• Odbierz prezent
Jak długo może potrwać odbicie na parach z PLN? Obrona poziomów wsparcia

Piątkowa sesja przyniosła osłabienie polskiego złotego i nieznaczne odbicie na głównych parach z PLN. Wielomiesięczne poziomy wsparcia bronią kurs przed dalszymi spadkami. Czy jednak odbicie może być trwałe czy raczej czekają nas dalsze spadki na parach z PLN?

Poziom 4.40 dalej w grze na EURPLN

Wsparcie, które dawniej służyło jako opór już trzeci raz powstrzymuje podaż przed zejściem na niższe poziomy. Jednak świeca dzienna z długimi cieniami świadczy o niezdecydowaniu obu stron. Dodatkowym dynamicznym wsparciem dla pary EURPLN  jest linia trendu wzrostowego prowadzona od dołka ze stycznia 2020. Najbliższy lokalny opór, z jakim muszą się zmierzyć kupujący to 4.424. Po jego przebiciu możliwy atak na linię trendu spadkowego, która z kolei już dwukrotnie powstrzymywała wzrosty. Warto obserwować reakcję ceny w tym obszarze.

 Kurs euro, interwał dzienny

Kurs euro, interwał dzienny

USDPLN – dolar zyskuje po danych

Uwagę inwestorów w piątkowym kalendarzu przykuwały najważniejsze dane miesiąca czyli zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP, Non-Farm Payrolls). Dane NFP okazały się dużo lepsze od prognoz, podobnie zresztą jak stopa bezrobocia i średnia stawka godzinowa. Spowodowało to umocnienie dolara trwające do końca sesji. Świeca o wymowie prowzrostowej na USDPLN spowodowała powrót kursu USDPLN ponad poziom 3.73. Najbliższy test na siłę dolara to opór na 3.78.

 Kurs dolara, interwał dzienny

Kurs dolara, interwał dzienny

Frank również mocny, byki przeważają na CHFPLN

Formacja przenikania z 28.07.2020 powstrzymuje kurs CHFPLN przed dalszą przeceną. Zamknięcia świec znajdują się powyżej połowy formacji. Tym samym poziom 4.06 dalej stanowi wsparcie dla pary. Dalsze ewentualne wzrosty na parze może powstrzymać linia trendu spadkowego.

 Kurs franka, interwał dzienny

Kurs franka, interwał dzienny

GBPPLN powyżej wsparcia ale górne cienie niepokoją

Piątkowa sesja zakończyła się dla pary GBPPLN świecą z niewielkim korpusem i długimi cieniami po obu stronach. Kurs nadal znajduje się powyżej lokalnego wsparcia przy 4.86, ale najbliższe dni pokażą na ile trwałe się ono okaże.

 Kurs funta, interwał dzienny

Kurs funta, interwał dzienny

Fałszywe wybicie na USDCAD? Szansa na dalsze wzrosty

Wydawało się, że poziom wsparcia na parze USDCAD przy 1.332-1.333 został wybity i cena będzie podążać na południe. Piątkowa sesja spowodowała umocnienie dolara dzięki danym makro i kurs znalazł się z powrotem ponad wsparciem. Na wykresie tygodniowym wyrysował się pinbar, który przetestował cieniem ważny i wielokrotnie testowany poziom wsparcia. Dobrą okazją na zajęcie pozycji długich z dość małym ryzykiem byłoby zejście ceny w okolice 1.333 i poczekanie na sygnał w postaci formacji świecowej na niższym interwale. Targetem dla longów mógłby być okrągły poziom cenowy 1.35, który kilkukrotnie zadziałał jako wsparcie.

 Kurs USDCAD, interwał dzienny

Kurs USDCAD, interwał dzienny

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk