• Odbierz prezent
Informacje jakimi dzieli się spółka giełdowa. Czym są raporty okresowe (m.in. sprawozdanie finansowe) oraz raporty bieżące?
fot. freepik.com

Jakimi informacjami dzielą się z nami spółki giełdowe? Które są naprawdę ważne, a które robią więcej szumu niż dają nam pożytku? Jak szukać takich informacji i być na bieżąco?

 

 

 

Jakimi informacjami dzielą się spółki giełdowe?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej nowej serii edukacyjnej “Jak analizować spółki giełdowe”, której partnerami są Biuro Maklerskie Alior Banku i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

W drugim odcinku warto byłoby odnaleźć się w gąszczu informacji, którymi dzielą się z nami spółki giełdowe. Nie da się ukryć, że do przeprowadzenia jakiejkolwiek analizy fundamentalnej danej spółki potrzebujemy informacji. Większość z informacji, jakimi będziemy się posiłkować to informacje wewnętrzne, czyli będące w posiadaniu i udostępniane bezpośrednio przez spółkę. Dotyczą głównie sprawozdawczości finansowej i tu na pierwszym miejscu znajdzie się przede wszystkim okresowy raport finansowy spółki, ale oprócz tego spółka może dzielić się osobnymi raportami na temat sprzedaży, liczby klientów czy produkcji w danym okresie - cyklicznie robi to np. KGHM. Część spółek w ramach prowadzonej przez siebie polityki informacyjnej publikuje szacunkowe wyniki finansowe za dany okres rozliczeniowy, natomiast informowanie o wstępnych wynikach nie jest obowiązkowe. 

Jeśli chodzi o informacje zewnętrzne, czyli takie, które nie są tworzone przez spółkę to mamy tu do czynienia przede wszystkim z rekomendacjami domów maklerskich, analizami sytuacji danej spółki, danymi statystycznymi publikowanymi np. przez Główny Urząd Statystyczny, które odnoszą się w jakiś sposób do działalności spółki albo branży, w której operuje czy wreszcie takimi informacjami zewnętrznymi mogą być publikacje medialne na temat spółki, które w naprawdę różny sposób mogą wpływać na notowania jej akcji. Oczywiście zależy to nie tylko od samego newsa i jego wymowy, ale też od chociażby wielkości i płynności spółki czy dotychczasowego sentymentu inwestorów. 

Pamiętajmy też, że o ile w przypadku raportów publikowanych przez spółkę trafiają one do wszystkich uczestników rynku jednocześnie, to np. rekomendacje giełdowe czy rozbudowane analizy mogą być dostępne dla niektórych wcześniej (np. dla klientów instytucjonalnych DM) albo tylko dla tych, którzy za nie zapłacili, mamy więc w tym przypadku tzw. asymetrię informacyjną. Jeśli chodzi o ogólnodostępne i darmowe analizy wykonywane przez DM, to warto śledzić publikacje w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego organizowanego przez GPW.

 

Obowiązki informacyjne spółek z głównego rynku giełdowego oraz NewConnect

No ale do rzeczy, spółki giełdowe muszą spełniać określone obowiązki informacyjne i zachowywać transparentność swojej sytuacji finansowej, nie bez powodu nazywa się je spółkami notowanymi na publicznym rynku. 

W ramach tzw. raportów okresowych publikują to, co interesuje nas najbardziej z perspektywy analizy finansowej, czyli sprawozdania (kwartalne, półroczne i roczne), informacje o przebiegu i przyjętych uchwałach na WZA.

Raporty bieżące obejmują informacje o zmianach w akcjonariacie spółki (wynikające z rozporządzenia MAR, o zapobieganiu nadużyć na giełdzie, dotyczą przede wszystkim informowania o transakcjach wykonywanych przez osoby z zarządu spółki i blisko z nimi powiązanym oraz wynikające z 69 art. ustawy o ofercie publicznej zobowiązuje do upublicznienia informacji o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów przy przekroczeniu 5%/10%/20% udziału w spółce), zmiany we władzach i RN spółki, szacunkowe wyniki finansowe, dane o sprzedaży, komunikaty o planach spółki i zawartych umowach - jednym słowem: wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia działalności prowadzonej przez spółkę i może mieć charakter cenotwórczy (czyli wpłynąć na cenę akcji)

Spółki na NewConnect też mają obowiązki informacyjne, ale mniej rygorystyczne, np. nie muszą publikować sprawozdań półrocznych czy też części raportów bieżących, które mogą mieć wpływ na cenę akcji (np info o zawarciu lub zerwaniu współpracy).

Jeśli spółka w terminie nie opublikuje sprawozdania finansowego, to na wniosek KNF może zostać zawieszona przez giełdę. 

Co ciekawe, zdarzają się sytuacje, w których spółki (szczególnie z NC) nadużywają swoich raportów okresowych i wykorzystują je do zwiększenia zainteresowania uczestników rynku, np. ogłaszając kolejne współprace, nowe umowy czy duże zamówienia, później jednak mniej chętnie informując np. o zerwaniu takiej współpracy. Przykładowo spółka Inno-Gene, zajmująca się inwestowaniem w biotechnologię, w styczniu zeszłego roku na wniosek GPW musiała wytłumaczyć się z postępów ogłoszonych wcześniej w raportach bieżących umów i nie wyglądało to dla niej zbyt korzystnie - odsyłam do 6 raportu InnoGene z 29 stycznia 2021 roku. Warto go przeczytać, po to by z większym dystansem podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie “dużych newsów” ze spółek.

Zobacz także: Czym jest analiza finansowa? Z jakich narzędzi skorzystać? Czy każdy może analizować spółki?

 

Gdzie szukać informacji ze spółek?

Na sam koniec tego odcinka, skoro rozmawiamy o informacjach, którymi dzielą się spółki giełdowe, to warto byłoby wiedzieć w jaki sposób w ogóle możemy na nie trafić, gdzie ich szukać i jak być na bieżąco z komunikatami spółek, które mamy w portfelu albo obserwujemy.

Spółki z warszawskiej giełdy komunikują się z inwestorami przede wszystkim za pośrednictwem systemów ESPI i EBI. Ten pierwszy obejmuje wszystkie spółki z głównego rynku i NewConnect, w systemie EBI część raportów publikują spółki z małego rynku. Różni się on od ESPI tym, że jest wysyłany do wiadomości publicznej i do GPW, ale już nie do KNF-u, a wszystkie komunikaty ESPI są też automatycznie przekazywane nadzorowi finansowemu.

Najważniejsze informacje ze spółek muszą być publikowane właśnie w ramach ESPI i EBI i dlatego też w większości przypadków właśnie za ich pomocą najszybciej dotrze do nas konkretny komunikat.  

Wszystkie aktualne komunikaty ESPI/EBI w jednym miejscu znajdziemy m.in. w Serwisie Ekonomicznym PAP. Każdy raport dla spółki ma swój unikatowy identyfikator (numer i rok). Klikając w konkretny komunikat, przechodzimy do jego treści, a np. w przypadku sprawozdań finansowych znajdziemy je w osobnym załączniku, który musimy pobrać. Jeśli chcemy sprawdzić ostatnie raporty danej spółki, wystarczy kliknąć jej nazwę.

Oprócz tego każda spółka giełdowa na swojej stronie internetowej ma zakładkę Relacje Inwestorskie, gdzie też znajdziemy sprawozdania finansowe, raporty ESPI/EBI i inne komunikaty, dlatego warto tam czasem zajrzeć. 

Jeśli zależy nam na tym, żeby dostawać powiadomienia od razu, gdy pojawi się nowy raport ESPI/EBI od obserwowanych spółek, to dobrym rozwiązaniem jest darmowa apka mobilna od GPW na Android/iOS. Możemy za jej pomocą włączyć alerty m.in. dla raportów ESPI/EBI dla konkretnych spółek, dzięki czemu otrzymamy powiadomienie push, za każdym razem gdy tylko pojawi się coś nowego.

Zobacz także: Sprawdź, co nowego w spółkach z krajowego parkietu


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk