• Sklep
  • Odbierz prezent
Inwestorzy uciekają w stronę gotówki
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego inwestorzy uciekają do gotówki

Niepewność na rynku staje się coraz bardziej widoczna. Sygnały podwyższonej awersji w stosunku do ryzyka widzimy w spadkach na giełdach oraz we wzroście popytu na bezpieczne aktywa - np. złoto. Kolejnym sygnałem nerwowości jest ucieczka w kierunku gotówki. Inwestorzy wolą przeczekać niepewny okres trzymając kapitał w gotówce.

 

Zapasy gotówki funduszy hedgingowych największe od 2001 roku

W ostatnich tygodniach zarządzający funduszami hedgingowymi powiększyli zapasy gotówki do najwyższych poziomów od listopada 2001 roku. Wtedy panika na rynkach została spowodowana atakami terrorystycznymi z 11 września. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Bank of America Merrill Lynch.

"Inwestorzy mają góry gotówki" - napisał w swoim raporcie Michael Hartnett, główny analityk inwestycyjny w Bank of America.

 

Brexit źródłem strachu

Odejście w kierunku gotówki spowodowane jest niższą skłonnością do podejmowania ryzyka. Inwestorzy boją się utrzymywać kapitał w ryzykownych aktywach ze względu na możliwość wystąpienia szoków na rynkach w najbliższym okresie. Podstawowym źródłem niepewności jest oczywiście Brexit. Sondaże wskazujące na duże poparcie opcji 'wyjścia' sprawiły, że w ostatnim okresie na rynkach obserwujemy coraz więcej nerwowych ruchów. W związku z wysokim popytem na instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem (np. opcje walutowe) znacznie wzrosły koszty hedgingu.

 

Udział gotówki w aktywach funduszy hedgingowych podskoczył w bieżącym miesiącu do poziomu 5,7%. Jest to wyższy poziom niż w 2008 roku, gdy doszło do załamania na giełdach. Obecnie apetyt na ryzyko, według Bank of America, jest najniższy od czterech lat.

 

Brak alternatyw

Inwestorzy nie mają obecnie zbyt wielu alternatów dla lokowania kapitału. Stopy procentowe w większości krajów rozwiniętych i rozwijających się są ekstremalnie niskie, a nawet ujemne. Obligacje skarbowe, które uważane są za 'bezpieczną przystań' dają bardzo niskie odsetki, a rentowność niektórych obligacji (japońskie i niemieckie 'dziesięciolatki') jest ujemna. Dennis Davitt, partner w Harvest Volatility Management, przewiduje, że również amerykańskie dziesięciolatki mogą wkrótce zejść z rentownością poniżej zera.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk