• Odbierz prezent
Inflacja w strefie euro z kolejnymi rekordami. Wskaźnik najwyżej w historii wspólnej waluty
fot. pexels.com

W piątek publikowany był także szybki szacunek lipcowej inflacji HICP dla strefy euro. Wskaźnik pokazał wzrost o 8,9% r/r (najwyżej w historii wspólnej waluty) wobec 8,6% r/r w czerwcu.

Inflacja bazowa (bez energii i żywności) wzrosła z 3,7% r/r do 4% r/r, spadając m/m o 0,2%, nieco słabiej od wzorca sezonowego. EBC dostał argument za mocniejszym zacieśnianiem polityki monetarnej, tym bardziej, że w górę zaskoczył także wstępny szacunek PKB strefy euro za 2Q’22, który pokazał wzrost o 0,7% k/k, wobec oczekiwanych 0,2% k/k.

Inflacja w strefie euro z kolejnymi rekordami - 1

 

W tym tygodniu za granicą w poniedziałek spływać będą finalne lipcowe PMI przemysłu, w strefie euro przed południem, a w USA po południu. Odczyty wstępne zaskoczyły negatywnie, szczególnie w przypadku strefy euro – tu wskaźnik spadł poniżej neutralnego poziomu 50, sygnalizując wejście sektora w recesję. W środę poznamy adekwatne wskaźniki dla sektora usług. W czwartek najciekawszy będzie cotygodniowy odczyt o zasiłkach dla bezrobotnych w USA. Natomiast w piątek wydarzenie tygodnia – lipcowy raport z rynku pracy w USA. Konsensus zakłada stabilizację stopy bezrobocia 3,6% oraz przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym 250 tys. wobec 372 tys. w czerwcu.


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk