• Odbierz prezent
Instytut Ifo - przebsiębiorcy zadowoleni z sytuacji w niemieckiej gospodarce
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki Niemiec

Dziś niemiecki instytut Ifo opublikował swoje indeksy nastrojów biznesowych w Niemczech. Indeksy te uznawane są przez ekonomistów za najlepszy miernik sytuacji w gospodarce niemieckiej. Dane wskazsały, że niemieccy przedsiębiorcy wciąż pozytywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą.

 

Indeksy instytutu Ifo tworzone są na podstawie kwestionariuszy zawierających odpowiedzi niemieckich przedsiębiorców na pytania dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury gospodarczej. 

Wskaźniki publikowane przez instytut Ifo to:

  • wskaźnik oczekiwań biznesowych w Niemczech,
  • wskaźnik bieżącej analizy sytuacji w Niemczech,
  • wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech.

 

Dzisiejsze odczyty wskazały, że przedsiębiorcy zaobserwowali poprawę w bieżących warunkach gospodarczych (najlepszy wynik od ponad 4,5 roku), ale są mniej optymistyczni co do rozwoju sytuacji w przyszłości. Ekonomiści spodziewali się sytuacji zgoła odwrotnej. Mimo wszystko wskaźnik nastrojów biznesowych cały czas utrzymuje się na dość wysokim poziomie, co jest pozytywnym sygnałem dla gospodarki Niemiec.

  • Wskaźnik oczekiwań biznesowych zanotował spadek z 105,9 do 105,5 (prognoza: 106,0)
  • Wskaźnik bieżącej analizy sytuacji gospodarczej wzrósł z poziomu 115,1 do 115,6 (prognozy: 115,0)
  • Wskaźnik nastrojów biznesowych spadł z poziomu 110,5 do 110,4 (prognoza: 110,5)

 

Nastroje biznesowe w Niemczech

FXMAG forex instytut ifo - przebsiębiorcy zadowoleni z sytuacji w niemieckiej gospodarce 1

 

"Nastroje w gospodarce niemieckiej pozostają dobre" - napisał w oświadczeniu szef instytutu, Clemens Fuest. "Wydaje się, ze wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA nie miał żandego wpływu na gospodarkę Niemiec."

 

Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy większej reakcji na odczyty. Euro od rana pozostaje dość silne i umacnia się w stosunku do dolara po osiągnięciu najniższego poziomu od ponad 1,5 roku.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk