Reklama
WIG82 251,40+0,85%
WIG202 422,71+1,17%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN4,00+0,24%
CHF / PLN4,42+0,16%
GBP / PLN5,04+0,15%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 485,20+0,04%
FT-SE7 959,50+0,35%
CAC 408 222,62+0,22%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,74+0,05%
ROPA WTI81,78+0,07%
ZŁOTO2 196,02+0,19%
SREBRO24,46-0,45%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Internetowi naganiacze strzeżcie się! UOKiK wreszcie zajął się promotorami piramid finansowych

Darek Dziduch | 12:21 02 listopad 2020
Internetowi naganiacze strzeżcie się! UOKiK wreszcie zajął się promotorami piramid finansowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stało się! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął się na poważnie za walkę z piramidami finansowymi i osobami, które je promują. Prezes UOKiK-u zapowiedział, że zamierza karać nie tylko twórców nieuczciwych schematów i programów inwestycyjnych, ale również tzw. „naganiaczy”, którzy czerpią korzyści finansowe z werbowania kolejnych osób do wpłacenia pieniędzy. Wraz z ogłoszeniem nowej polityki walki z piramidami finansowymi, Urząd poinformował o wszczęciu pierwszych postępowań przeciwko internetowym naganiaczom, wśród których znalazł się m.in. jeden z najaktywniejszych promotorów piramid finansowych - Damian Żukiewicz.

 

Naganiacze, strzeżcie się!

UOKiK wszczął postępowania przeciwko aktywnemu głównie na platformie YouTube Damianowi Żukiewiczowi oraz przeciwko zarządzającym spółką NTIM Rafałowi Krakowiakowi i Wiktorowi Zajączkowskiemu. Postępowania dotyczą aktywnego promowania nieuczciwych programów inwestycyjnych i obiecywania korzyści materialnych za udział w systemach działających w modelu piramidy finansowej, w którym zyski zależne są od ciągłego werbowania nowych osób.

UOKiK nie przebiera w słowach i otwarcie nazywa Żukiewicza, Krakowiaka i Zajączkowskiego naganiaczami. Za promowanie nieuczciwych programów inwestycyjnych, co jest naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, grozi im kara do 2 mln złotych.

Reklama

Damian Żukiewicz, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych internetowych naganiaczy, zwrócił uwagę UOKiK-u z powodu aktywnego promowania uznanych za piramidę finansową platform FutureNet i FutureAdPro. Żukiewicz zachęcał widzów swojego kanału na YouTube i czytelników bloga do zakupu pakietów uczestnictwa FutureNet, których cena wahała się od 10 do 1000 dolarów. Jak wynika ze stanowiska UOKiK-u, Żukiewicz obiecywał pasywny zarobek na poziomie przynajmniej 100 złotych dziennie za zakup pakietów FutureNet. Warto dodać, że Urząd 6 lipca wydał decyzję, w której uznał FutureNet i FutureAdPro za piramidę finansową i nawoływał jej twórców do zaprzestania naruszania zbiorowego interesu konsumentów.

Postępowanie przeciwko Żukiewiczowi dotyczy także promowania opisywanej przez nas wielokrotnie pseudo-kryptowaluty Dascoin i piramidy finansowej stworzonej przez spółkę NetLeaders. Żukiewicz, zarówno na swoim blogu, jak i na kanale YouTube, namawiał do zakupu pakietów uczestnictwa (tzw. licencji) NetLeaders, których ceny zaczynały się od 100 euro i sięgały 25 tys. EUR. 14 grudnia zeszłego roku UOKiK uznał NetLeaders i Dascoin za piramidy finansowe.

Warto dodać, że zarówno Dascoin, jak i Futurenet obecnie już nie funkcjonują, zaś Żukiewicz usunął wszelkie materiały, w których promował obie piramidy finansowe. W sieci bez większych problemów można jednak znaleźć archiwalne materiały naganiacza zachowane przez internautów.

Oprócz samym „królem naganiaczy”, który promował dziesiątki różnych programów opartych na marketingu wielopoziomowym (MLM), UOKiK zajął się również zarządzającymi spółką NTIM, która promowała inwestycje w programie Rockwall Investments - mowa o Rafale Krakowiaku i Wiktorze Zajączkowskim. Rockwall Investments, oprócz cloud miningu kryptowalut (kopania w chmurze obliczeniowej, bez konieczności fizycznego posiadania specjalistycznego sprzętu) i przekazywania kryptowalut w zarządzanie „profesjonalnym traderom z Warszawy”, oferował także zakup pakietów uczestnictwa (tzw. Shields). Zwrot z zainwestowanej kwoty był uzależniony od werbowania kolejnych osób do programu.

Warto dodać, że platforma Rockwall Investments jest niewypłacalna od połowy zeszłego roku, zaś pod koniec lipca 2019 r. UOKiK postępowanie w jej sprawie.

Reklama

Kolejny zarzut UOKiK ws. Rockwall Investments dotyczy wprowadzania konsumentów w błąd, jak twierdzi prezes Urzędu Tomasz Chróstny: Informacja o nazwiskach właścicieli platformy rockwall.investments, którymi mieli być młodzi Polacy Rafał Krakowiak i Wiktor Zajączkowski, miała wzbudzać w konsumentach zaufanie. Potencjalni inwestorzy mogli mieć poczucie, że w przypadku rezygnacji z udziału w projekcie będą mogli kierować roszczenia do polskich właścicieli platformy. Gdyby wiedzieli, że jest to kapitał ulokowany na egzotycznej wyspie, prawdopodobnie wielu z nich poszukałoby bezpieczniejszej inwestycji. Promowanie systemu typu piramida i wprowadzanie konsumentów w błąd to nieuczciwe i niedopuszczalne praktyki rynkowe.

UOKiK zapowiada nałożenie sankcji zarówno na spółkę NTIM, jak i na samych zarządzających, co jest pewną nowością i być może będzie początkiem końca bezkarności promotorów piramid finansowych.

URL Artykułu

 

Piramidy bez naganiaczy są jak

Nowa polityka walki z piramidami finansowymi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisuje się w nowelizację ustawy o UOKiK, która aktualnie jest konsultowana, jednak może zostać przyjęta jeszcze w tym roku. Godny uwagi w nowym podejściu Urzędu jest fakt skupienia się na spółkach i osobach fizycznych, które promują nieuczciwe programy inwestycyjne. Trudno bowiem walczyć z piramidami finansowymi, które w dodatku najczęściej są zarządzane przez spółki zarejestrowane w egzotycznych jurysdykcjach, jednocześnie bagatelizując działalność naganiaczy, czerpiących bezpośrednie korzyści finansowe z werbowania nowych osób. Sama działalność piramid finansowych jest również dość specyficzna - ze względu na operowanie w modelu marketingu wielopoziomowego dość rzadko prowadzą one działania promocyjne na własną rękę. Za ich popularność odpowiadają właśnie naganiacze, którzy korzystając z zasięgów na własnych kanałach komunikacji zachęcają do inwestycji, a następnie do budowania struktur, czyli samodzielnego zachęcania kolejnych osób do dołączenia do programu. Dowodem na to jest fakt, że najcześciej wokół konkretnej piramidy finansowej tworzone są dziesiątki materiałów i filmów promocyjno-edukacyjnych autorstwa wspomnianych naganiaczy. Dlatego też skuteczna walka z nieuczciwymi programami inwestycyjnymi nie jest możliwa w sytuacji, w której promotorzy piramid finansowych czują się bezkarni. To jednak może się w najbliższym czasie zmienić, jeśli zaś nowelizacja ustawy o UOKiK zostanie przyjęta, otrzyma on nowe, znacznie szersze uprawnienia. Wśród nich warto wymienić możliwość prowadzenia tzw. śledztw wcieleniowych oraz uprawnienia do blokowania treści publikowanych przez naganiaczy na publicznych forach czy w mediach społecznościowych. Najszerzej komentowaną zmianą są jednak plany jednak wprowadzenia możliwości blokowania stron internetowych należących do piramid finansowych, co w tej kwestii dawałoby UOKiK-owi uprawnienia na równi z ABW.

Reklama

URL Artykułu

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej