• Odbierz prezent
Znamy wartość inflacji w Polsce w marcu! Odczyt lepszy od oczekiwań analityków

Główny Urząd Statystyczny podaje, iż inflacja w marcu 2020 rok do roku wzrosła o 4,6%, natomiast miesiąc do miesiąca podskoczyła o 0,2%. Konsensus rynkowy wynosił 4,4% (r/r) i 0% (m/m).

CPI Wykres inflacji w Polsce

Co i o ile konkretnie podrożało?

GUS przedstawił dokładne dane dotyczące poszczególnych kategorii, w których doszło do wzrostu cen:

GUS inflacja 1

Jednak przeciętnego konsumenta bardziej interesuje co to w praktyce oznacza w naszym życiu codziennym?

GUS inflacja 2

Na pewno w sklepach możemy zaobserwować bardzo mocny wzrost cen żywności oraz napojów bezalkoholowych. Ta kategoria w ciągu roku podrożała aż o 8%. Również znacznie więcej płacimy za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Tutaj wzrost wynosi 7,5%. Kolejne kategorie, w których zaobserwujemy znaczący wzrost rok do roku to: restauracje i hotele (6,3%), edukacja (5%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (4,3%), zdrowie (4,2%), rekreacja i kultury (2,5%), łączność (2,4%), wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (0,6%). Na szczęście są też branże w których nieco oszczędzimy w porównaniu do cen z zeszłego roku. Są to transport (-1,4%), a także odzież i obuwie (-1,7%).

Jak zareagował rynek walutowy na dane o inflacji w Polsce?

Po publikacji informacji na temat inflacji opublikowanej dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny, polski złoty prezentował się bardzo stabilnie. Co prawda w początkowej fazie sesji mieliśmy zdecydowany ruch wzrostowy pary EUR/PLN, jednak było to jeszcze przed publikacją danych. W dalszej części notowań zmienność zdecydowanie spadła. Pokazuje to, że dane nie dały zbyt wielkich możliwości spekulacyjnych na rynku walutowym.

EURPLN

Wykres waluty euro do polskiego złotego

Inflacja w przeszłości

Poprzedni odczyt inflacji w Polsce przedstawiony był miesiąc temu. Dane te pokazywały wzrost wskaźnika CPI o 4,7% w lutym rok do roku oraz 0,7% miesiąc do miesiąca. W grudniu 2019 roku mieliśmy do czynienia ze skokowym wzrostem inflacji w Polsce (z 2,6% w listopadzie na 3,4% w grudniu), która w kolejnych miesiącach systematycznie rosła.

Oczekiwania RPP w sprawie inflacji

17 marca 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w Polsce. Aktualnie główna stopa referencyjna wynosi 1%, natomiast stopa lombardowa 1,5%. W komunikacie po tej decyzji RPP wskazała prawdopodobieństwo szybszego niż wcześniej oczekiwano obniżenia się inflacji w bieżącym roku W komunikacie Narodowego Banku Polskiego możemy przeczytać:

„Oczekiwane osłabienie wzrostu gospodarczego w najbliższym czasie oraz wyraźny spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych będą oddziaływały w kierunku istotnego obniżenia dynamiki cen. W efekcie, aktualne prognozy wskazują na wzrost prawdopodobieństwa szybszego niż oczekiwano w marcowej projekcji obniżenia się inflacji w bieżącym roku oraz kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej”

W kolejnym fragmencie RPP przedstawia strategię walki z kryzysem oraz jej wpływ na przyszłą inflację:

„Ponadto NBP będzie oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie nowych kredytów udzielanych podmiotom gospodarczym przez banki. W ocenie Rady, wszystkie powyższe działania będą ograniczać negatywne konsekwencje gospodarcze rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w dalszej perspektywie będą sprzyjać ożywieniu krajowej aktywności gospodarczej oraz umożliwią kształtowanie się inflacji na poziomie celu inflacyjnego NBP w średnim okresie”.

Inflacja w przyszłości

Członek Rady Polityki Pieniężnej Rafał Sura uważa, iż inflacja zejdzie poniżej 3,5% w drugiej połowie 2020 roku, natomiast w 2021 osiągnie poziom 2,6%:

„W pierwszym i drugim kwartale inflacja będzie powyżej pasma odchyleń, natomiast w trzecim i czwartym wydaje się, że czynniki, które obecnie podbijają inflację będą wygasać, ich oddziaływanie będzie malało i inflacja powróci do pasma odchyleń, czyli znajdzie się w górnym przedziale, ale poniżej 3,5%”

„Wzrost ten zaczął się w grudniu ubiegłego roku i potrwa jeszcze pewnie w pierwszym i drugim kwartale, ale w trzecim i czwartym kwartale prognozujemy, że dynamika inflacji będzie malała i co jest istotne- w przyszłym roku inflacja powróci do celu. Na poparcie tej tezy można by posłużyć się oczekiwaniami inflacyjnymi profesjonalnych prognostów i analityków finansowych, którzy wskazują, że w połowie przyszłego roku inflacja osiągnie 2,6%, czyli będzie prawie w środku celu"”

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk