• Odbierz prezent
Iran, pandemia, huragany… niepokoje na rynku ropy naftowej skutkują przeceną czarnego złota! Brent schodzi poniżej 70 USD, a WTI do okolic 68 dolarów za baryłkę

Notowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję kolejną sporą przeceną, której rezultatem jest zejście notowań ropy Brent do rejonu 70 USD za baryłkę, a notowań ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę. Najważniejszym impulsem do zniżek jest obecnie pogłębiające się nastawienie risk-off, związane z rozprzestrzenianiem się Covid Delta w Azji i związanymi z tym restrykcjami.

Zresztą, obawy dotyczące popytu na ropę naftową w Azji mają swoje uzasadnienie w liczbach. Lipiec był już kolejnym miesiącem spadku importu ropy naftowej do Azji (spadek wystąpił w czterech z pięciu ostatnich miesięcy), wywołanym nie tylko pandemią, ale także po prostu słabnącym popytem ze względu na wysokie ceny tego surowca na światowym rynku.

Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obawy dotyczące popytu na ropę naftową są na tyle duże,

że stronie popytowej nie udaje się im przeciwstawić, mimo całkiem solidnych argumentów – które w innych okolicznościach rynkowych być może byłyby wystarczające, aby pchnąć wyżej ceny ropy naftowej. Po pierwsze, mamy do czynienia z napięciami na Bliskim Wschodzie, związanymi z doniesieniami o rzekomym ataku na tankowiec, a później także uprowadzeniu kolejnego tego typu statku przez Iran. Budzą one wątpliwości co do tego, czy negocjacje na linii Iran-USA będą kontynuowane. Niespokojnie robi się także na linii Izrael – Liban.

Po drugie, w Stanach Zjednoczonych coraz więcej mówi się o zagrożeniu huraganowym

Wczoraj amerykańska The National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) podwyższyła w swoich prognozach ryzyko pojawienia się bardziej intensywnego sezonu huraganowego niż zwykle. Według NOAA, istnieje obecnie 65% szans na to, że w 2021 r. na Atlantyku pojawi się więcej huraganów niż przeciętnie, z potencjałem do utworzenia się 3-5 dużych huraganów.

Niemniej, mimo tych zagrożeń,

na razie głównym tematem na rynku ropy naftowej pozostaje pandemia. Wpływa ona bowiem na główne założenie, które w ostatnich miesiącach windowało ceny tego surowca – na przekonanie o tym, że globalny popyt na ropę będzie rósł bez większych przeszkód.

Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

BAWEŁNA - Równowaga na rynku bawełny

Ostatnie miesiące na rynku bawełny były okresem systematycznych, spokojnych zwyżek. Cena bawełny w Stanach Zjednoczonych pod koniec lipca dotarła do okolic 90 centów za funt i w tym rejonie konsoliduje do teraz.

Ogólnie, globalny rynek bawełny jest obecnie w miarę zbilansowany

Utrzymuje się duży popyt na bawełnę, ale jest on równoważony przez równie dużą produkcję. W niektórych stanach USA plony bawełny mogą być w tym roku rekordowe (duże zbiory są zapowiadane m.in. w kluczowym pod tym względem stanie Teksas). Także sprzyjające warunki do zasiewów bawełny w Australii wpływają na oczekiwania tamtejszej sporej produkcji.

Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej.  - 3

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk