• Odbierz prezent
Inflacja w Polsce ma prawo być wyższa niż w innych krajach wg Eryka Łona z RPP

Polska wciąż jest krajem rozwijającym się, dlatego w obecnej sytuacji ma prawo do wyższej inflacji niż pozostałe europejskie gospodarki. Oprócz tego, poziom dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego powinien zostać zwiększony dwukrotnie, wg ekonomisty i członka Rady Polityki Pieniężnej Etyka Łona.

 

Eryk Łon w tekście na portalu Radio Maryja, gdzie regularnie publikuje swoje opinie, twierdzi że zwiększenie obecnego progu dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego z 1 pkt. proc. do 2 pkt. proc. byłaby dobrym rozwiązaniem (aktualnie wynosi on 2,5% +/- 1 pkt. proc). Z jakiego powodu? Wg Łona, pokazywałoby to uczestnikom życia gospodarczego (czyli m.in. konsumentom), że zmienność stopy inflacji może być większa niż dotychczas było to dopuszczalne i dawałoby to bankowi centralnemu większą swobodę w zakresie podejmowanych działań.

Łon twierdzi również, że obecny poziom inflacji (w lipcu było to 3,1%), zbliżony do górnego progu odchylenia od celu inflacyjnego, jest optymalny w okresie pobudzania gospodarki - chodzi m.in. o to, by przedsiębiorcy nie obawiali się podnosić cen towarów i usług, gdyż to świadczy o wzroście popytu ze strony konsumentów.

 

Ekonomista przyznaje również, że NBP może zdecydować się na podjęcie działań w celu obniżenia kursu polskiego złotego w przypadku jego nadmiernej aprecjacji - mocna waluta jest impulsem antyinflacyjnym, co nie jest na rękę NBP, a także obniża rentowność polskiego eksportu.

 

Eryk Łon jest jedną z najbardziej jaskrawych postaci spośród członków RPP - wcześniej twierdził, że stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zerowego powinny zostać utrzymane jak najdłużej, znany jest również z poglądu, wedle którego NBP powinno rozszerzyć program skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego o akcje polskich spółek z GPW.

 

Czytaj także: Stopy procentowe na niemal zerowym poziomie powinny zostać utrzymane jak najdłużej, wg Eryka Łona z RPP

Stopy procentowe na ekstremalnie niskim poziomie są dobrą strategią w polskiej polityce pieniężnej i powinny zostać utrzymane jak najdłużej, przynajmniej do końca przyszłego roku, zaś NBP skutecznie wywiązuje się ze swoich zadań, mających na celu stymulowanie gospodarki w obliczu recesji spowodowane.. Czytaj
Stopy procentowe na niemal zerowym poziomie powinny zostać utrzymane jak najdłużej, wg Eryka Łona z RPP

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk