• Odbierz prezent
Inwestowanie na rynku kawy - kontrakty terminowe, trading na CFD na kawę
fot. freepik.com

Kawa na ławę w temacie spekulacji na rynku kawy, czyli w jaki sposób możemy uzyskać na nią lewarowaną ekspozycję i co w ogóle warto wiedzieć o tym rynku, zanim zabierzemy się za trading?

 

 

 

 

 

Co warto wiedzieć o rynku kawy, zanim zaczniesz trading?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB. W tym cyklu edukacyjnym zajmujemy się lewarowanymi instrumentami pochodnymi, a teraz nadszedł czas na omówienie kolejnego z najważniejszych softów, czyli surowców rolnych. Ten odcinek będzie poświęcony instrumentom pochodnym dającym nam ekspozycję na rynek kawy z dźwignią finansową i możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków. Oczywiście spekulacja na jakimkolwiek rynku z użyciem lewarowanych kontraktów bez znajomości jego specyfiki i fundamentów jest dość krótkowzroczna. Dlatego też standardowo zacznę od bardzo szybkiego wprowadzenia do podstaw rynku kawy.

 

W zeszłym roku globalna produkcja kawy wyniosła prawie 176 mln 60-kilogramowych worków kawy, z czego ponad 100 mln to kawa arabica, reszta to robusta)

Od lat największym producentem i eksporterem kawy jest Brazylia - w 2021 roku produkcja wyniosła w tym kraju ponad 2,68 mln ton (z czego ok 70% to arabica, a reszta to robusta). Na drugim miejscu znajduje się Wietnam z produkcją ponad półtora miliona ton kawy w zeszłym roku. Poniżej miliona ton kawy rocznie produkują Kolumbia, Indonezja, Honduras, Etiopia.

Największym importerem kawy (z prawie 20% pokryciem popytu) są Stany Zjednoczone, na drugim miejscu Niemcy, często zamiennie z Francją (oba kraje odpowiadają za ok. 10% importu surowca). Na dalszych miejscach mamy Włochy, Japonię czy Kanadę z mniej niż 5% całkowitego importu. Co ciekawe, Polska jak na kraj o relatywnie niewielkiej liczbie ludności ma bardzo zbliżony udział w imporcie kawy do znacznie większych krajów, takich jak Rosja czy Australia (import kawy do Australii już od kilku lat jest niższy niż do Polski).

 

Co wpływa na cenę kawy na rynkach?

Na notowania kawy wpływa przede wszystkim jakość zbiorów, która przekłada się na podaż surowca. Oczywiście na samą jakość zbiorów wpływa bardzo wiele czynników, przede wszystkich pogodowych (szczególnie w brazylijskich stanach Minas Gerais, Parana i Sao Paolo, które są kluczowe dla globalnej produkcji arabiki) - przymrozki, opady słabsze od oczekiwań czy nawet susze mogą znacząco osłabić jakość zbiorów. W takiej szerszej perspektywie dla kawy bardzo niekorzystne są zmiany klimatyczne - np. arabika potrzebuje stałej temperatury od 15 do nie więcej niż 24 stopni, przy dużym nasłonecznieniu i opadach, dlatego też jej plantacje znajdują się najczęściej na dużych wysokościach. Oprócz tego warto śledzić prognozy dotyczące produkcji publikowane regularnie przez USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) i raporty ICO (międzynarodowe stowarzyszenie rynku kawy). Na notowania kawy wpływ ma oczywiście równowaga pomiędzy popytem i podażą, a także stan zapasów surowca. W tym roku prognozowany jest spadek zapasów do 30 mln ton, spowodowany znacznie mniejszymi oczekiwaniami wobec produkcji kawy (167,5 mln worków), przy jednocześnie utrzymującym się na rosnącym poziomie w okolicach 165 mln worków kawy.

 

Trading na rynku kawy - kontrakty terminowe

Spojrzenie na rynek kawy z tej perspektywy tradingowej rozpocznę standardowo od rynku regulowanego, czyli od kontraktów futures. Benchmarkiem cenowym dla rynku kawy gatunku arabica są kontrakty terminowe notowane na nowojorskim Intercontinental Exchange. 

Pojedynczy kontrakt ma wartość 37 500 funtów kawy, sam futures jest oczywiście rozliczany z fizyczną dostawą (na giełdzie Nymex jest dostępny też rozliczany gotówkowo - ticker KTN2). 1 kontrakt przy cenie funta kawa na poziomie 2,20 USD ma wartość nominalną 82 500 dolarów. Przy standardowym minimalnym depozycie zabezpieczającym na poziomie 7,5%, najmniejszą pozycję na tym instrumencie otworzymy dysponując 6187,50 USD, czyli mniej-więcej 27 580 PLN, nie wliczając kosztów transakcyjnych. Nie jest to więc kontrakt przeznaczony dla przeciętnego inwestora detalicznego, bo możliwości zarządzania ryzykiem przy takich wymaganiach depozytowych są bardzo ograniczone dla małego kapitału.

W tej chwili na żadnej z liczących się giełd derywatów nie znalazłem kontraktów terminowych w wersji Mini na kawę.

 

CFD na kawę - trading, specyfikacja, warunki handlowe

Jeśli nie kontrakty terminowe, to może derywaty z rynku pozagiełdowego? Kontrakty różnicowe na kawę znajdziemy u sporej grupy brokerów CFD i mogą się one od siebie różnić pod względem warunków handlowych czy specyfikacji. Jedyne, co je łączy to maksymalna dopuszczalna dźwignia w UE na poziomie 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego.

Na platformie xStation 5 od XTB kontrakty na kawę mają wartość lota na poziomie 200 000 funtów instrumentu bazowego, choć oczywiście trzeba zwrócić uwagę że kwotowania pokazują cenę 100 funtów kawy (dlatego mnożnik wynosi 2000). Oczywiście, korzystając z kontraktów różnicowych mamy nieporównywalnie większą elastyczność w zarządzaniu wielkością pozycji, bo możemy otworzyć transakcję o wolumenie ułamka lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. I właśnie taka pozycja przy cenie 220 USD za 100 funtów kawy wymaga od nas depozytu zabezpieczającego na poziomie niecałych 1962 PLN, już wliczając w to koszty transakcyjne.

Oczywiście, korzystając z CFD na kawę musimy liczyć się z trochę wyższymi spreadami i ujemnymi punktami swapowymi zarówno dla pozycji długiej, jak i krótkiej (co będzie naszym dodatkowym kosztem transakcji przy pozycjach dłuższych niż intraday).

Z drugiej strony, jako inwestorzy indywidualni, nie mamy zbyt dużej alternatywy wśród derywatów na kawę, a CFD zapewniają nam automatyczne rolowanie kontraktu (bez wpływu na wynik transakcji) i ochronę przed ujemnym saldem.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk