• Odbierz prezent
Inwestorzy przygotowują się na wygraną Biden'a w USA! Jak zachowuje się polski złoty podczas kampanii, ile kosztuje euro oraz dolar we wtorkowy poranek?
Z artykułu dowiesz się:

-po ile jest euro i dolar o poranku 27 października

- jakie szanse na wygraną w wyborach w USA ma Biden i Trump

- jak prezentują się najnowsze sondaże wyborcze w USA

Do wyborów w USA został równy tydzień i temat ten coraz bardziej dominuje na rynkach, choć wczoraj przede wszystkim mówiło się o pandemii – szczególnie w Europie. Reakcje amerykańskich rynków mogą świadczyć o tym, że coraz bardziej dyskontują wygraną Joe Bidena. Ostatni tydzień kampanii będzie dla kandydatów niezwykle intensywny.

Pomimo rekordowych statystyk pandemii zarówno Trump, jak i Biden prowadzą kampanię w kilku kluczowych Stanach

Trump będzie w Michigan, Wisconsin i Nebrasce – pierwsze z tych dwóch stanów wygrał cztery lata temu „o włos”, sprawiając spore zaskoczenie. Z kolei Biden będzie w Georgii, stanie, gdzie kandydat Demokratów nie wygrał od 1992 roku, zaś w jego imieniu na Florydzie agitować będzie Barrack Obama. Wygrana Bidena w którymkolwiek z tych stanów oznaczałaby niemal rozstrzygnięcie wyborów na jego korzyść. Stawka jest zatem ogromnie wysoka. Te wybory są jednak inne niż wszystkie, m.in. ze względu na powszechność głosowania korespondencyjnego – już niemal połowa osób głosujących cztery lata temu oddała głos! Zatem być może wybory są już rozstrzygnięte, choć oczywiście tego nie wiemy. Stany różnie te głosy będą liczyć.

W większości przypadków dopiero od dnia wyborów, ale na przykład na Florydzie liczone są już teraz. Jeśli Biden wygrałby na Florydzie, rynki nie czekałyby z reakcją na inne stany, gdzie finalne wyniki mogą być opóźnione o wiele tygodni. Zapowiada się zatem bardzo niestandardowa noc wyborcza, którą będziemy relacjonować w sekcji „Wiadomości”. Sądząc po zachowaniu rynku inwestorzy zaczynają przygotowywać się na wygraną Bidena. Świadczy  tym zachowanie indeksu Russeli2000, skupiającego mniejsze spółki. Oczekuje się, że wygrana opozycji to szansa na programy infrastrukturalne, na których więcej skorzystałyby mniejsze spółki kosztem gigantów technologicznych. Indeks Russell2000 od wiosny radził sobie słabiej niż główne indeksy z Wall Street, ale na przestrzeni ostatniego miesiąca zyskał niemal 10%, podczas gdy technologiczny Nasdaq100 „tylko” około 3%.

Kurs polskiego złotego podczas kampanii wyborczej w USA

Z drugiej strony wygrana Bidena postrzegana jest ogólnie jako ryzyko dla rynków, a tego aspektu nie widać – amerykańskie indeksy radzą sobie znacznie lepiej niż europejskie. Wczorajsze spadki europejskich rynkach nie przysłużyły się złotemu, choć para EURPLN pozostaje na razie poniżej kluczowego poziomu 4,60. Dziś o 8:55 euro kosztuje 4,5859 złotego, dolar 3,8790 złotego, frank 4,2735 złotego, zaś funt 5,0502 złotego.


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk