Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Stanach Zjednoczonych znów zaskakuje! Kurs dolara (USD) spada, a inflacja bazowa... rośnie

Darek Dziduch | 16:30 12 kwiecień 2023
Inflacja w Stanach Zjednoczonych znów zaskakuje! Kurs dolara spada, a inflacja bazowa... rośnie | FXMAG INWESTOR
Inflacja w Stanach Zjednoczonych znów zaskakuje! Kurs dolara spada, a inflacja bazowa... rośnie
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja w Stanach Zjednoczonych powoli odpuszcza. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać po marcowych danych, które przyniosły nie tylko dziewiąty z rzędu spadkowy odczyt wskaźnika CPI, ale również okazały się niższe od rynkowych oczekiwań. Tym samym roczna dynamika inflacji w USA spadła do najniższego poziomu od niemal dwóch lat. Nieco mniej optymistycznie wygląda sytuacja z inflacją bazową, która po pięciu miesiącach spadków po raz kolejny wzrosła, co jednak było odczytem zgodnym z oczekiwaniami analityków. Po publikacji marcowych danych o inflacji dolar uległ osłabieniu, amerykańskie indeksy zanotowały wzrosty, a odsetek pozycji na kontraktach obstawiających podwyżkę stóp na kolejnym posiedzeniu FOMC nieznacznie zmalał.

Zobacz także: Kurs dolara leci ostro w dół przed ważnymi danymi! Inflacja konsumencka w USA ma spadać, ale...

 

Na skróty:

  • Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych zanotowała w marcu dziewiąty z rzędu spadkowy odczyt w skali roku
  • Inflacja CPI wyniosła równe 5% w skali roku i 0,1% w ujęciu miesięcznym
  • Odczyt wskaźnika CPI w skali roku okazał się niższy od rynkowych oczekiwań
  • Inflacja bazowa okazała się zgodna z oczekiwaniami, które zakładały jej wzrost w porównaniu do lutego
  • Dla porównania: inflacja konsumencka w lutym wyniosła 6,0% w skali roku i 0,4% w ujęciu miesięcznym, natomiast inflacja bazowa w lutym spadła do 5,5% r/r
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inflacja w Stanach Zjednoczonych w marcu

W środę Biuro Statystyki Pracy opublikowało marcowe dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich, że wskaźnik inflacji konsumenckiej wyniósł 5,0% w skali roku oraz zaledwie 0,1% w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa w marcu (bez uwzględnienia cen żywności, energii i paliw) zanotowała nieznaczny wzrost w porównaniu do lutego – Core CPI wyniósł 5,6% w skali roku oraz 0,4% w ujęciu miesięcznym.

Odczyt inflacji konsumenckiej okazał się zauważalnie niższy od rynkowych oczekiwań, jednocześnie roczna dynamika wskaźnika CPI spadła do najniższego poziomu od maja 2021 roku. Co ciekawe, analitycy żadnego z czołowych amerykańskich banków nie spodziewali się spadku rocznej dynamiki inflacji konsumenckiej do równych 5%.

W przypadku inflacji bazowej, która jest większym problemem dla rezerwy federalnej niż wskaźnik CPI, spełniły się mało optymistyczne prognozy, wedle których Core CPI miał wzrosnąć w skali roku, w porównaniu do lutego.

Reklama

Oczekiwania analityków w kwestii marcowych odczytów można byłoby określić jako „słodko-gorzkie”. Z jednej strony bowiem konsensus rynkowy spodziewał się naprawdę mocnego spadku rocznej dynamiki cen - do 5,2% w skali roku z równych 6% r/r w lutym - z drugiej jednak ekonomiści jako scenariusz bazowy zakładali wzrost rocznej dynamiki inflacji bazowej. Prognozowany odczyt Core CPI to 5,6% w skali roku, wobec 5,5% r/r odnotowanego w lutym. Oczekiwany mocny spadek rocznej dynamiki inflacji konsumenckiej wynikał też ze stosunkowo wysokiej bazy statystycznej - pod koniec 2021 roku inflacja w Stanach Zjednoczonych gwałtownie przyspieszyła, w marcu 2022 roku osiągając 8,5% w skali roku, po tym jak w lutym zeszłego roku wskaźnik CPI wyniósł 7,9% r/r.

W przypadku inflacji bazowej trudno jednak uzasadniać jej wzrost czynnikami typowo statystycznymi - w marcu zeszłego roku wyniosła ona aż 6,5% r/r, czyli niemal tyle, co w szczytowym wrześniu 2022 r. (6,6% r/r), dlatego też usprawiedliwienie wzrostu tego wskaźnika niską bazą statystyczną byłoby niezgodne ze stanem faktycznym.

Czytaj także: Dane z rynku pracy USA pokazują, że Fed będzie miał trudny orzech do zgryzienia, stopa bezrobocia najniższa w historii

 

Reklama

 

Co drożało, a co taniało w marcu?

Z danych Biura Statystyki Pracy wynika, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w marcu wzrosły o 8,4% w skali roku oraz spadły o 0,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Koszt utrzymania mieszkania (w tym czynsz) w USA wzrósł o 8,2% w skali roku i poszedł w górę o 0,6% w porównaniu do lutego. Ceny prądu zanotowały wzrost o 10,2% w porównaniu do marca zeszłego roku, ale jednocześnie zanotowały spadek o 0,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Największy spadek w skali miesiąca zanotował gaz, który potaniał aż o ponad 7% w porównaniu do lutego. W perspektywie roku ceny gazu były jednak wyższe o 5,5%.

Jeśli zaś chodzi o ceny paliw, to zarówno benzyna, jak i olej napędowy są znacząco tańsze niż rok temu - spadek cen wyniósł 17,4% r/r w przypadku benzyny i 14,2% w przypadku diesla.

Ceny używanych samochodów w marcu spadły o 11,2% w skali roku i 0,9% m/m, zaś nowe samochody zanotowały wzrost cen o 6,1% r/r.

Reklama

Po raz kolejny znacząca inflacja w USA utrzymuje się w sektorze usług (z wyłączeniem usług energetycznych) - w marcu wyniosła ona 7,1% w skali roku i 0,4% w porównaniu do lutego. Największy wzrost kosztów zanotowano w kategorii usług transportowych - dynamika wyniosła niemal 14% w skali roku i 1,4% w ujęciu miesięcznym.

Warto pamiętać również o czwartkowych danych na temat inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych, które także poznamy o godz. 14:30. Dynamika inflacji producentów jest swego rodzaju wskaźnikiem wyprzedzającym inflacji konsumenckiej i bazowej, a jej odczyt poniżej dynamiki samego CPI jest jednym ze zwiastunów oczekiwanej przez Fed dezinflacji. Ostatnie dane z lutego były bardzo obiecujące - inflacja producentów wyniosła 4,6% w skali roku i -0,1% w porównaniu do stycznia, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 5,4% w skali roku oraz 0,3% w perspektywie miesięcznej. Zauważalnie niższa od oczekiwań była także bazowa inflacja producentów (bez uwzględnienia cen energii oraz żywności) - w lutym wyniosła ona 4,4% w skali roku, wobec oczekiwanych 5,2% r/r.

Analitycy spodziewają się dalszego dynamicznego spadku wskaźników PPI w marcu - oczekiwana inflacja producentów to równe 3% w skali roku (najniżej od lutego 2021 r.), a Core PPI to 3,4% r/r.

Zobacz również: Kurs dolara pogrążony przez dane z rynku pracy! To już koniec podwyżek stóp procentowych w USA?

 

Podwyżka stóp w maju wcale nie jest pewna

Przed publikacją danych o marcowej inflacji niemal 74% uczestników rynku terminowego obstawiało podwyżkę stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku, które odbędzie się 3 maja. Pozostała część pozycji (ponad 26%) zakładała pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie (przedział 4,75-5,00%). Po publikacji danych o inflacji, które okazały się lepsze od oczekiwań (jeśli chodzi o dynamikę spadku inflacji w skali roku) rozkład pozycji na rynku kontraktów FRA uległ zauważalnej zmianie - odsetek uczestników obstawiających wzrost stóp o 25 pb. w maju spadł do 63,5%, zaś tych, którzy zakładają zakończenie cyklu podwyżek stóp wzrósł do 36,5%.

Reklama

Obecnie również ponad 66% pozycji obstawia zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed na poziomie 5,00-5,25%, co oznaczałoby że na kolejnym posiedzeniu FOMC 14 czerwca stopy procentowe pozostaną bez zmian (po potencjalnej podwyżce o 25 pb. w maju).

Czytaj również: Więcej podwyżek stóp procentowych w USA nie będzie? Fed pogrąża kurs dolara

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej