• Odbierz prezent
Inwestowanie skoncentrowane na dywidendach
fot. freepik.com

Niniejszy artykuł jest początkiem cyklu dotyczącego inwestowania skoncentrowanego na dywidendach. Jak zawsze, warto rozpocząć przygodę z nowym tematem od podstaw, zatem takie też jest jego przesłanie - artykuł ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi to, czym faktycznie jest inwestowanie dywidendowe i odczarować dość popularne skojarzenie, że ten styl inwestycyjny skupia się w zasadzie wyłącznie na spółkach z wysokimi dywidendami i niskim wzrostem.

Cel inwestora dywidendowego oraz dobór strategii do celu

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób podejść do wyboru spółek, poświęćmy chwilę na to, żeby przemyśleć, na jakich spółkach będziemy się koncentrować. Z jednej strony, w świadomości inwestorów inwestowanie dywidendowe kojarzy się ze spółkami, które mają już ugruntowaną pozycję rynkową, dość często płacą wysokie dywidendy i raczej wolno rosną. Najczęściej będą to spółki z grupy high yield, czasem również niesłusznie wrzucane do grupy value[1]. Z drugiej strony mamy inwestorów, którzy koncentrują się na podmiotach dynamicznie rosnących (zarówno pod kątem wyników finansowych, jak i ceny akcji). Zaletą inwestycji w takie spółki jest oczywiście dynamiczny wzrost cen akcji, wadą – niski, początkowy yield oraz wycena, która zakłada perfekcję w najbliższych latach. Mowa o spółkach typu growth. Istnieje też droga środka, czyli inwestycje skoncentrowane na sensownie wycenianych spółkach o rozsądnym tempie wzrostu (to podejście opisywałem w poprzednim numerze w artykule o tytule „Wycena ma znaczenie”). To podejście określa się jako GARP[2].

Przykładem spółki, którą można zaliczyć do portfela high yieldowego będzie nasze, polskie PZU. Kupione po dobrej cenie może płacić dywidendy sięgające 8-10% rocznie. Spółka w IPO oferowała inwestorom akcje po 31.25 PLN, natomiast wielokrotnie można było nabywać jej akcje po cenie ok 20 PLN (ostatni raz w 2020 roku). Tabela nr 1 obrazuje hipotetyczną sytuację inwestorów, którzy kupili akcje spółki, płacąc za nie odpowiednio 31.50 lub 20.00 PLN. Bardzo wysoka dywidenda w 2021 r. wynika z faktu, iż ze względu na regulacje KNF, spółka nie dzieliła się z akcjonariuszami zyskiem w roku 2020. Stąd wypłata w 2021 pochodzi z zysku za 2019 i 2020 rok.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Bartosz Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych, obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk