• Odbierz prezent
Inflacja w marcu wystrzeliła! Główną przyczyną bezapelacyjnie wzrost cen paliw

Inflacja w marcu br. wyniosła 3,2% r/r oraz 1% m/m, wobec 2,4% w ujęciu rocznym w lutym – podał w szybkim szacunku GUS. To bardzo duży skok cen po ostatnich wartościach zbliżonych do celu inflacyjnego.

Inflacja wystrzeliła  - 1

Główną przyczyną gwałtownego przyspieszenia inflacji w marcu jest wzrost cen paliw, z rekordową dynamiką 7,6% r/r i 6,6% m/m. Takie wzrosty wynikają ze zmiennego zapotrzebowania na paliwa w ostatnim roku.

W marcu 2020 roku obserwowane spadki aktywności były już na tyle duże, że stworzyło to efekt niskiej bazy. Aktywność gospodarcza odbija od pięciu miesięcy, w marcu - zauważalnie. Znaczące wzrosty cen nośników energii w ciągu roku (4,2% r/r) wynikają ze struktury polskiego miksu energetycznego. W marcu mieliśmy do czynienia z stabilnymi cenami żywności (wzrost 0,5% r/r, 0,7% m/m).

W kolejnych miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć i zbliżyć się nawet do 4%, czyli przekroczyć górną granicę odchyleń od celu NBP.


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk