• Odbierz prezent
Inwestowanie na giełdzie. Jakich umiejętności i wiedzy potrzebuje? Jak zacząć?

Tak jak przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę, posługując się cytatem z pewnej kanonicznej gry, tak też przed rozpoczęciem przygody na giełdzie papierów wartościowych należy upewnić się czy aby na pewno jesteśmy gotowi do zaryzykowania naszych pieniędzy na rynku i czy po prostu się do tego nadajemy. W trzecim odcinku Kursu Inwestora Giełdowego opowiem właśnie o tym na co musisz zwrócić uwagę przed wystawieniem pierwszego zlecenia na giełdzie.

 

Czy inwestowanie jest dla każdego?

Zacznę od bardzo powszechnego pytania, na które starałem się odpowiedzieć już w poprzedniej lekcji Kursu Inwestora Giełdowego - czy każdy nadaje się do tego, aby inwestować na giełdzie? Jak to często w życiu bywa, pytanie jest bardzo proste, ale odpowiedź na nie już wręcz przeciwnie. Bardzo upraszczając - jeżeli ktoś chce rozpocząć od zera inwestowanie na giełdzie (a przecież każdy kiedyś zaczynał), to musi się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli zabierzemy się do tego od odpowiedniej strony, to można powiedzieć, że inwestowanie jest jest również dla nas. 


Partnerem cyklu kurs Inwestora Giełdowego jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Giełda Papierów Wartościowych partner kursu Inwestora Giełdowego


 

Lokowanie pieniędzy na rynku zawsze wiąże się z ryzykiem i są takie dwie skrajne sytuacje, w których odradzałbym inwestowanie pieniędzy na rynkach finansowych - gdy bardzo boisz się ryzyka, a także wtedy gdy wręcz go uwielbiasz. 

Jeżeli masz ogromną awersję do ryzyka i obawiasz się nawet najmniejszej straty tego, co zainwestowałeś, to nie będziesz czuć się komfortowo na giełdzie. Z drugiej strony - jeśli masz skłonności hazardowe i jesteś uzależniony od dreszczyku emocji, to Twoje inwestycje szybko zamienią się w zwykły hazard, co zaś prędzej czy później skończy się źle dla Twojego portfela. No ale wtedy to już nie będzie mieć nic wspólnego z inwestowaniem.

Osobowość inwestora. Jakie są cechy idealnego inwestora?

Rynki finansowe są bardzo specyficznym i - co tu dużo mówić - dość nieprzyjaznym środowiskiem, w którym nie ma półśrodków, złotych recept i gwarancji sukcesu, bez względu na to kto i co będzie Ci obiecywał. Jedyne, co jest pewne na giełdzie, to nieustanna niepewność. 

Żeby poradzić sobie w tym środowisku, warto wypracować w sobie kilka kluczowych cech charakteru, które bez wątpienia przydadzą Ci się też w innych aspektach życia.

 

  1. Bądź wytrwały - zaczynając przygodę z inwestowaniem nie licz na to, że od razu zaczniesz osiągać pozytywne stopy zwrotu, a Twoje decyzje będą wyłącznie zyskowne. Nie daj się też zwieść tzw. fartowi nowicjusza, który szybko może doprowadzić do tego, że stracisz więcej niż wcześniej zarobiłeś. Przygotuj się na wiele porażek i nie zrażaj się gdy na samym początku nie idzie Ci najlepiej
  2. Bądź realistą - nie szukaj złotych gór na giełdzie, stawiaj sobie realne oczekiwania, odpowiedz sobie na pytanie jakie realne stopy zwrotu każdego roku są dla Ciebie zadowalające. Zanim złożysz jakiekolwiek zlecenie na giełdzie, zastanów się - czego tak naprawdę oczekujesz i po co ryzykujesz swoje pieniądze.
  3. Bądź zmotywowany - inwestowanie wymaga od nas ciągłego rozwoju i chęci do nauki. Im szybciej uświadomisz sobie, że nie będzie takiego momentu, w którym wiesz wystarczająco dużo i możesz przestać się rozwijać, tym lepiej. Rynki cały czas idą do przodu, a my nie możemy zostać w tyle. To wymaga od nas motywacji - jeśli czujesz, że inwestowanie nie interesuje Cię na tyle mocno, aby poświęcić na to swój czas i pieniądze, to może lepiej zająć się czymś innym.
  4. Bądź zdyscyplinowany - w inwestowaniu bardzo ważne są zasady, jakie sobie ustalimy i które uznajemy za odpowiednie z naszej perspektywy. Jeśli nie mamy wypracowanego sposobu dobierania spółek do naszego portfela, to bardzo szybko możemy się w tym wszystkim pogubić. Ale sama strategia to nie wszystko - musimy się przede wszystkim jej trzymać. Inwestowanie wymaga od nas ogromnej dyscypliny i umiejętności trzymania emocji na wodzy. Chociaż oczywiście w błędzie jest ktoś, kto uważa, że uda mu się całkowicie odciąć od wpływu emocji na swoje decyzje rynkowe

 

To oczywiście tylko podstawowe cechy charakteru, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu na giełdzie, można by wymienić ich znacznie więcej, ale będą się one przewijały podczas kolejnych lekcji kursu w mniej lub bardziej bezpośredni sposób.

 

Co musisz wiedzieć, żeby inwestować? Podstawowa wiedza i strategia

Zanim otworzysz rachunek maklerski i wpłacisz na niego jakiekolwiek pieniądze, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy bez których ciężko będzie zacząć w taki sposób, w którym nie powierzasz swoich pieniędzy przypadkowi. O czym mowa?

  • podstawowa wiedza na temat giełdy (skąd bierze się cena, dlaczego kursy się zmieniają, kiedy można składać zlecenia)
  • umiejętność składania najprostszych zleceń (PKC, PCR, z limitem ceny)
  • podstawowa wiedza na temat analizy technicznej (jak czytać świece na wykresie, w jaki sposób wyznaczać poziomy horyzontalne i określać trend) i fundamentalnej (elementarne zagadnienia dotyczące finansów spółek i sprawozdań oraz raportów bieżących ESPI/EBI)
  • zarys strategii inwestycyjnej (jakie sektory i spółki mnie interesują, co decyduje o tym, że kupuję albo sprzedaje akcje spółki, jaki jest mój horyzont inwestycyjny, na jakie ryzyko mogę sobie pozwolić)

 

Wszystko to razem wzięte może wydawać się przytłaczające, ale jeśli masz motywację, cierpliwość i realne oczekiwania, to okaże się możliwe do ogarnięcia prędzej czy później.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk