Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,16%
USD / PLN3,99+0,09%
CHF / PLN4,43+0,44%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,25%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 257,96+0,18%
ROPA BRENT86,86+1,35%
ROPA WTI83,01+1,58%
ZŁOTO2 221,37+1,35%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestycyjno-gospodarcze podsumowanie tygodnia: rotacja do spółek defensywnych

MM Prime TFI | 18:02 13 wrzesień 2021
Inwestycyjno-gospodarcze podsumowanie tygodnia: rotacja do spółek defensywnych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Minionego tygodnia inwestorzy w większości nie będą najlepiej wspominać. Główne światowe parkiety czerwieniły się, przy czym skala spadku w Europie (DAX -1,1%, CAC40 -0,4%) była znacznie mniejsza niż korekta w USA, gdzie indeks S&P500 stracił na wartości 1,7%, a technologiczny NASDAQ 1,6%. Rotacja do spółek defensywnych była widoczna, chociaż akurat waga sektora technologicznego jest na tyle duża, że nie lepszy performance defensywnych sektorów nie jest widoczny. Problemy obecnie leżą głównie w Chinach.

Oczywiście, obawy o 4 falę pandemii wciąż są żywe, ale jednak stopień wyszczepienia oraz świadomość zagrożenia zmniejszają obawy o niekontrolowane lockdowny

Natomiast w Chinach problemy w sektorze nieruchomości objawiające się w problemach płynnościowych Evergrade dotykają ceny surowców, w tym rudy żelaza. Dodatkowo chiński rząd nie ustaje w dążeniu do większej regulacji sektora technologicznego, na cenzurowanym mając tym razem treści dostarczane w grach komputerowych oraz systemy płatności. Zapowiedzi większej konieczności kontroli treści oraz spowolnienie w certyfikacji nowych gier wywołały presję na takie spółki jak Tencent czy NetEase. Na koniec tygodnia oliwy do ognia dodał amerykański sąd, zezwalając na to aby aplikacje sprzedawane przez App Store mogły stosować metody płatności niekontrolowane przez Apple, czym zbił kurs tej największej pod względem kapitalizacji amerykańskiej spółki.

Na warszawskim parkiecie sentyment globalny odbijał się przede wszystkim w spadku indeksu WIG20 o 0,85%

To też jednak mylny obraz, bowiem dużo spółek w indeksie rosło, natomiast pogrążył go głównie spadek o ponad 8% Allegro – potentat e-commerce ma bardzo wymagająco wycenę, a wieści o wejściu kolejnej konkurencji (azjatycki Shopee) padły na podatny grunt i zachęciły do realizacji zysków. Natomiast sam WIG zniżkował tylko o 0,12%, bowiem na prawie 1-procentowym plusie były średnie spółki, natomiast spółki małe zgrupowane w sWIG80 urosły aż o 2,09%. Napływ kapitału na giełdę w postaci inwestorów indywidualnych oraz napływ środków do funduszy był tutaj widoczny. Wcześniej jednak też małe spółki były gorszym segmentem rynku. Bez większego echa przeszła decyzja RPP i jej uzasadnienie utrzymywane w gołębim tonie. W przejściową inflację mało kto wierzy i rynek będzie pozycjonował się pod podwyżki stóp. Poprawiający wyniki w nawet trudnym otoczeniu makro sektor bankowy może być tutaj sporym beneficjentem.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą przede wszystkim dane z USA

Reklama

Dla oceny tego, jakie może mieć nastawienie Fed do taperingu i ogłaszania zmian w stopach procentowych ważne będą wtorkowe odczyty inflacji CPI i bazowej CPI za sierpień. Natomiast do oceny kondycji amerykańskiej gospodarki ważne będą odczyty dynamik produkcji przemysłowej (środa) i sprzedaży detalicznej (czwartek). W piątek zaprezentowana zostanie inflacja konsumencka ze strefy euro, ale tu nie jest ona jeszcze problemem i nie stanowi takiej ważnej podstawy decyzyjnej. Ważniejszy tego dnia pewnie okaże się wstępny raport Uniwersytetu Michigan, wskazujący też na krótko i długoterminowe oczekiwania inflacyjne.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama

Czytaj dalej