Bill Ackman, amerykański inwestor i założyciel Pershing Square Capital Management zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jego fundusz gra na spadek cen obligacji, a on sam tłumaczy powody tej decyzji.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Po ostatnich jastrzębich zapowiedziach Jeromego Powella rynek obawia się, że obniżka stóp nastąpi nieprędko. Sygnały, które można było odczytać z ostatnich wystąpień, wskazują na dłuższą perspektywę utrzymania stóp na podwyższonym poziomie. Z drugiej strony inwestorzy obawiają się, że taka strategia kształtowania polityki pieniężnej może poważnie zaszkodzić giełdzie. Pierwsze przesłanki obserwowane były w trakcie czwartkowej sesji, a pesymizm co do trwałości cyklu zacieśniania odbił się w szczególności na spółkach o wysokiej kapitalizacji.
Założyciel Pershing Square Capital Management uważa, że jego pozycja ma być zabezpieczeniem długotrwałego wpływu podwyższonych stóp procentowych na amerykańskie akcje. Ackman przewiduje, że stopa inflacji utrzyma się na poziomie 3%, a więc powyżej celu banku centralnego. Według niego rentowność 30-letnich obligacji skarbowych może „wkrótce osiągnąć 5,5”.
“Świat jest strukturalnie innym miejscem, niż był. Nie ma już dywidendy pokojowej. Nie ma już długoterminowych skutków deflacyjnych outsourcingu produkcji do Chin. Siła przetargowa pracowników i związków zawodowych stale rośnie. Mnożą się strajki, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest coraz większe, gdy udane strajki pozwolą osiągnąć znaczny wzrost płac” - przekazał w najnowszym wpisie w serwisie X (dawniej Twitter).
I believe that long-term rates, e.g, 30-year rates, will rise further from here. As such, we remain short bonds through the ownership of swaptions.
— Bill Ackman (@BillAckman) September 22, 2023
The world is a structurally different place than it was. The peace dividend is no more. The long-term deflationary effects of… https://t.co/0YOPaQuOdR
Miliarder i legendarny inwestor uważa, że to wciąż jedna z niewielu inwestycji makroekonomicznych, która może zaoferować “w miarę asymetryczne” wypłaty w obliczu narastającej rynkowej, a "potencjał zysków jest większy niż ryzyko pogorszenia".
“W historii wielokrotnie zdarzało się, że rynek obligacji przeszacowywał długi koniec krzywej w ciągu kilku tygodni i wydaje się, że to jest jeden z takich momentów” - przyznał Ackman.
W scenariuszu Ackmana, jeśli inflacja nie osiągnie celu 2%, lecz wyniesie 3%, a rentowność 30-letnich obligacji skarbowych może osiągnąć 5,5% „i może to nastąpić wkrótce”.
Źródło: TradingEconomics
W jednej z ostatnich wypowiedzi dodał również, że “najlepsze zabezpieczenia to te, w które i tak byś zainwestował, nawet gdybyś nie potrzebował zabezpieczenia”. Aby poprzeć swoje tezy, wskazał na czynniki, które będą w przyszłości przesądzać nie tylko o rentowności obligacji, ale również szerszym kierunku, w jakim będzie zmierzać amerykańska gospodarka. Mowa w tym przypadku o planach finansowego oddzielenia się Chin od systemu opartego na dolarze amerykańskim, odpowiedzialności fiskalnej i podziałach politycznych. Wypowiedzenie tych słów było powiązane z obniżeniem ratingu USA przez agencję Fitch (z AAA do AA+).
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!