• Odbierz prezent
Inflacja zje pieniądze Polaków? Zagrożenie wzrasta! Stopy procentowe w górę? Wzrosty kursu funta (GBP)

Coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o możliwym istotnym wzroście inflacji w Polsce w tym roku. Tym razem do dyskusji włączył się członek Rady Polityki Pieniężnej.

Gospodarka brytyjska po pandemii

Dzisiaj poznaliśmy dane na temat wzrostu PKB i produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Koronawirus nie obchodzi się z Wyspami łagodnie. W skali roku PKB spada o 16,8% a produkcja przemysłowa o 12,5%. Oczekiwania analityków były jednak o odpowiednio 1,7% i 0,6% słabsze. W rezultacie inwestorzy spojrzeli przychylniej na funta brytyjskiego i od rana widzimy wzrosty na GBP.

Jerzy Kropiwnicki straszy inflacją

W Radzie Polityki Pieniężnej nie ma jednomyślności i dobrze, dzięki temu mamy tam konfrontacje wielu różnych poglądów. Jednym z tzw. jastrzębi, czyli zwolennikiem utrzymywania stóp procentowych na relatywnie wyższych poziomach w celu walki z inflacją, jest Jerzy Kropiwnicki. Zwraca on uwagę na możliwy w tym roku wzrost inflacji powyżej celu inflacyjnego. Dotychczasowe projekcje inflacyjne mówią o 3,3%, z kolei teraz podkreślane są takie czynniki jak odłożony z powodu pandemii popyt, wzrost transferów socjalnych nie pokryty wzrostem produkcji oraz wzrost cen usług turystycznych. Gdyby faktycznie inflacja istotnie rosła, konieczna byłaby podwyżka stóp procentowych.

Nowa Zelandia nie zmienia stóp procentowych

W nocy poznaliśmy decyzję Królewskiego Banku Nowej Zelandii o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Gwałtownie zwiększono jednak skalę programu skupu aktywów. Osiągnęła ona 100 mld nowozelandzkich dolarów, to około 250 mld złotych. Skala teoretycznie nie robi wrażenie, ale warto przypomnieć, że Nowa Zelandia ma niecałe 5 milionów obywateli. W tym kontekście ta kwota robi zupełnie inne wrażenie. Na inwestorach również zrobiła, bo szybko zareagowali wycofywaniem się z dolara nowozelandzkiego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.


Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk