• Odbierz prezent
Intel, Nvidia, czy TSMC? Przewodnik po półprzewodnikach na giełdzie

Mamy z nimi do czynienia na co dzień, w zasadzie przez 24 h na dobę, czasami nie zdając sobie z tego sprawy. To dzięki nim możemy wykonywać swoją pracę, spędzać wolny czas, komunikować z innymi, czy czuć bezpiecznie na drodze. Mowa o tajemniczych półprzewodnikach. I to właśnie ich producentom będzie poświęcony dzisiejszy odcinek.

 

Witam Cię w drugim odcinku naszej nowej serii video poświęconej spółkom technologicznym, której partnerem jest marka Lenovo. Dziś wraz z Dawidem zajmiemy się spółkami należącymi do sektora informatycznego, a konkretnie tymi, które należą do segmentu producentów półprzewodników (ang. semiconductors). Być może brzmi to dla Ciebie dość tajemniczo, jednak pod tą nazwą kryją się wszelkiego rodzaju elektroniczne układy scalone, tranzystory, procesory, mikroprocesory, czy układy graficzne. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, nawet nie mając pojęcia czym są półprzewodniki, korzystasz z nich każdego dnia, nawet w momencie, w którym oglądasz ten film. Różnego rodzaju procesory i układy elektroniczne znajdują się w każdym komputerze, smartfonie, telewizorze, a od przynajmniej kilkunastu lat również w każdym samochodzie. Mimo, że półprzewodniki nie są tym, co widzimy na co dzień, to jednak są komponentami, które sprawiają że większość elektroniki użytkowej, która nas otacza po prostu działa. 

Biorąc pod uwagę to jak wielkie jest tempo rozwoju elektroniki, sprzętu komputerowego, urządzeń mobilnych i technologii przesyłania danych nietrudno domyślić się, że segment półprzewodników cechują się ogromną dynamiką i ciągłymi nakładami na badania i rozwój. Wyścig o coraz wydajniejsze procesory, bardziej efektywne układy graficzne i mniejsze komponenty nie jest celem a drogą. Czołowi producenci półprzewodników dla elektroniki użytkowej każdego roku muszą prezentować nowsze modele swoich produktów, które będą lepsze od poprzednich, co oczywiście wymaga ciągłych nakładów inwestycyjnych. Dla przykładu - dwadzieścia lat temu, w 2001 r. standardem technologicznym dla największych producentów mikroprocesorów były układy o gęstości tranzystorów na poziomie 130 nanometrów. Obecnie najnowsze procesory są tworzone w procesie litograficznym pozwalającym na uzyskanie gęstości tranzystorów na poziomie 5 nanometrów, co wymaga zastosowania znacznie bardziej zaawansowanej technologii fotolitograficznej. W największym uproszczeniu można przyjąć, że im większa jest gęstość tranzystorów w procesorze, tym jest on bardziej wydajny i energooszczędny, co pozwala również na jego miniaturyzację. W przyszłym roku na rynku mają pojawić się procesory produkowane w technologii 3 nm. 

Sam rynek półprzewodników rośnie średnio o 13% rocznie na przestrzeni ostatniej dekady.

 

Półprzewodniki na giełdzie

Początki przemysłu półprzewodnikowego działającego na skalę globalną są datowane na lata 60. ubiegłego wieku, co zbiegło się w czasie z wynalezieniem technologii produkcji tranzystorów polowych z izolowaną bramką metodą MOSFET, która do dziś odpowiada za 99% produkcji wszystkich półprzewodników. To bez wątpienia przyczyniło się do przyspieszenia rozwoju elektroniki użytkowej i komputeryzacji, a co za tym idzie, do powstawania kolejnych firm, które zajmowały się rozwijaniem i produkcją komponentów elektronicznych, w tym głównie półprzewodników.

Co ciekawe, za jedną z pierwszych spółek z segmentu półprzewodników uznaje się amerykański Texas Instruments, który powstał już w 1930 r. i początkowo zajmował się… poszukiwaniem złóż ropy naftowej za pomocą fal dźwiękowych (wówczas spółka nazywała się Geophysical Services). W czasie II wojny światowej produkowała m.in. sonary służące do wykrywania wrogich łodzi podwodnych. W 1951 r. zmieniła nazwę na obecną i zaczęła produkować tranzystory, natomiast pierwszy kompletny komputer z procesorem TI został wyprodukowany dwie dekady później - w 1971 r. Obecnie spółka produkuje głównie przetworniki sygnału i procesory sygnałowe, które można znaleźć w wielu urządzeniach elektronicznych, w tym także w kalkulatorach, które produkuje pod własną marką od lat 70.

Texas Instruments jest notowany na giełdzie Nasdaq i jest czwartą amerykańską spółką z sektora półprzewodników pod względem wielkości (ponad 156 mld USD kapitalizacji) na giełdzie.

 

W 1968 r. powstała spółka, która do dziś jest największym producentem układów scalonych i mikroprocesorów na świecie. Mowa o amerykańskim Intelu, który wyprodukował swój pierwszy procesor w 1971 r. Intel 4004 to jednocześnie pierwszy na świecie procesor do komputerów osobistych, który był sprzedawany komercyjnie. Jego częstotliwość  taktowania to 740 kHz, zawierał 2300 tranzystorów upakowanych w technologii 10 mikrometrów, czyli 10 mln nanometrów i początkowo był stosowany w kalkulatorach biurowych. 

Dziś Intel jest największym producentem półprzewodników na świecie, a jego procesory i układy graficzne można znaleźć w większości komputerów na świecie. Aktualna kapitalizacja Intela to ponad 230 mld dolarów. 

Wśród największych producentów półprzewodników na amerykańskiej giełdzie można znaleźć takie spółki jak:

 • TSMC (tajwański producent dedykowanych układów scalonych, cap: 560 mld USD, NYSE)
 • Nvidia (głównie układy graficzne, cap: 326 mld USD)
 • Broadcom (głównie dla telekomunikacji i sieci internetowych, cap: 188 mld USD)
 • Qualcomm (głównie dla urządzeń mobilnych i sieci bezprzewodowych, cap: 181 mld USD) 

 

Globalni liderzy produkcji półprzewodników (pod względem dochodów ze sprzedaży w 2020):

FXMAG akcje intel, nvidia, czy tsmc? przewodnik po półprzewodnikach na giełdzie texas instruments inc txn.us spółki technologiczne lenovo semiconductor półprzewodniki nvidia intel apple tsmc phlx etf 1

Spółki z tego segmentu ze względu na specyfikę branży są uznawane za wysoce ryzykowne i cechują się sporą zmiennością, jednak w ostatnich dwóch dekadach czołowe spółki są w trendzie wzrostowym, a indeksy sektorowe semiconductor (najpopularniejszy ma symbol PHLX) regularnie pokonują benchmark, którym jest indeks S&P500.

Najbliższe lata oczywiście mogą być kontynuacją hossy dla branży ze względu na rozwój technologii 5G i autonomicznej komunikacji oraz internetu rzeczy. Nie wolno również zapominać o stale trwającym wyścigu zbrojeń w walce o coraz mniejsze i wydajniejsze układy obliczeniowe do na szych komputerów i urządzeń mobilnych..

Notowania: Texas Instruments Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:TXN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk