• Odbierz prezent
Inflacja w Polsce przekracza 3%. Ceny paliw w górę

Wskaźnik CPI wyniósł w lipcu wg „szybkiego” szacunku GUS 3.1%r/r wobec 3.3%r/r w czerwcu oraz konsensusu rynkowego na poziomie 3.1%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0.1%.

Wnioski: Inflacja w lipcu nieco wyhamowała, ale jednocześnie nadal przekraczała 3.0% w ujęciu rocznym. Z danych GUS wynika, że w stosunku do czerwca br. spadły ceny żywności (o 1.4%) oraz nośników energii (o 0.1%), wzrosły natomiast ceny paliw (o 2.3%). Choć pełna struktura lipcowego wskaźnika CPI opublikowana zostanie w połowie sierpnia, to z dużym prawdopodobieństwem można szacować, że spadły także ceny odzieży i obuwia (sezonowe wyprzedaże). Nadal jednak zapewne silnie rosły ceny usług. Dlatego, wg moich szacunków, wyhamowanie wskaźnika CPI nie przełożyło się na wyhamowanie inflacji bazowej, która pozostała w lipcu na poziomie 4.1%r/r.

Inflacja w Polsce wyraźnie odstaje od średniej unijnej. Znajduje się na znacznie wyższym poziomie. W kolejnych miesiącach br. powinna się ona obniżać, niemniej jednak będzie to proces bardzo powolny. Choć w związku z pandemią COVID-19 polska gospodarka znajduje się w recesji, czego przyczyną jest spadek i popytu konsumpcyjnego, i inwestycyjnego, to jednocześnie od początku roku silnie wzrosły koszty produkcji towarów oraz świadczenia usług, co mocno trzyma ją w ryzach. Wciąż za mało prawdopodobny uważam scenariusz, w którym na koniec br. wskaźnik CPI spada poniżej 2.0%r/r. Średniorocznie wyniesie on wg moich prognoz około 3.3-3.4%, a w 2021 r. – jeśli koszty pracy ponownie wzrosną – wyniesie ponad 2.0%.

Z punktu widzenia RPP opublikowany dziś wstępny szacunek lipcowej inflacji niewiele zmienia. Inflacja, zwłaszcza na tle UE, pozostaje w Polsce wysoka, a jednocześnie stopy procentowe w obliczu recesji gospodarczej znajdują się w okolicach zera, i w takim stanie pozostaniemy jeszcze wiele miesięcy.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk