Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 774,74+0,04%
S&P 5005 253,59+0,10%
ROPA BRENT86,92+1,42%
ROPA WTI82,35+0,77%
ZŁOTO2 219,43+1,26%
SREBRO24,80+0,94%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacyjny koniec miesiąca. Będą zaskoczenia? [MAKROmapa, 28.11.]

Inflacyjny koniec miesiąca. Będą zaskoczenia? [MAKROmapa, 28.11.] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja danych o inflacji w Polsce. Naszym zdaniem nie zmieniła się ona w listopadzie w porównaniu do października i wyniosła 17,9% r/r. Wzrost inflacji bazowej i dynamiki cen żywności został skompensowany przez niższe tempo wzrostu cen paliw i nośników energii. Nasza prognoza kształtuje się blisko konsensusu (18,0%), a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Inflacyjny koniec miesiąca. Będą zaskoczenia? [MAKROmapa] - 1

Inflacyjny koniec miesiąca. Będą zaskoczenia? [MAKROmapa] - 1

 

W środę opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Rynek oczekuje, że roczne tempo wzrostu cen zmniejszyło się w listopadzie do 10,4% r/r wobec 10,6% w październiku. We wtorek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Rynek oczekuje, że zmniejszyła się ona do 11,2% r/r w listopadzie z 11,6% w październiku. Publikacja danych o inflacji będzie naszym neutralna dla kursu złotego i cen polskich obligacji.

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Rynek oczekuje, że indeks Caixin PMI obniżył się do 48,9 pkt. w listopadzie z 49,2 pkt. w październiku. Prognozujemy, że indeks PMI wg CFLP zmniejszył się do 49,0 pkt. w listopadzie z 49,2 pkt. w październiku. Czynnikiem negatywnym dla nastrojów przedsiębiorstw jest ryzyko rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19 i towarzyszące mu restrykcje. Dane z Chin będą w naszej ocenie neutralne dla rynków finansowych.

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 175 tys. osób w listopadzie wobec wzrostu o 261 tys. w październiku, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,7%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 203 tys. w listopadzie wobec 239 tys. w październiku). W czwartek poznamy indeks ISM dla przetwórstwa, który zmniejszył się naszym zdaniem do 49,5 pkt. w listopadzie z 50,2 pkt. w październiku, co będzie spójne ze spadkiem wskaźnika PMI dla przetwórstwa. Na środę zaplanowana jest publikacja drugiego szacunku PKB w III kw. Oczekujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu PKB nie zostało zrewidowane w porównaniu do wstępnego szacunku i wyniosło 2,6%. Prognozujemy, że inflacja PCE ogółem zmniejszyła się do 6,1% w październiku z 6,2% we wrześniu przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 5,0% r/r z 5,1%. Uważamy, że indeks Conference Board (99,0 pkt. w listopadzie wobec 102,5 pkt. w październiku) wskaże na pogorszenie się nastrojów gospodarstw domowych. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę poznamy finalny szacunek PKB w III kw. wraz z jego strukturą

Reklama

Oczekujemy, że dynamika PKB ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniesie 3,5% r/r wobec 5,8% w II kw. Uważamy, że głównym źródłem zmniejszenia dynamiki PKB w III kw. w porównaniu do II kw. był niższy wkład konsumpcji, będący efektem obniżającego się realnego tempa wzrostu funduszu płac, a także silnego pogorszenia koniunktury konsumenckiej. Oczekujemy również lekkiego spowolnienia inwestycji ogółem w III kw., które będzie oddziaływało w kierunku zmniejszenia dynamiki PKB pomiędzy II i III kw. Wsparciem dla takiej oceny są piątkowe dane o inwestycjach w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób – ich wzrost spowolnił do 5,7% r/r w III kw. wobec 7,4% w II kw. W przeciwnym kierunku oddziaływał natomiast najprawdopodobniej wyższy wkład eksportu netto, który w naszej ocenie był głównym źródłem wzrostu gospodarczego w III kw. Zwiększeniu wkładu eksportu netto do wzrostu PKB sprzyjało wyhamowanie popytu konsumpcyjnego w Polsce, a także odnotowane w poprzednich miesiącach istotne osłabienie złotego względem głównych walut. Publikacja danych o PKB nie będzie miała naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W czwartek opublikowane zostaną listopadowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce

Oczekujemy, że wskaźnik PMI zwiększył się do 43,2 pkt. z 42,0 pkt. w październiku. Wsparcie dla naszej prognozy stanowi lekka poprawa koniunktury odnotowana w badaniach GUS, jak również wzrost indeksu PMI dla strefy euro i Niemiec (patrz poniżej). Uważamy, że publikacja będzie neutralna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Inflacyjny koniec miesiąca. Będą zaskoczenia? [MAKROmapa] - 2

Inflacyjny koniec miesiąca. Będą zaskoczenia? [MAKROmapa] - 2

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej