• Odbierz prezent
Inflacja wciąż zwycięża. Jak w tym tygodniu zachowywały się pary walutowe – euro do dolara (EUR/USD) i euro do złotego (EUR/PLN)?
fot. pexels.com

W tym tygodniu kurs EURUSD wybił się dołem z krótkoterminowej konsolidacji w okolicach 1,05 i powrócił do długoterminowego trendu spadkowego. Wydaje się, że impulsem do wybicia były środowe dane dotyczące inflacji w USA w kwietniu. Co prawda była ona niższa niż w kwietniu, ale spodziewano się jednak niższego poziomu. Wynosi ona 8,3% rocznie, inflacja bazowa zaś 6,2%. Tymczasem stopy procentowe dopiero niedawno zaczęto podnosić, i można się spodziewać dalszych zdecydowanych ruchów.

Złoty polski nieco umocnił się, schodząc poniżej poziomu 4,70 w stosunku do euro

Wydarzeniem tygodnia była decyzja sejmu o pozostawieniu Adama Glapińskiego na drugą 6-letnią kadencję na stanowisku prezesa Narodowego Banku Centralnego. Nie była to formalność, w końcu wiele osób przypisuje właśnie bankowi centralnemu część winy za wysoką inflację. Uczestnicy rynku też raczej negatywnie oceniają szefa NBP, jednak zasadniczo kierunek polityki monetarnej jest słuszny. Ewentualna zmiana prezesa NBP mogłaby wywołać niepotrzebną nerwowość co do podstaw polityki banku.

Dalszy kierunek kursów walut może być kontynuowany

Fed jest dużo bardziej zdeterminowany do walki z inflacją niż Europejski Bank Centralny, więc kapitał będzie płynął raczej do USA. Pokonanie przez notowania EURUSD poziomu 1,0 wymagałoby jednak bardzo dużego zdecydowania po stronie inwestorów. Polska polityka monetarna jest już bardziej przewidywalna, dlatego notowania złotego w najbliższym czasie powinny utrzymywać się na aktualnym poziomie.

Seweryn Masalski. Dyrektor Inwestycyjny, MM Prime TFI


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk