Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,17%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,16%
GBP / PLN5,03-0,26%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak budować portfel IKE/IKZE? Podatki od dywidend w przypadku kont IKE/IKZE

Darek Dziduch | 19:24 16 wrzesień 2021
Jak budować portfel IKE/IKZE? Podatki od dywidend w przypadku kont IKE/IKZE | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

IKE i IKZE czyli dwa produkty, które kojarzą się niemal wyłącznie z oszczędzaniem na emeryturę, dają nam dużo więcej możliwości inwestycyjnych niż mogłoby się wydawać. Jakie to możliwości i do czego można wykorzystać IKE/IKZE?

 

Gdzie i jak mogę założyć konto IKE/IKZE?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii Filary Inwestowania, której partnerem jest Dom Maklerski BOŚ. Zgodnie z planem naszego cyklu, wracamy do tematu inwestowania długoterminowego, ale z założeniem skorzystania z przysługujących nam preferencji podatkowych, takich jak m.in. zwolnienie z 19% podatku Belki naliczanego od zysków z naszych inwestycji. Mowa oczywiście o wykorzystaniu takich produktów jak IKE i IKZE. Nie będę powtarzał się w kwestii tego jakie konkretnie korzyści dają oba konta, ponieważ dość dokładnie opowiedziałem o tym w pierwszym odcinku Filarów Inwestowania, do którego Cię odsyłam, jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym czy założenie IKE i IKZE się opłaca.

Reklama

Teraz zajmę się bardziej praktycznymi kwestiami związanymi z oboma kontami. Zacznę od tego, że zarówno IKE, jak i IKZE dają nam pewne preferencje podatkowe pod określonymi warunkami, natomiast same w sobie są swego rodzaju “nakładką” na inne, powszechnie znane produkty. W pierwszym odcinku poświęconym IKE i IKZE skupiłem się głównie na obu kontach zakładanych w ramach konta maklerskiego. I trudno się temu dziwić - myślę że większość widzów naszego kanału interesuje się właśnie IKE i IKZE, które pozwala samodzielnie prowadzić portfel inwestycyjny złożony z różnych instrumentów. Takie konto maklerskie prowadzone w ramach IKE/IKZE w zasadzie nie różni się od standardowego rachunku, jeśli chodzi o to, co możemy w nim zrobić. Zasadnicze różnice polegają na tym, że w przypadku maklerskiego IKE i IKZE mamy coroczne limity wpłat, nie możemy korzystać z kontraktów terminowych i opcji, no i oczywiście, aby uzyskać preferencje podatkowe, możemy wypłacić środki z takiego konta po osiągnięciu 60. rż. (w przypadku IKE) i 65. rż. (w przypadku IKZE). Poza tym możemy dowolnie kupować i sprzedawać wspomniane instrumenty, stosując różne strategie inwestycyjne, dokładnie tak jak w przypadku zwykłego konta maklerskiego. 

 

Oprócz IKE/IKZE w domu maklerskim, konta tego typu możemy założyć jeszcze w czterech różnych instytucjach:

  • Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych: IKE i IKZE tego rodzaju pozwalają korzystać z oferty otwartych Funduszy Inwestycyjnych (w tym również SFIO) danego TFI. To rozwiązanie samo w sobie może zainteresować osoby, które nie czują się na siłach lub nie mają czasu na aktywne i samodzielne zarządzanie portfelem, ale jednocześnie chcą mieć chociażby minimalny wpływ na strategię inwestycyjną portfela. Mając IKE/IKZE w TFI możemy wybierać z oferty funduszy, dobierając takie, które nam odpowiadają pod względem poziomu ryzyka, tego w co konkretnie inwestują (np. akcje z GPW lub zagraniczne) i na podstawie tego, jakie miały wyniki w przeszłości. Istotne jest to, że wybierając fundusze w ramach IKE/IKZE możemy je zmieniać (oczywiście w ramach oferty jednego TFI) i nie będzie się to wiązało z obowiązkiem podatkowym w przypadku uzyskania dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że IKE/IKZE w TFI będzie wiązało się z corocznymi opłatami za zarządzanie
  • Dobrowolny Fundusz Emerytalny: kolejnym typem podmiotów oferujących IKE/IKZE są DFE, zarządzane przez te same instytucje co OFE, z tym że jest to program należący do III filaru. DFE również inwestują głównie na rynku kapitałowym i częściowo w obligacje skarbowe. W tym przypadku nie mamy wpływu na to jak zarządzane są środki, więc jest to opcja odpowiednia dla osób szukających “bezobsługowego” III filaru
  • Bank: IKE i IKZE są też oferowane przez polskie banki jako “opakowanie” dla rachunków oszczędnościowych i lokat. Jest to opcja dla osób, które nie dopuszczają jakiegokolwiek ryzyka związanego z lokowaniem kapitału na rynku. Jeśli nie dopuszczasz jakiegokolwiek ryzyka inwestycyjnego, zastanów się nad IKE pozwalającym inwestować w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa, w tym również indeksowane inflacją, które w praktyce też są wolne od ryzyka, a zapewnią wyższe stopy zwrotu.
  • Zakład ubezpieczeń: IKE/IKZE w ubezpieczalni lokuje nasze pieniądze w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, od którego odprowadzana jest określona przez nas składka ubezpieczeniowa. W tym przypadku nie mamy w zasadzie żadnego wpływu na to jak lokowane są nasze oszczędności, natomiast możemy wybrać profil ryzyka takiego funduszu

Oczywiście, warto pamiętać o tym, że nie wybieramy rodzaju naszego IKE i IKZE raz na zawsze. Wprawdzie nie możemy mieć więcej niż jednego IKE i IKZE, ale możemy przenieść nasze konta z jednego podmiotu do innego, tym samym zmieniając jego charakter. Np. jeśli założyliśmy IKE w TFI to gdy w pewnym momencie poczujemy się na siłach do samodzielnego prowadzenia portfela inwestycyjnego, możemy przenieść je do domu maklerskiego. Oprócz tego możemy założyć IKE w jednym podmiocie, a IKZE w innym, tak aby różniły się one od siebie charakterem prowadzenia portfela, profilem ryzyka i tego ile osobistego zaangażowania musimy na to poświęcić.



Wcześniejsza wypłata z IKE/IKZE

Wiele osób zniechęca się do IKE i IKZE ze względu na możliwość wypłaty środków po 60. w przypadku IKE (55. rż. w przypadku wcześniejszych uprawnień emerytalnych) i po 65 rż. w przypadku IKZE. Przypomnę tylko, że nie wystarczy poczekać do tego wieku, ale również dokonać dowolnych wpłat w pięciu różnych latach kalendarzowych prowadzenia konta. Ten dolny limit wieku uprawniającego do uzyskania preferencji podatkowych nie oznacza jednak, że nasze pieniądze będą zamrożone na co najmniej kilka czy kilkanaście lat. Mamy możliwość wcześniejszej wypłaty wpłaconych środków, zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE.

Reklama

W przypadku IKE możliwa jest częściowa lub pełna wypłata środków (wtedy konto jest likwidowane). Oczywiście będzie się to wiązało z utratą preferencji podatkowych - od osiągniętego zysku zapłacimy standardowy 19% podatek Belki, wraz z zaległymi podatkami od otrzymanych wcześniej dywidend i kuponów obligacji.

W przypadku IKZE możliwa jest wyłącznie pełna wypłata środków, równoznaczna z likwidacją konta. W takim przypadku również zapłacimy zaległy podatek Belki, podobnie jak przy wcześniejszej wypłacie z IKE, oprócz tego jednak do PIT-u za ten rok, w którym zrezygnowaliśmy z IKZE zostaną dopisane wszystkie ulgi podatkowe, z których wcześniej korzystaliśmy. Dla osób w I progu podatkowym jest to o tyle niekorzystne, że mogą przez to wejść w próg 32%

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

Reklama

Czytaj dalej