci trudno przyjąć stratę, nawet jeśli to jest normalną sprawą, ale musisz znaleźć sposób, by to zrobić. Musisz 'przełknąć' ciąg porażek i zaakceptować to, że będą występować oraz przejść przez to bez negatywnych emocji. Jeżeli emocje z tego powodu wywołują chaos w umyśle, to stracisz jeszcze więcej pieniędzy; spowoduje to szkody w Twoim nastawieniu do tradingu i na koncie.

Lubię metodę, którą nazywam metodą 'lasu złożonego z drzew'. Powinieneś widzieć 'las złożony z drzew', czyli nie zagłębiać się w dostrzeganiu detali czegoś, ale skupić uwagę na większym obrazie. W tradingu oznacza to, że nie reagujesz emocjonalnie i nie tkwisz w miejscu z powodu strat, a zamiast tego widzisz długoterminowy obraz.

Pamiętaj, że Twój sukces i dochodowość są zdeterminowane przez cały rok tradingu albo i dłużej, a nie przez jeden dzień, tydzień lub miesiąc. Jeśli pozostaniesz zdyscyplinowany i będziesz się trzymać planu przez wystarczającą liczbę trade’ów, możesz na koniec dojść na szczyt, oczywiście zakładając, że używasz efektywnej metody np. price action.

 

Po czwarte: zrób sobie na jakiś czas wolne od rynku (jeśli to potrzebne)

Jeśli naprawdę padłeś ofiarą strat z powodu emocji i Twoje konto poniosło ciężkie straty, prawdopodobnie najlepiej spędzić trochę czasu z dala od tradingu i dokonać reorganizacji.

Użyj informacji z tego oraz innych artykułów, by powrócić do 'stołu kreślarskiego' [czyli do ponownego analizowania wykresów] i zrozumieć, co było nie tak. Wielu z nas uczy się na wlasnych błędach i nie pozwala, by one nas ograniczały.

Powrót po serii błędów powinien rozpocząć się od zrozumienia ich przyczyny, jak to zostało opisane w artykule. Potem, jeśli uznasz, że porażki były spowodowane tym, że coś zrobiłeś źle (np. zbyt emocjonalnym podejściem), musisz zmodyfikować swój plan, by nie popełniać tych samych błędów. Modyfikacja planu często rozpoczyna się od zdobycia większej ilości wiedzy oraz solidnej edukacji, by być pewnym, że rozumiesz swoje działania na rynku; dzięki temu zdobędziesz też zaufanie do swej strategii.

Jeśli straty były 'normalne', kontynuuj trading według własnej metody i trzymaj się strategii. Zawsze lubię myśleć, że normalna seria porażek po prostu oznacza, że jestem bliżej wygranej transakcji albo nawet ich serii.

Mam nadzieję, że z tego artykułu nauczyłeś się więcej o tym, jak traktować porażki na rynku. Jako traderzy musimy sobie z tym radzić i wiedzieć, jak je traktować w odpowiedni sposób, ponieważ, choć brzmi to jak banał, to porażka jest naprawdę częścią wygranej.

 

Oryginalny artykuł Niala Fullera znajdziesz tutaj: How to Bounce Back After a Losing Streak in the Market

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!