• Odbierz prezent
Inflacja w Polsce - dane Głównego Urzędu Statystycznego GUS. Rozczarowaniem wzrost z inwestycjli. Kurs dolara i euro do złotego stabliny

GUS utrzymał szacunek wzrostu gospodarczego w drugim kwartale na poziomie +5,1% r/r, czyli tylko minimalnie wolniej niż w kwartale pierwszym (+5,2%). Jednak struktura wzrostu nie jest – ponownie – najlepsza. Inflacja utrzymała się na poziomie 2%, w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

 

Dane GUS

Wzrost gospodarczy w Polsce w drugim kwartale był bardzo solidny – po raz ostatni dwa kwartały wzrostu powyżej 5% notowaliśmy w 2011 roku. Podstawą wzrostu jest bardzo stabilnie rosnąca konsumpcja i duża nadwyżka w wymianie zagranicznej. Jednak struktura wzrostu nie jest taka, jak można byłoby sobie życzyć. Stabilnym elementem wzrostu jest konsumpcja prywatna – jej dynamika przyspieszyła do +4,9% r/r. Niestety przyspiesza też konsumpcja publiczna, co może sugerować luzowanie dyscypliny fiskalnej (+4,4% r/r). Rozczarowaniem okazał się wzrost inwestycji – zaledwie +4,5% r/r, czyli sporo mniej niż w kwartale pierwszym (+8,1%), wynik bardzo rozczarowujący mając na uwadze miesięczne dane. Zgodnie z oczekiwaniami na wyższe poziomy powróciła dynamika wolumenów handlowych, a wobec mizernego ożywienia w inwestycjach eksport rósł szybciej niż import (6,9 wobec 6,5%), co miało istotny wkład we wzrost. Do tego nadal istotnie rosną zapasy, choć ich znaczenie było nieco mniejsze niż w pierwszym kwartale. Taka struktura oznacza, że potencjał do utrzymania obecnego tempa wzrostu na dłuższą metę jest niewielki i należy bardzo poważnie potraktować utyskiwanie przedsiębiorców na trudny dla nich rynek pracy, jako główną barierę ekspansji.

 

Inflacja w Polsce

Dane o inflacji okazały się nieco wyższe od oczekiwań, gdyż utrzymała się ona na poziomie 2%, do czego przyczynił się zapewne istotny wzrost cen ropy w drugiej połowie sierpnia przy jednocześnie mocnym dolarze. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

 

Kursy walut o poranku

Złoty dziś nieznacznie zyskuje wobec dolara(aktualny kurs dolara do złotego znajdziesz tutaj) i euro (aktualny kurs euro do złotego znajdziesz tutaj). Przede wszystkim trzeba jednak podkreślić stabilność notowań naszej waluty na tle zawirowań w Turcji i Ameryce Południowej.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.

 

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować na rynku Forex? Weż udział w darmowym kursie online

 

BIORĘ UDZIAŁ

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk