• Sklep
  • Odbierz prezent
inflacja w polsce

Opublikowane dziś przez GUS wstępne dane na temat inflacji w Polsce okazały się nieco wyższe od oczekiwań. Nie wzmocniło to jednak złotego, który od dwóch tygodni wyraźnie osłabia się.

 

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5% (wskaźnik cen 100,5), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,6% (wskaźnik cen 101,6).” – czytamy w komunikacie GUS.

Ceny w kwietniu rosły szybciej niż oczekiwali ekonomiści, gdyż prognozy zakładały wzrost o 0,4% m/m i 1,5% r/r.

 

Inflacja w Polsce

inflacja

 

Dzięki wzrostowi dynamiki cen inflacja wróciła do przedziału celu NBP. Ten zakłada osiągnięcie inflacji na poziomie 2,5% z możliwymi odchyleniami o 1 p.p. w obie strony. To jednak wciąż zbyt mało, by poprawiły się perspektywy na podwyżki stóp procentowych w Polsce. Inflacja w kwietniu była wyższa od oczekiwań, co jednak nie przełożyło się na umocnienie złotego.

Opublikowane dziś dane mogą jeszcze zostać poddane rewizji. W połowie maja GUS opublikuje ostateczne oszacowanie danych o inflacji w kwietniu wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zmian cen w poszczególnych kategoriach dóbr i usług.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk