• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Inwestorzy zabezpieczają transakcje związane z funtem.
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego inwestorzy masowo nabywają opcje

Ilość kontraktów mówiących o tym, że funt spadnie do poziomów z lat 80tych przez ostatnie trzy miesiące podwoiła się.

Na tydzień przed tym jak Brytyjczycy zagłosują w referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, słupki sondaży wskazujące na wyjście w dalszym ciągu rosną. Inwestorzy reagują na to zwiększaniem zabezpieczeń swoich aktywów zależnych od ceny funta poprzez nabywanie opcji, które zagwarantują zysk w momencie gdy cena GBP spadnie do poziomu 1.35 bądź niższego. Na ten moment dokonano już podobnych transakcji na wartość 35 miliardów dolarów.

To ponad 4% spadek od bieżącego kursu, spodziewany jest także spadek poniżej minimum z 2009 roku (GBPUSD 1.3503) oraz dotarcie do poziomu z roku 1985. Zabezpieczanie swoich pozycji w momencie kiedy koszt takich operacji jest najwyższy od kilku lat, jasno pokazuje, że inwestorzy obawiają się skutków Brexitu. Według analityków, zachowanie inwestorów jest napędzane wynikami zmieniających się na rzecz wyjścia sondaży.

Progności Societe Generale SA twierdzą, że do Brexitu nie dojdzie, a funt zakończy rok w okolicach poziomu 1.42. Jednakże w razie zrealizowania się czarnego scenariusza, w pierwszych dwóch tygodniach od referendum zakłada się spadek do poziomu 1.30 oraz 1.20 do końca 2016 roku. Stwierdzono także, że hedgowanie strat na funcie będzie zbyt kosztowne i lepiej otworzyć długie pozycje na parze EURUSD. Jako ciekawostkę należy dodać, że wartość niedźwiedzich opcji na funta może równać się połowie rocznego PKB wytwarzanego przez Luksemburg.  

Kwota 25 miliardów funtów ulokowanych w opcjach, tylko w zeszłym miesiącu zwiększyła się o 3,6 miliarda, natomiast w marcu cała pula wynosiła zaledwie 11 miliardów. Wszystko zmieniło się po ogłoszeniu referendum.

 

Sytuacja bez wyjścia

„Hedging stał się bardzo kosztowny ale ludzie dalej go stosują” mówi Neil Jones główny zarządzający funduszem hedgingowym Mizuho Bank Ltd., „ludzie nie mogą pozwolić sobie na taki stopień ryzyka, jaki funduje nam referendum”.  Funt w ostatni wtorek po ukazaniu się kolejnego z sondaży spadł do swoich dwumiesięcznych minimów. Funt względem dolara stracił w tym roku już 4%. Koszt opcji z terminem dwóch tygodni i trzech miesięcy obecnie są na obecno rocznych maksimach, natomiast opcje sześciu miesięczne oraz roczne zbliżają się do swoich historycznych rekordów.

Obecnie prawdopodobieństwo zrealizowania scenariusza spadku do poziomu 1.35 w dzień po referendum to 36%, natomiast prawdopodobieństwo wzrostu do ceny 1.50 w przypadku pozostania w Unii oscyluje w granicach 26%


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk