• Odbierz prezent
Coinbase insider trading giełda kryptowalut

W marcu tego roku przeciwko giełdzie kryptowalut Coinbase został wniesiony pozew zbiorowy. Pod adresem giełdy padły zarzuty insider tradingu. W ostatnim czasie sąd ustosunkował się do wniesionego pozwu. Co nowego wiadomo o tej sprawie?

 

Portal Cointelegraph poinformował, że 23 października znana sprawa insider tradingu na Coinbase znalazła swój finał. Warto wspomnieć, że w marcu amerykański obywatel – Jeffrey Berk wniósł pozew zbiorowy do sądu przeciwko giełdzie kryptowalut Coinbase. Reprezentował on wszystkich klientów Coinbase, którzy ponieśli straty w rezultacie niewłaściwego działania giełdy w związku z uruchomieniem wsparcia kryptowaluty Bitcoin Cash (BCH) w okresie od 19 do 21 grudnia 2017 r. Więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj:

Czytaj także: Insider trading na Coinbase - kto stracił na wzroście kursu Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash zaczął być notowany na największym kantorze kryptowalut Coinbase 19 grudnia 2017 r. Klienci Coinbase nie wiedzieli o szykującym się debiucie. Kurs BCH w pierwszym dniu handlu niespodziewanie wystrzelił w górę. Insiderzy zarobili, klienci kantoru stracili. Przeciwko znanemu amerykańskiem.. Czytaj
Insider trading na Coinbase - kto stracił na wzroście kursu Bitcoin Cash?

 

Jeffey Berk w swym pozwie stwierdził, że pracownicy Coinbase i inne osoby mające dostęp do informacji niepublicznych, skorzystały z nich przy zawieraniu swych transakcji.

Według Berka: „19 grudnia 2017 r., miesiąc po przekazaniu swoim pracownikom informacji o tym, kiedy rozpocznie się pełne wsparcie BCH, Coinbase nagle oznajmiła, że otwiera przyjmowanie zleceń na kupno i sprzedaż BCH kilka minut po ogłoszeniu. Nie jest więc zaskakujące, że ci, którzy mieli cynk, szybko zasypali Coinbase i GDAX zleceniami kupna i sprzedaży, pogarszając płynność, ale otrzymując BCH po uczciwej cenie.”

Pozew zbiorowy zarzucił „nieuczciwe wywindowanie BCH dla klientów, którzy nie mieli dostępu do informacji poufnych, gdy BCH weszło na giełdę Coinbase”.

Sędzia amerykańskiego sądu okręgowego w Kalifornii stwierdził, że pozywający Jeffrey Berk „niewystarczająco uzasadnił prawne podstawy dla swoich roszczeń” w swym pozwie. Sędzia podał następujące wyjaśnienie w swym uzasadnieniu: „Berk nie opisał zakresu ani treści obowiązku Coinbase w niczym więcej, jak tylko w ogólnych zarysach. Czytający tę skargę może się zastanawiać, co Coinbase powinna była zrobić inaczej lub dlaczego wprowadzenie Bitcoin Cash mogłoby pójść płynniej, gdyby Coinbase zrobiła wszystko, co Berk uważa za stosowne.”

Tym samym sąd oddalił pozew zbiorowy, pozostawiając Berkowi i jego prawnym reprezentantom 21 dni na wniesienie poprawionego pozwu.

Można się zastanawiać, czy amerykański obywatel wniesie poprawiony pozew do sądu czy też pogodzi się z poniesionymi stratami. Przeciętnemu obywatelowi na pewno nie jest łatwo wygrać z tak dużym podmiotem, jak giełda kryptowalut Coinbase. Giełda raczej łatwo się nie podda. W wyniku przeprowadzonego wewnętrznego śledztwa nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości.

Czytaj także: Na Coinbase nie było insider tradingu Bitcoin Cash, wg śledztwa giełdy

Wewnętrzne śledztwo giełdy Coinbase dobiegło końca, nie odnajdując znamion insider tradingu kryptowalutą Bitcoin Cash (BCH). Sprawa dotyczy zamieszania wokół wprowadzenia BCH na platformę największej amerykańskiej giełdy kryptowalut w grudniu zeszłego roku i podejrzanego wzrostu ceny tuż przed upubl.. Czytaj
Na Coinbase nie było insider tradingu Bitcoin Cash, wg śledztwa giełdy

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk