• Odbierz prezent
Inflacja w Stanach Zjednoczonych znów zaskakuje! Kurs dolara (USD) spada, a inflacja bazowa... rośnie
fot. Inflacja w Stanach Zjednoczonych znów zaskakuje! Kurs dolara spada, a inflacja bazowa... rośnie

Inflacja w Stanach Zjednoczonych powoli odpuszcza. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać po marcowych danych, które przyniosły nie tylko dziewiąty z rzędu spadkowy odczyt wskaźnika CPI, ale również okazały się niższe od rynkowych oczekiwań. Tym samym roczna dynamika inflacji w USA spadła do najniższego poziomu od niemal dwóch lat. Nieco mniej optymistycznie wygląda sytuacja z inflacją bazową, która po pięciu miesiącach spadków po raz kolejny wzrosła, co jednak było odczytem zgodnym z oczekiwaniami analityków. Po publikacji marcowych danych o inflacji dolar uległ osłabieniu, amerykańskie indeksy zanotowały wzrosty, a odsetek pozycji na kontraktach obstawiających podwyżkę stóp na kolejnym posiedzeniu FOMC nieznacznie zmalał.

Zobacz także: Kurs dolara leci ostro w dół przed ważnymi danymi! Inflacja konsumencka w USA ma spadać, ale...

 

Na skróty:

  • Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych zanotowała w marcu dziewiąty z rzędu spadkowy odczyt w skali roku
  • Inflacja CPI wyniosła równe 5% w skali roku i 0,1% w ujęciu miesięcznym
  • Odczyt wskaźnika CPI w skali roku okazał się niższy od rynkowych oczekiwań
  • Inflacja bazowa okazała się zgodna z oczekiwaniami, które zakładały jej wzrost w porównaniu do lutego
  • Dla porównania: inflacja konsumencka w lutym wyniosła 6,0% w skali roku i 0,4% w ujęciu miesięcznym, natomiast inflacja bazowa w lutym spadła do 5,5% r/r
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Inflacja w Stanach Zjednoczonych w marcu

W środę Biuro Statystyki Pracy opublikowało marcowe dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich, że wskaźnik inflacji konsumenckiej wyniósł 5,0% w skali roku oraz zaledwie 0,1% w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa w marcu (bez uwzględnienia cen żywności, energii i paliw) zanotowała nieznaczny wzrost w porównaniu do lutego – Core CPI wyniósł 5,6% w skali roku oraz 0,4% w ujęciu miesięcznym.

Odczyt inflacji konsumenckiej okazał się zauważalnie niższy od rynkowych oczekiwań, jednocześnie roczna dynamika wskaźnika CPI spadła do najniższego poziomu od maja 2021 roku. Co ciekawe, analitycy żadnego z czołowych amerykańskich banków nie spodziewali się spadku rocznej dynamiki inflacji konsumenckiej do równych 5%.

W przypadku inflacji bazowej, która jest większym problemem dla rezerwy federalnej niż wskaźnik CPI, spełniły się mało optymistyczne prognozy, wedle których Core CPI miał wzrosnąć w skali roku, w porównaniu do lutego.

Oczekiwania analityków w kwestii marcowych odczytów można byłoby określić jako „słodko-gorzkie”. Z jednej strony bowiem konsensus rynkowy spodziewał się naprawdę mocnego spadku rocznej dynamiki cen - do 5,2% w skali roku z równych 6% r/r w lutym - z drugiej jednak ekonomiści jako scenariusz bazowy zakładali wzrost rocznej dynamiki inflacji bazowej. Prognozowany odczyt Core CPI to 5,6% w skali roku, wobec 5,5% r/r odnotowanego w lutym. Oczekiwany mocny spadek rocznej dynamiki inflacji konsumenckiej wynikał też ze stosunkowo wysokiej bazy statystycznej - pod koniec 2021 roku inflacja w Stanach Zjednoczonych gwałtownie przyspieszyła, w marcu 2022 roku osiągając 8,5% w skali roku, po tym jak w lutym zeszłego roku wskaźnik CPI wyniósł 7,9% r/r.

W przypadku inflacji bazowej trudno jednak uzasadniać jej wzrost czynnikami typowo statystycznymi - w marcu zeszłego roku wyniosła ona aż 6,5% r/r, czyli niemal tyle, co w szczytowym wrześniu 2022 r. (6,6% r/r), dlatego też usprawiedliwienie wzrostu tego wskaźnika niską bazą statystyczną byłoby niezgodne ze stanem faktycznym.

Czytaj także: Dane z rynku pracy USA pokazują, że Fed będzie miał trudny orzech do zgryzienia, stopa bezrobocia najniższa w historii

 

 

Co drożało, a co taniało w marcu?

Z danych Biura Statystyki Pracy wynika, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w marcu wzrosły o 8,4% w skali roku oraz spadły o 0,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Koszt utrzymania mieszkania (w tym czynsz) w USA wzrósł o 8,2% w skali roku i poszedł w górę o 0,6% w porównaniu do lutego. Ceny prądu zanotowały wzrost o 10,2% w porównaniu do marca zeszłego roku, ale jednocześnie zanotowały spadek o 0,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Największy spadek w skali miesiąca zanotował gaz, który potaniał aż o ponad 7% w porównaniu do lutego. W perspektywie roku ceny gazu były jednak wyższe o 5,5%.

Jeśli zaś chodzi o ceny paliw, to zarówno benzyna, jak i olej napędowy są znacząco tańsze niż rok temu - spadek cen wyniósł 17,4% r/r w przypadku benzyny i 14,2% w przypadku diesla.

Ceny używanych samochodów w marcu spadły o 11,2% w skali roku i 0,9% m/m, zaś nowe samochody zanotowały wzrost cen o 6,1% r/r.

Po raz kolejny znacząca inflacja w USA utrzymuje się w sektorze usług (z wyłączeniem usług energetycznych) - w marcu wyniosła ona 7,1% w skali roku i 0,4% w porównaniu do lutego. Największy wzrost kosztów zanotowano w kategorii usług transportowych - dynamika wyniosła niemal 14% w skali roku i 1,4% w ujęciu miesięcznym.

Warto pamiętać również o czwartkowych danych na temat inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych, które także poznamy o godz. 14:30. Dynamika inflacji producentów jest swego rodzaju wskaźnikiem wyprzedzającym inflacji konsumenckiej i bazowej, a jej odczyt poniżej dynamiki samego CPI jest jednym ze zwiastunów oczekiwanej przez Fed dezinflacji. Ostatnie dane z lutego były bardzo obiecujące - inflacja producentów wyniosła 4,6% w skali roku i -0,1% w porównaniu do stycznia, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 5,4% w skali roku oraz 0,3% w perspektywie miesięcznej. Zauważalnie niższa od oczekiwań była także bazowa inflacja producentów (bez uwzględnienia cen energii oraz żywności) - w lutym wyniosła ona 4,4% w skali roku, wobec oczekiwanych 5,2% r/r.

Analitycy spodziewają się dalszego dynamicznego spadku wskaźników PPI w marcu - oczekiwana inflacja producentów to równe 3% w skali roku (najniżej od lutego 2021 r.), a Core PPI to 3,4% r/r.

Zobacz również: Kurs dolara pogrążony przez dane z rynku pracy! To już koniec podwyżek stóp procentowych w USA?

 

Podwyżka stóp w maju wcale nie jest pewna

Przed publikacją danych o marcowej inflacji niemal 74% uczestników rynku terminowego obstawiało podwyżkę stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku, które odbędzie się 3 maja. Pozostała część pozycji (ponad 26%) zakładała pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie (przedział 4,75-5,00%). Po publikacji danych o inflacji, które okazały się lepsze od oczekiwań (jeśli chodzi o dynamikę spadku inflacji w skali roku) rozkład pozycji na rynku kontraktów FRA uległ zauważalnej zmianie - odsetek uczestników obstawiających wzrost stóp o 25 pb. w maju spadł do 63,5%, zaś tych, którzy zakładają zakończenie cyklu podwyżek stóp wzrósł do 36,5%.

Obecnie również ponad 66% pozycji obstawia zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed na poziomie 5,00-5,25%, co oznaczałoby że na kolejnym posiedzeniu FOMC 14 czerwca stopy procentowe pozostaną bez zmian (po potencjalnej podwyżce o 25 pb. w maju).

Czytaj również: Więcej podwyżek stóp procentowych w USA nie będzie? Fed pogrąża kurs dolara

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk