• Odbierz prezent
Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 30 lat
fot. freepik.com

W dniu dzisiejszym na rynek napłynęły dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii. Jest ona najwyższa od 30 lat.

 

W środę podano dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii. W grudniu wskaźnik CPI w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,5% wobec oczekiwanych 0,3%.  W ujęciu rocznym inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 5,4%. Po raz ostatni taki poziom miał miejsce w 1992 r. Inflacja przewyższyła szacunki analityków na poziomie 5,2%. W największym stopniu na wzrost inflacji złożyły się rosnące ceny żywności.

W ostatnich miesiącach inflacja w Wielkiej Brytanii systematycznie rośnie. Dla porównania w listopadzie inflacja wynosiła 5,1% w ujęciu rocznym. Bank Anglii przewiduje dalszy wzrost inflacji. Spodziewa się, że w kwietniu może sięgnąć 6-7%. Stopa inflacji znajduje się znacznie powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii, ustalonego na poziomie 2%.

Analitycy spodziewają się, że rekordowo wysoka inflacja może skłonić Bank Anglii do kolejnej podwyżki stóp procentowych. W grudniu miała miejsce podwyżka z poziomu 0,1% do 0,25%. Rośnie szansa na podwyżkę do poziomu 0,5%. Najbliższe posiedzenie w sprawie stóp procentowych będzie miało miejsce w lutym.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk