• Odbierz prezent
Inwestycja w blockchain nie popłaca - IQ Partners, niedoszły właściciel giełdy Bitmarket, z coraz gorszymi wynikami

Notowany na GPW fundusz Venture Capital IQ Partners opublikował w środę 18 września wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. Spółka, która jest niedoszłym właścicielem upadłej giełdy kryptowalut Bitmarket, znajduje się w coraz gorszej sytuacji finansowej.

 

IQ Partners w pierwszym półroczu 2019 r. osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 199 tys. złotych, w porównaniu do 219 tys. złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 9% r/r.

W pierwszym półroczu spółka poniosła skonsolidowaną stratę w wysokości 1,52 mln złotych netto, wobec zysku w wysokości 211 tys. złotych rok wcześniej.

 

Warto zauważyć, że są to wyniki za pierwsze półrocze, czyli obejmujące okres jeszcze przed upadkiem giełdy Bitmarket oraz problemami z działalnością Igoria Trade, w którą rownież zainwestowało IQ Partners. 

Czytaj także: BitBay bez obsługi przelewów bankowych - koniec współpracy z IgoriaTrade

Czołowa polska giełda kryptowalut BitBay poinformowała w czwartek 22 sierpnia o zakończeniu współpracy ze swoim dotychczasowym operatorem płatności Igoria Trade, skutkiem czego jest tymczasowe wyłączenie wpłat i wypłat walut fiducjarnych z wykorzystaniem konta bankowego. Zakończenie współpracy giełd.. Czytaj
BitBay bez obsługi przelewów bankowych - koniec współpracy z IgoriaTrade

 

IQ Partners to notowany od końca 2011 r. na GPW warszawski fundusz Venture Capital, który jak sam o sobie pisze: „rozumie blockchain” i skupia się na inwestowaniu w projekty fintechowe z tego obszaru, które mają potencjał, aby stać się liderem rynku. Sama spółka nie radzi sobie jednak najlepiej na parkiecie giełdowym - debiutowała w listopadzie 2011 r. z wyceną 2,89 PLN za akcję, podczas gdy obecnie kurs jej akcji to 0,26 PLN, co oznacza utratę wartości na poziomie przekraczającym 90%. Aktualna kapitalizacja IQ Partners wynosi jedynie niewiele ponad 5,8 mln złotych (przy free float na poziomie 37,2%). Nic dziwnego, bowiem IQ Partners regularnie ponosi straty - w 2015 r. strata z działalności operacyjnej wyniosła niecałe 3,9 mln złotych przy przychodach netto na poziomie ponad 17 mln złotych, podczas gdy w zeszłym roku (2018) strata była zauważalnie niższa, gdyż wyniosła 2,75 mln złotych, przy jednoczesnym wielokrotnym pogorszeniu przychodów, które wyniosły zaledwie 507 tys. złotych netto. Nie był to jednak najgorszy rok dla IQ Partners - w 2016 r. spółka osiągnęła zaledwie 197 tys. złotych przychodów netto, przy stracie ponad 2,3 mln PLN.

Pod koniec 2017 r. IQ Partners trafiła na listę alertów GPW ze względu na fakt, że w ciągu kwartału jej średnie notowania wynosiły poniżej 0,50 PLN za akcję.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk