• Odbierz prezent
Informatyk nielegalnie kopał kryptowaluty na Komendzie Głównej Policji

Informatyk zatrudniony na cywilnym etacie prowadził operację kopania kryptowalut z wykorzystaniem komputerów Komendy Głównej Policji w Warszawie. Pojawiły się też obawy o wyciek wrażliwych danych policyjnych.

Nielegalnie kopał krypto na policji

Według wczorajszego reportażu TVN24 policja zlikwidowała nielegalną kopalnię kryptowalut, która działała… w samym budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie. Do wydobycia krypto wykorzystano potężne policyjne serwery. Odkrycia procederu dokonali sami pracownicy.

Nielegalne przedsięwzięcie było inicjatywą informatyka zatrudnionego na cywilnym etacie w tejże jednostce policji. Pracownik został już zwolniony przez komendanta Jarosława Szymczyka. Ponadto prokuratura otrzymała zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa i kradzieży energii.

Jak wynika z reportażu odkrycia procederu dokonali sami pracownicy Komendy Głównej Policji. Usłyszeli oni hałasy docierające z policyjnej serwerowni w czasie zmniejszonego wykorzystania komputerów na potrzeby policji. Okazało się, że komputery wykorzystywały ogromne ilości energii, generowały hałas i wysokie temperatury, które miały być chłodzone przez umieszczone w pokoju wiatraki.

Informatyk nie tylko miał dostęp do sprzętów policyjnych, ale miał je dodatkowo usprawnić, instalując mocne karty graficzne oraz oprogramowanie do miningu. Posiadał też wysokoprzepustowe łącze z Internetem. Co więcej, nie musiał martwić się o wysokie rachunki za prąd, które szły na konto placówki policji.

Nielegalnie kopał kryptowaluty

Czy wyciekły dane policji?

Wraz z sensacyjną wiadomością o wykorzystaniu policyjnych komputerów do nielegalnego kopania kryptowalut pojawiła się wątpliwość, czy nie skradziono bardzo wrażliwych danych z policyjnych serwerów. Osoba, która miała na tyle wiedzy, umiejętności i sprytu, aby zaprząc do kopania krypto chronione sprzęty policyjne, mogła równie dobrze pójść o krok dalej i pobrać cenne informacje.

Jednakże w wywiadzie dla TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, uspokaja:

Absolutnie nie miał on dostępu do policyjnych baz danych.

Dla uzasadnienie tej tezy podaje on fakt, iż przez Policyjną Sieć Transmisji Danych w tym czasie nie przechodziły żadne informacje.

Przypadki nielegalnego wydobycia kryptowalut w placówkach publicznych są dość częste, choć do tej pory nie słyszeliśmy, aby robić to tuż „pod latarnią”, w Komendzie Głównej Policji. BeInCrypto Polska donosiło, że dyrektor poczty nielegalnie kopał krypto na placówce w Rosji czy minerzy wydobywali kryptowaluty na cmentarzu w Chinach. Jednak jak dotychczas najnowszy „wyczyn” polskiego informatyka wydaje się być prawdziwie ekstremalnym przykładem nielegalnego miningu.

BeInCrypto Polska - Informatyk nielegalnie kopał kryptowaluty na Komendzie Głównej Policji


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk