Reklama
WIG82 534,14+1,19%
WIG202 432,55+1,58%
EUR / PLN4,31-0,15%
USD / PLN3,99-0,06%
CHF / PLN4,42+0,36%
GBP / PLN5,04+0,12%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 508,04+0,17%
FT-SE7 968,18+0,46%
CAC 408 217,21+0,15%
DJI39 765,06+0,01%
S&P 5005 252,92+0,08%
ROPA BRENT86,42+0,84%
ROPA WTI82,57+1,04%
ZŁOTO2 215,30+1,07%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Wielkiej Brytanii przyspiesza, a ceny ropy spadają [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat]

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 16:52 22 listopad 2022
Inflacja w Wielkiej Brytanii przyspiesza, a ceny ropy spadają [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnych szacunków GUS, w III kwartale Polska rozwijała się w tempie 3.5% r/r. W ujęciu kwartalnym aktywność gospodarcza wzrosła o 0.9% po spadku o 2.3% w poprzednim kwartale. Dodatni wzrost w III kwartale pozwolił na uniknięcie technicznej recesji w Polsce, czyli dwóch następujących po sobie kwartałów spadku PKB. Szczegółowe dane będą dostępne dopiero pod koniec listopada. Można jednak przypuszczać, że na spowolnienie wzrostu gospodarczego wpływ miała m.in. znacznie mniejsza kontrybucja zapasów. Poza tym GUS opublikował finalny szacunek inflacji CPI w październiku, który utrzymał się na poziomie 17.9% r/r. Jeszcze bardziej niepokojącym zjawiskiem jest szybko rosnąca inflacja bazowa. Szacujemy, że inflacja bez uwzględniania cen żywności i energii wzrosła o około 11% r/r. Sugeruje to, że impuls efektów wtórnych jest coraz większy, a jego wpływ na ceny może być długotrwały.

Produkcja przemysłowa USA nieoczekiwanie spadła w październiku, osłabiona przez słabość sektorów energetycznego i materiałowego, a wskaźnik aktywności wytwórczej w regionie Mid-Atlantic spadł do najniższego poziomu od maja 2020 roku. Tydzień przyniósł również kolejną rundę głośnych zapowiedzi zwolnień, zwłaszcza ze strony Amazon.com, który ogłosił redukcję około 10.000 miejsc pracy. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu pozostały jednak pod kontrolą - 222 000 osób złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych - od końca września wnioski pozostają w wąskim przedziale 214 000 - 226 000.

Minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt przedstawił w swoim jesiennym oświadczeniu podwyżki podatków, cięcia wydatków i nowe zasady fiskalne, mające na celu naprawę finansów publicznych i przywrócenie wiarygodności Wielkiej Brytanii na rynkach międzynarodowych. Aby załatać dziurę budżetową w wysokości 55 mld funtów, rząd podniesie podatki o 25 mld funtów i ograniczy wydatki o 30 mld funtów do 2027-2028 roku. Znaczna część bolesnego ograniczenia wydatków publicznych ma nastąpić po kolejnych wyborach powszechnych w 2024 roku.

 

Reklama

Inflacja w Wielkiej Brytanii przyspieszyła bardziej niż oczekiwano i w październiku osiągnęła 41-letni szczyt 11,1%, co stanowi znaczny wzrost z 10,1% odnotowanych we wrześniu. Głównymi czynnikami napędzającymi inflację były gwałtowne wzrosty rachunków za energię i cen żywności. Tymczasem stopa bezrobocia w trzecim kwartale wyniosła 3,6%, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do trzech miesięcy zakończonych 31 sierpnia. Roczny wzrost średniego wynagrodzenia całkowitego utrzymał się na poziomie 6% w okresie trzech miesięcy do września; jednakże wzrost wynagrodzenia z wyłączeniem premii wzrósł bardziej niż przewidywano do 5,7%.

Cena ropy w USA w piątek rano spadła poniżej 80 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od prawie trzech miesięcy, kończąc ponad 13% spadek w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Spadek w ostatnim tygodniu nastąpił wśród obaw o osłabienie popytu na ropę ze strony Chin z powodu niedawnego wzrostu zakażeń COVID-19.

 

 

Reklama

Największy związek zawodowy w Niemczech, IG Metall, zgodził się na porozumienie w sprawie płac poniżej inflacji po pięciu rundach rozmów i strajkach ostrzegawczych. Płace wzrosną o 5,2% od czerwca 2023 roku i o 3,3% od maja 2024 roku, przy czym w obu latach wypłacane będą kwoty ryczałtowe w wysokości 1500 euro. Porozumienie płacowe, które było niższe niż 8%, którego pierwotnie domagał się związek, ustanawia punkt odniesienia dla 3,9 mln pracowników sektora metalowego i elektrycznego w Niemczech. W listopadzie, inwestorzy stali się mniej pesymistyczni przez drugi miesiąc, najwyraźniej w nadziei, że inflacja może wkrótce zwolnić, według instytutu ekonomicznego ZEW.

W nadchodzącym tygodniu kalendarz makroekonomiczny jest pełen danych z Polski. Pierwsze dane GUS opublikuje we wtorek i będzie to produkcja przemysłowa oraz przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Spodziewamy się, że w październiku produkcja przemysłowa wyhamowała do 8% r/r, wobec 9.8% r/r w poprzednim miesiącu. W przypadku danych z rynku pracy, uważamy, że wynagrodzenia kontynuowały nominalny wzrost w tempie 14% r/r, a dynamika zatrudnienia utrzymała się na stabilnym poziomie 2.2% r/r. Kolejnego dnia GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.

 

Uważamy, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 4.0%, wobec 4.1% r/r w poprzednim miesiącu. W przypadku produkcji budowlanej spodziewamy się odbicia w stosunku do rozczarowujących danych we wrześniu. Szacujemy, że w październiku aktywność w tym sektorze wzrosła o 2.0% r/r. Tydzień zakończy się publikacją stopy bezrobocia, która prawdopodobnie utrzymała się na tym samym poziome jak we wrześniu, czyli 5.1%. Globalnie uwaga rynków może skupić się na środowej publikacji wstępnych danych PMI dla głównych gospodarek świata. Listopadowe dane prawdopodobnie utrzymają trend spadkowy zarówno w przemyśle jak i usługach. Poza tym kalendarz danych wydaje się być relatywnie pusty. Co więcej pod koniec tygodnia zmienność na rynkach może być obniżona pod nieobecność inwestorów z USA w czwartek (Święto Dziękczynienia) i skróconą sesję w piątek.

 

Reklama

Publikacja szacunku inflacji CPI, związek zawodowy IG Metall zgodził się na porozumienie w sprawie płac [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Publikacja szacunku inflacji CPI, związek zawodowy IG Metall zgodził się na porozumienie w sprawie płac [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej