• Odbierz prezent
inflacja w strefie euro
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z gospodarki strefy euro

Eurostat podał dziś dane o inflacji i bezrobociu w strefie euro. Dane zaskoczyły nieznacznie na plus, ale ze względu na stagnację wskaźnika inflacji bazowej, nie stanowią istotnego argumenty za zmianą oczekiwań co do nastawienia polityki pieniężnej EBC.

 

W sierpniu inflacja w strefie euro istotnie przyspieszyła. Ogólny wskaźnik inflacji wzrósł z 1,3% do 1,5% r/r. To więcej niż oczekiwali ekonomiści (prognoza: 1,4%) i najwyższa dynamika cen konsumentów od kwietnia. Inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 1,2%. Oba wskaźniki utrzymują się wciąż poniżej celu EBC.

 

Inflacja

inflacja

 

Najmocniej, bo o 4,0% r/r rosną ceny energii. Wzrost cen w tej kategorii od lipca znów zaczął przyspieszać. Żywność, alkohole i tytoń drożały w sierrpniu o 1,4% r/r, a usługi o 1,6% r/r. Najwolniej rosną ceny nieenergetycznych dóbr przemysłowych – o 0,5% r/r. Dziś Eurostat opublikował tzw. szybki szacunek i dane mogą ulec zmianie – ostateczne poznamy 18 września.

 

Eurostat podał dziś również dane o bezrobociu w strefie euro. Stopa bezrobocia zgodnie z prognozami utrzymała się na poziomie 9,1% - najniższym od ponad 8 lat.

 

Bezrobocie

bezrobocie

 

Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy reakcji na dzisiejsze dane, choć należy uznać je za pozytywne.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk