• Odbierz prezent
Irańska ropa naftowa - coraz mniej zamówień. Temat tygodnia

Ostatnie miesiące na rynku ropy naftowej przyniosły inwestorom wiele emocji. W zasadzie już od wiosny notowaniom tego surowca brakuje wyraźnego kierunku. To właśnie cztery miesiące temu ceny europejskiej ropy Brent osiągnęły tegoroczne maksima tuż powyżej poziomu 80 USD za baryłkę – od tej pory notowania tego surowca jednak systematycznie zniżkowały i dopiero ostatni miesiąc przyniósł większą aktywność strony popytowej i ponowne dotarcie do okolic tegorocznych szczytów.


Cena ropy - szczyty na początku lipca

W przypadku amerykańskiej ropy naftowej najwyższe poziomy tego roku zostały osiągnięte na początku lipca. Wtedy to cena tego gatunku ropy dotarła do okolic 75 USD za baryłkę. Niemniej, po późniejszej gwałtownej przecenie, notowania ropy WTI wpadły w konsolidację i ostatnio już po raz kolejny nie zdołały wybić się ponad poziom 70 USD za baryłkę.

Inwestorami na rynku ropy naftowej targają ostatnio emocje związane z niejednoznacznym przekazem dotyczącym fundamentów tego rynku i możliwej sytuacji w kolejnych miesiącach. W szczególności, informacje o spadku produkcji w niektórych państwach świata mieszają się z obawami o globalny popyt na ropę naftową w obliczu możliwego spowolnienia gospodarczego.

Czytaj także: Diesel będzie najdroższy od 4 lat. Aktualne notowania ropy

Zbliżający się do wybrzeży Stanów Zjednoczonych potężny huragan Florence nie powinien wpłynąć na ceny paliw. Niestety kierowcy w Polsce i tak muszą przygotować się na wyższe koszty tankowania ze względu na rosnące ceny europejskiej ropy i wybuch w niemieckiej rafinerii - pisze Marcin Lipka, główny a.. Czytaj
Diesel będzie najdroższy od 4 lat. Aktualne notowania ropy


Problem z Iranem

Jedną z najważniejszych tendencji na rynku ropy naftowej jest obecnie dopasowywanie się sojuszników USA do sankcji narzuconych przez Stany Zjednoczone na Iran. O ile decyzja o nich zapadła w maju, to proces dostosowawczy ma trwać do początku listopada. Poszczególne kraje już wykorzystują ten okres przejściowy do stopniowego wycofywania się z umów dotyczących dostaw ropy naftowej z Iranu oraz do poszukiwania nowych dostawców surowca.

W centrum uwagi w kwestii importu ropy naftowej z Iranu są przede wszystkim kraje azjatyckie, które są najistotniejszym odbiorcą surowca z tego bliskowschodniego kraju. Niektóre z nich praktycznie od razu odpowiedziały na wezwania USA do zaprzestania dostaw – zrobiła tak Korea Południowa, która jednocześnie zaczęła zamawiać większe ilości ropy ze Stanów Zjednoczonych. Również Japonia szybko ograniczyła dostawy ropy naftowej z Iranu.


Podejście Chin oraz Indi do wezwania USA

Z początku na wezwania USA nie reagowały istotnie Chiny oraz Indie. Rządy obu tych azjatyckich potęg gospodarczych zaznaczyły bowiem, że nie wyobrażają sobie całkowitego zaprzestania importu irańskiej ropy naftowej. Chiny na razie zaprzeczyły jakiemukolwiek ograniczaniu dostaw ropy z Iranu – Państwo Środka obeszło wręcz wymogi formalne związane z sankcjami, kupując ropę w dostawie ubezpieczonymi w Iranie tankowcami.

Z kolei Indie powoli się przełamują i w tym miesiącu zaczynają bardziej zdecydowanie ograniczać import irańskiej ropy naftowej. Od kwietnia do sierpnia kraj ten wręcz zwiększał zamówienia na irańską ropę, właśnie ze względu na wpływ amerykańskich sankcji – jednak wrzesień i październik mają przynieść cięcia importu ropy z Iranu do Indii o niemal połowę. Indie w ten sposób chcą mieć pewne argumenty w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi, gdyż chcą ubiegać się o przynajmniej częściowe wyłączenia z sankcji.

Podsumowując, proces dostosowawczy do amerykańskich sankcji narzuconych na Iran trwa w najlepsze. W tym momencie jednak w coraz mniejszym stopniu wpływa on na notowania ropy naftowej, gdyż strach i niepewność dominowały w wyobraźni inwestorów w największym stopniu kilka miesięcy temu.

Nota prawna

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk