• Odbierz prezent
Bieg po akcje
Z artykułu dowiesz się:

- O decyzjach KNF i GPW w sprawie Petrolinvest
- o zaskakującym wzroście kursu akcji Petrolinvest

Komisja Nadzoru Finansowego zgłasza do GPW żądanie zawieszenia obrotu akcjami Petrolinvest S.A. GPW zastosowała się do żądania Komisji. Co ta decyzja oznacza dla rynku?

 

Żądanie KNF

KNF poinformowała w komunikacie o wysłaniu do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., żądania zawieszenia obrotu akcjami Petrolinvest S.A. od dnia 29 czerwca 2017 r.

Decyzja ta, jest o tyle ciekawa, że Spółka miała zostać bezterminowo wykluczona z Giełdy, o czym informowaliśmy pod koniec ubiegłego miesiąca. KNF nałożyła również 800 tys. zł kary na Spółkę. Komisja wstrzymała jednak wykonanie swojej ostatecznej decyzji w części dotyczącej bezterminowego wykluczenia akcji Spółki z obrotu i skierowała do GPW wniosek jedynie o zawieszenie obrotu akcjami Petrolinvest.

 

Odpowiedź Giełdy

GPW, w odpowiedzi na żądanie KNF podjęła decyzję o zawieszeniu obrotu akcjami Petrolinvest S.A., począwszy od 29 czerwca 2017 r. Zlecenia maklerskie na akcje Spółki przekazane na Giełdę, a nie zrealizowane do 28 czerwca włącznie tracą ważność po zakończeniu sesji giełdowej w tym dniu.

Decyzja ta oznacza, że przynajmniej na razie akcje Petrolinvest nie zostały wykluczone z obrotu, jednak obrót nimi zostaje zawieszony począwszy od jutra. Dziś mamy więc ostatni dzień na zakup bądź sprzedaż akcji Petrolinvest na Głównym Rynku GPW.

 

Wpływ działań Spółki na decyzję KNF

KNF zmuszona została do wstrzymania wykonania swojej decyzji, w związku z działaniami podjętymi przez Spółkę. Jak informowaliśmy kilkanaście dni temu, Petrolinvest S.A. zaskarżyła decyzję KNF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ostateczna decyzja w związku z wykluczeniem Petrolinvest i nałożeniem na Spółkę kary pieniężnej będzie należeć więc do sądu. Komisja postanowiła jednak zawiesić obrót akcjami Spółki.

Jak stwierdziła KNF w komunikacie: "Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, iż w związku z zaistnieniem stanu niepewności co do możliwości  dalszego  notowania  akcji  Spółki  na  rynku  regulowanym, mając  na  względzie wstrzymanie wykonania decyzji Komisji w części dotyczącej wykluczenia akcji z obrotu na rynku regulowanym, inwestorzy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd administracyjny mogliby podejmować nieracjonalne decyzje inwestycyjne. Tym samym obrót akcjami Spółki mógłby być dokonywany  w okolicznościach wskazujących na możliwość naruszenia interesu inwestorów i bezpieczeństwa obrotu."

 

Reakcja rynku

Inwestorów bardzo ucieszyła wieść, że akcje Spółki nie zostaną póki co wykluczone z obrotu,  a jedynie możliwość obrotu nimi zostanie zawieszona.

 

Petrolinvest 3d - 28-06-2017

 

Notowania Spółki mogą zaskakiwać. Kurs akcji Spółki zyskuje z samego rana aż 33%. Wydaje się jednak, że nastroje są przesadnie optymistyczne, gdyż los Petrolinvest na Giełdzie wciąż jest bardzo niepewny. Reakcja jest zaskakująca. Choć "zaskakująca" to dość eufemistyczne określenie.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk